Yemek Parasının Ne Kadarı SGK Primine Dahil Edilmez?

0
56

SGK yemek parasıSigortalıların bazı giderlerinin bir kısmı prime esas kazanca dahil edilmemektedir. Bunlardan biri de sigortalılara verilen yemek parasıdır. Bu yazıda sigortalılara verilen yemek parasının hangi oranda SGK primine dahil edilemeyeceği ve bu tutarın hesaplanması açıklanacaktır.  

Sigortalılara yemek parası adı altında yapılan ödemelerin, işyerinde veya müştemilatında yemek verilmemesi şartıyla, fiilen çalışılan gün sayısı dikkate alınarak 16 yaşından büyükler için belirlenen günlük asgari ücretin % 6 sının, yemek verilecek gün sayısı ile çarpılması sonucunda bulunacak miktarı, aylık prime esas kazançların tespitinde dikkate alınmayacak, dolayısıyla bu tutardan prim kesilmeyecektir.

Bu durumda, yemek parası adı altında yapılan ödemelerden prime esas kazanca dahil edilecek tutar,

Brüt Günlük Asgari Ücret X % 6 X (Ay içinde Fiilen Çalışılan gün sayısı) Yemek Parası Verilen Gün Sayısı = İstisna Tutarı,

Ödenen Yemek Parası – İstisna Tutarı = Prime Esas Kazanca Dahil Edilecek Yemek Parası,

Formülü vasıtasıyla hesaplanacaktır.

Örneğin 2013 yılı için yemek parası istisna tutarı:

978,60/30=32,62 TL günlük brüt ücret tutarıdır.

32,62 X %6 X 26 (ay içinde 26 gün çalışmış kişi için) = 50,88 TL’dir.

Öte yandan, sigortalılara ay içinde yemek parası olarak nakit ödeme yapılmaksızın, çalıştıkları işyerinin dışında yemek üretimi yapan başka firma veya şahıslar tarafından (örneğin yemek kuponu karşılığında) gerek işyerinde, gerekse işyerinin dışında yemek verilmesi halinde, işverenlerce bu firma veya şahıslara fatura karşılığında yemek bedeli olarak ödenen fatura bedelleri prime esas kazanca dahil edilmeyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz