Türkiye’de Her 100 Kişiden 66’sı Borçlu

0
37

Karaman Ermenek’teki yoksulluk ve sefalet görüntülerinin ardından İstatistik Kurumu’nun Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması ülkede nüfusun yüzde 20’sinin devlet yardımlarına muhtaç olduğunu ortaya çıkardı. Her 100 kişinin 66’sı borçlu.

Türkiye İstatistik Kurumu ’nun (TÜİK) yaptığı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması ’nda hanelerin büyük bir kısmı devletten aldığı maaşla geçimini sağlarken vatandaşların yaklaşık yüzde 20’sinin de sosyal yardımlarla hayatta kaldığı ortaya çıktı. Türkiye ’deki bireylerin sadece yüzde 34 ’ünün borcu olmadığı belirlendi. Kişilerin borç ve taksitleri ödemekte zorlandığının altı çizildi.

Maaşlıların payı büyük

TÜİK ’in araştırmasında Türkiye ’deki hane gelirlerin başında maaş, günlük yevmiye ve sosyal yardımların geldiği vurgulandı. Hanelerin yüzde 48,3’ünün devlet maaşıyla geçindiği tespit edildi. Günlük ücretle (yevmiyeyle) evine para götürenlerin oranı yüzde 3,2 olurken tarımdan ekmek yiyenler ise yüzde 6,4 olarak kayıtlara geçti. Toplam hane halkı gelirinde gayrimenkul gelirinin payı (kira gibi) sadece yüzde 3,3 iken menkul kıymetlerden gelen gelir payı (faiz, borsa) yüzde 3,1 oranında oldu.

Yardımla geçinenler artıyor

Türkiye’de hanelerin yaklaşık yüzde 20’sinin sosyal yardımlarda geçindiği ortaya çıktı. TÜİK verilerine göre, 2012 yılında bireylerin yüzde 18,4’ü yardımlarla geçinirken bu oran 2013’te yüzde 19,7’ye çıktı. Emekli (yaşlı), dul ve yetim maaşları bu yardımların yüzde 18,2’sini oluşturdu. Diğer yardımların oranı da yüzde 1,5 olarak kayıtlara geçti. Yaşlılık maaşı 243 lira, dul aylığı iki ayda bir 500 lira ve yetim aylığı da 330 lira olarak belirlenmiş.

Sabit telefonlar azalıyor

Bir zamanlar evlerin olmazsa olmazları arasında yer alan sabit telefonların oranı 2011 yılında yüzde 52 iken 2012’de yüzde 45,2’ye ve 2013 yılında da yüzde 37,4’e düştü. TÜİK yaptığı araştırmayla evlerde sabit yerine mobil telefon kullanıldığını ortaya koydu. Hane içinde yüzde 74,7 oranında mobil telefon kullanıldığı aktarıldı.

Halkın %66 ’sı borçlu

Araştırmada vatandaşın en çok borç ve taksit ödemekte zorlandığı tespit edildi. Borcu ve taksiti olmayan hanehalkı oranı yüzde 34,5’te kaldı. Yani yüzde 66 ’sı borç yükü alktında. Beklenmedik harcamalar vatandaşın belini bükerken yüzde 78,5’i de evden uzakta bir haftalık tatili karşılamakta zorlandığını ifade etti.

Bugün Gazetesi

Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz