Tüm Hatlarıyla Analık (Doğum) İzin Süreleri

1
50

Çalışma hayatı içinde bulunan kadın çalışanlar, hamilelik durumunda bu sürelerin iş hayatlarını ne şekilde etkileyeceği ve kendilerine tanınan yasal hakların ne olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Keza hamilelik-doğum ve doğum sonrası süreç kadının ve çocuğun sağlığı açısından çok önemlidir. Bu yazımızda doğum yapan kadın ve eşi doğum yapan erkeğin kendilerine yasal olarak sağlanan izin haklarına tek tek değineceğiz.

Kadın işçiler doğumdan önce kaç haftaya kadar çalışabilir?

Kadın çalışanlar doğumdan önceki 8 haftalık sürede (doğuma 2 ay kala) çalıştırılamazlar. Eğer kadında çoğul gebelik durumu söz konusu ise bu süre 10 haftadır (doğuma 2,5 ay kala). Ancak kadının sağlık durumu ve hekim raporu ile kadın işçi işyerinde doğumdan önce 3 haftaya kadar çalışabilir.

Doğumdan önce çalışılmayacak sürelerde çalışma durumunda bu izinler ne olacak?

Eğer kadın işçiler doğumdan önceki 8 haftalık (çoğul gebelik halinde 10 haftalık) sürede, örneğin doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar işyerinde çalışmışlar ise, bu kullanılmayan izin süreleri (örneğe göre 5 haftalık süre) doğum sonrası izin sürelerine eklenir.

Erken doğum yapma halinde izin durumum ne olur?

Kadın işçilerin erken doğum yapması halinde doğum öncesi kullanamadığı izin sürelerinin tamamı doğum sonrası izin sürelerine eklenmektedir.

Devlet memurlarının erken doğum yapması halinde kullanamadığı izinler ne olur?

Devlet memuru kadınların da doğum erken doğum yapması halinde doğum öncesi kullanamadığı izin sürelerinin tamamı doğum sonrası izin sürelerine eklenmektedir.

Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanırken annenin ölümü halinde memur babaya izin var mıdır?

Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanırken annenin ölümü halinde, memur babaya eğer isterse annenin kullanamadığı süresi kadar izin verilmektedir.

Erkek işçinin eşi doğum yaptığı takdirde izin hakkı var mıdır?

İş Kanunu’na göre erken işçinin eşinin doğum yapması halinde izin kullanma hakkı yoktur. İşçinin eşinin doğum yapması sebebiyle izin kullanma durumu, işverenle arasında kurulan sözleşmede bu hüküm mevcut olması veya işverenin bu izni uygun görmesine bağlıdır.

Devlet memuru babanın doğum izni ne kadardır?

Devlet memuru olan kişinin eşi doğum yapması halinde 10 günlük doğum izni kullanma hakkı vardır.

Doğum sonrası kadın işçinin kullanabileceği başka izin hakları var mıdır?

Doğum yapan kadın işçinin istemesi analık izninin tamamlanmasından sonra 6 aya kadar ücretsiz izin kullanabilir. Ayrıca bu süre yıllık ücretli izin hakkının hesabında da dikkate alınmaz.

Doğum yapan memurun doğum sonrasında kullanabileceği başka izin hakları var mıdır?

Doğum yapan kadın memurun analık izninin tamamlanmasından sonra (eşi doğum yapan memur ise doğum tarihinden itibaren) istemesi halinde 24 aya kadar aylıksız izin verilmektedir.

Kadın işçilere tanınan günlük süt izni süresi ne kadardır?

Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilmekte ve bu süre günlük çalışma süresinden sayılmaktadır. Bu süreyi nasıl ve ne şekilde kullanılacağını işçi kendisi belirler. Ayrıca işçi dilerse bu süreyi haftada bir gün izinli olarakta kullanabilir.

Kadın memurlara tanınan günlük süt izni süresi ne kadardır?

Kadına memura analık izninin bitiminden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilmiştir.

 

Not: Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz.

Osman ÖZBOLAT

Sosyal Güvenlik Denetmeni

www.twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz