Torba kanunla yurtdışı çalışanlarına yapılan iyileştirmeler

0
43

calisanlarGerek yurtdışında çalışan/yaşayan Türk vatandaşlarının gerekse “mavi kartlılar” olarak adlandırılan, doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin mevcut yasalardan ötürü yaşadıkları birçok mağduriyetler bulunmaktaydı. Bu mağduriyetler sonucunda ilgililer yargı yollarına başvurmakta ve bunun sonucunda gerek Kamu gerekse de çalışanlar zor durumda kalmaktaydı.

Hâlihazırda TBMM’de yasalaşma sürecinde olan torba kanun tasarısı ile bu mağduriyetlerin bir nebze giderilmesi adına önemli düzenlemeler bulunmaktadır.

Mavi kartlılar da Türkiye’de borçlanarak emekli olacak

Türkiye’de doğan ve Türk vatandaşı olan ancak daha sonra vatandaşlıktan çıkan kişilerle ilgili olarak yurtdışı borçlanma talepleri Türk vatandaşı olmadıkları gerekçesi ile kabul edilmiyordu. 

Yapılacak olan düzenleme ile bu kişiler için; on sekiz yaşını doldurduktan sonra Türk vatandaşı olarak yurt dışında geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bu süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile yurt dışında ev kadını olarak geçen süreleri, istekleri halinde borçlandırılarak sigortalılık olarak kabul edilecektir.

İlk işe giriş tarihinin tespiti

Yurtdışında çalışanların en büyük sıkıntılarından biri de yurtdışında erken başlayan işe giriş tarihinin Türkiye’de kabul edilmemesiydi. Yani emeklilik için büyük önem teşkil eden bu hususta çalışanlar çok sıkıntılı süreçlere giriyor ancak yargı kararı sonunda haklarına kavuşabiliyorlardı.

Yeni düzenleme ile eğer talepte bulunan kişinin bulunduğu ülke ile Türkiye arasında düzenlenen ikili sözleşmede bu konuda açık hüküm bulunuyorsa, yabancı ülkedeki ilk işe giriş tarihi Türkiye’de ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilecektir.

İstenilen dönem artık borçlanılmayacak

Yurtdışında çalışanlar emeklilik için gerekli olan borçlanma sürelerinde, istedikleri dönemi istedikleri süre kadar borçlanabiliyordu. Bu da borçlanma talebinde bulunanlar arasında eşitsizlik teşkil eden durumlar ortaya çıkarıyordu.

Yeni düzenleme ile çalışanlar Yurt dışında geçen sürelerin tamamı veya istenildiği kadarı borçlanılabilecekler. Ancak başvuru sahiplerinin kısmi borçlanma taleplerine istinaden yapılacak borçlanma süresinin tespitinde ibraz edecekleri belgelerde kayıtlı bulunan tarihler arasındaki son tarihten geriye doğru olmak üzere gün sayıları esas alınacaktır.

İletişim: www.osmanozbolat.com         

@osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz