Yurt dışında SGK kapsamında sağlıktan nasıl yararlanılır?

0
36

saglikSosyal Güvenlik kapsamında bulunan 4/a-4/b ve 4/c kapsamında çalışanlara, yurt içinde sunulan sağlık hizmetleri bu statüleri çerçevesinde sağlanmaktadır. Ancak kişilerin  yurt dışında alacakları sağlık hizmetleri belirli şartlar dahilinde SGK tarafından karşılanmaktadır. Bunun için öncelikle çalışanların yurtdışına geçici veya sürekli görevle gönderilip gödnderilmekleri önem taşımaktadır. Bunun için yurtdışında sürekli görevlendirmelerin 4/a ve 4/c kapsamındaki kişilerin daimi olarak 6 aydan fazla görevlendirmeleri; geçici görevlendirmelerin ise 6 aydan daha az süreli görevlendirmeler olduğunu belirtmekte yarar var. 

Yurtdışına sürekli görevlendirilen kişilere ve bunların bakmala oldukları kişilere, yurt dışı sağlık hizmetleri, durumun acil olup olmadığına bakılmaksızın sağlanmaktadır. 

Yurtdışına geçici süre ile gönderilen kişiler ise sadece aci durumlarında sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadırlar.

İşverenler tarafından yurt dışına gönderilen 4/a ve 4/c kapsamındaki kişilerin yurt dışında sağlanan sağlık hizmetlerinin SGK tarafından karşılanacak bedelleri, yurt içinde sözleşmeli sağlık hizmet sunucularına ödenen tutarı geçemez. Bu tutarı aşan kısım işverenler tarafından ödenmektedir. 

Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından yurt içinde tedavisinin yapılamayacağı tespit edilerek yurt dışına gönderilen kişilerin sağlık bedellerinin tümü ödenmektedir. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz