Tüp Bebek Tedavisinden Nasıl Yararlanılır?

0
51

tüp bebek tedavisiNormal yollardan bebek sahibi olmak isteyipte olamayan ailelerin başvurduğu bir yöntem olan tüp bebek tedavisine son yıllarda önemli ölçüde talep olmaktadır. Ancak bu tedavi evli çiftler için önemli olduğu kadar maliyetleri nedeniyle bir o kadar da cazip gelmemektedir.  İşte, Sosyal Güvenlik Kurumu’da sigortalı çalışanların yardımcı üreme yöntemi olan bu yoldan yararlanması için, tüp bebek tedavisini finansmanı sağlanan sağlık hizmetleri içine almıştır. Bu yazımızda da sizlere tüp bebek tedavisinden sigortalı çalışanların nasıl yararlanabileceğini açıklayacağız.

Öncelikle yardımcı üreme yönetemi olan tüp bebek tedavisinden 4/a, 4/b ve 4/c’ye (eski adıyla SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) tabii herkes yararlanmaktadır. Sigortalılık niteliğini sağlamış kişiler tüp bebek tedavisinden yararlanmak için:

1- Evli olmak zorundadırlar.

2- Yapılan tıbbi tedavileri sonrasında normal tıbbi yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları (hastaneleri) sağlık kurulları tarafından tıbben mümkün görülmesi gerekmektedir.

3- Yararlanacak kişinin 23 yaşından büyük, 39 yaşından küçük olması gerekmektedir.

4- Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Sosyal Güvenlik Kurumu’nca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları sağlık kurulları tarafından belgelenmesi gerekmektedir.

5- Uygulamanın yapılacağı merkezin SGK ile anlaşmasının olması gerekmektedir.

6- Yararlanacak kişinin en az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 günde genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması gerekmektedir.

Bu sayılan şartların hepsinin gerçekleşmesi durumunda en fazla iki deneme ile sınırlı olmak üzere yardımcı üreme yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisinden yararlanacaklar çiftlerin evlat edinmiş olması, tedaviden yararlanmalarına engel teşkil etmemektedir.

Kadın yada erkeğin ikinci evlilikleri ise birinci evliliklerinden çocuklarının olmaması gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisinde ne kadar ödeme yapılır?

Tüp bebek tedavisinde birinci denemede %30, ikinci denemede %25 oranında bu tedaviler için belirlenen oranlar üzerinden katılım payı ödenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz