Torbadan eşitsizlik mi çıkıyor?

0
40

Torba YasaTorba yasa ile Soma’da hayatını kaybedenlerin SGK’ya olan her türlü borçları silinmekte, hak sahiplerine şartsız koşulsuz ölüm geliri, muhtaçlık koşulu aranmaksızın ana ve babalarına aylık bağlanacaktır. Ayrıca vefat eden sigortalıların yakınlarından bir kişi de kamuda istihdam edilecektir. Tabii ki yapılan bu düzenleme devlet otoritesi tarafından, yakınlarını kaybeden ailelere moral ve destek verme adına yapılmaktadır. Buna herhangi bir itirazımız söz konusu değildir.

Ancak ülkemizde her yıl binden fazla çalışan iş kazası sonucunda hayatını kaybetmektedir. Bu kazaların birçoğundan haberimiz bile olmamakla birlikte, sadece büyük nitelikli kazaları birkaç gün anıp daha sonra bilincimizin derinliğine unutmak üzere atmaktayız. Sizlere birkaç iş kazası olayını burada ifade edince bana hak vereceksiniz.

-İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bir AVM inşaatında çalışan 11 işçi inşaat alanı yakınında uyudukları çadırda yanarak can vermişti,

-Adana Kozan’da baraj inşaatı sırasında baraj kapağının patlaması sonucu ölen 10 işçiden bazılarının cesetleri hala bulunamadı,

– Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde 20 işçi hayatını kaybetmişti,

-Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde kömür sahasında toprak kayması sonucu 10 işçi vefat etmişti,

-İstanbul Davutpaşa’da kaçak bir işyerinde meydana gelen patlama sonucu 23 işçinin ölmüştü,

– İstanbul Tuzla’da iş kazası sonucu ölen çalışanların sayısı 150’yi aştı.

Bu kazalarda vefat eden çalışanların yakınlarının birçoğu yasal kaideler oluşmadığından herhangi bir gelire hak kazanamadılar. Neden Soma’ya gösterilen bu “önemli hassasiyet” diğer iş kazası sonucu vefat edenlerin yakınlarına gösterilmiyor? Onlar da -her ne kadar farklı iş kollarında olsalar da- emeklerinin peşinde hayatlarını kaybetmişlerdir.

Soma’nın acısı ülke olarak hepimizi derin bir şekilde yaralamıştır. Ama yukarıda yaşanan olaylardan da görüleceği üzere bu olay herkesin hafızalarından belirli bir süre sonra silinecektir. Acıyı TV ekranlarına da yansıdığı gibi, küçücük bir kız çocuğunun tebessüm ile ıslanması umulan yanaklarından süzülen gözyaşlarında gördük/görüyoruz. Bu acıyı “babam beni küçük kızım diyerek severdi” cümlesi ile özetleyen o küçük kız çocuğu gibi yakınları bir ömür boyu taşıyacaktır.

Aynı ve benzer acıları yılda yüzlerce aile yaşamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sı: “Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamayacağını” belirterek, kanunların herkese eşit olarak uygulanacağını ve kanun uygulamalarında özel durumlara bakılamayacağını ifade etmektedir.

O zaman yasa yapıcılar, lütfen ayrımcılık yapmayın! Evlerine bir lokma ekmek götürmeyi canıyla hayata sunan emekçi yakınlarına “şu kaza, bu kaza” ayrımı gibi bir yanlışlığa düşerek onları rencide etmeyin. Bir düzenleme yapacaksanız ya hepsine yapın, ya da hiç birine.

Soru: Osman Bey, 1976 doğumluyum. 3 çocuk annesiyim hiç çalışmadım. Başlamış hiç sigorta günüm yok lakin sigortamı yatırmak emekli maaşı almak gibi bir hayalim var. Böyle bir şansım var mı? İzleyeceğim yollar neler? Çocuk borçlanması denen olaydan dolayı yararlanacağım imkânlar nelerdir? Alev Ö.

Mevcut yasal hükümler çerçevesinde doğum borçlanması yapamıyorsunuz.  Dolayısıyla kazanacağınız günleri çalışarak yerine getireceksiniz. Bunun için de normal emeklilik için 58 yaş ve 7200 gün prim şartına tabiisiniz.

Soru: 1 Haziran tarihli yazınızda doğum borçlanması ile ilgili torba yasada ki bu değişikliği yazmışsınız.
Benim öğrenmek istediğim, doğum borçlanması için doğum öncesi ve doğum sonrası şartının kaldırıldığı konusunda değişiklik var mı? Onu anlayamadım. Bu konu benim için çok önemli. 63 yaşında annem var bu şart kalkarsa hemen emekli olabilecek. Asuman Y.

Torba yasada şuan sigortalı çalışmadan önce yapılan doğumlara ilişkin bir borçlanma düzenlemesi mevcut değil. Doğum borçlanması iki çocuktan üç çocuğa çıkarılıyor. Ancak komisyon ve meclis görüşmeleri safhasında bir değişiklik olabilir mi derseniz o konuda bir şey söylemem mümkün değil.

İletişim: www.osmanozbolat.com

twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz