‘Toplu İş Sözleşmesiyle Emekçiler Mağdur Oldu’

0
36

İçişleri Bakanlığı ’na bağlı birimlerde görev yapan büro emekçilerinin diğer kamu emekçileri gibi insanca yaşayacak ücretten yoksun çalıştırılmakta olduğunu belirten Büro Emekçileri Sendikası Muş Temsilcisi Zahir Aktaş, toplu iş sözleşmenin emekçileri mağdur ettiğini söyledi. Aktaş, “AKP hükümeti ile yandaş Memur-Sen arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesinin sonucu olarak, gerek düşük ücret zamları gerekse enflasyon farkının ödenmemesi, temel tüketim maddelerine yapılan zamlar büro emekçilerini daha da yoksullaştırmaktadır.” dedi.

Emekçiler için çalışma hayatının her geçen gün daha çekilmez hale geldiğinin altını çizen Aktaş, şunları söyledi: “İçişleri Bakanlığı ’na bağlı kamu hizmeti veren Valilik, Kaymakamlık, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü vb. birimlerinin çalışma koşulları giderek kötüye gitmekte, esnek, kuralsız çalışma ve mobbing uygulamaları bu birimlerde çalışan emekçiler için çalışma hayatını her geçen gün daha çekilmez hale getirmektedir. İçişleri Bakanlığı ’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu ’nun basına yansıyan açıklamalarından anlaşılacağı üzere; pasaport işlemleri, soyadı değişikliği ve yeni kimlik kartlarının önümüzdeki aylarda verilmeye başlanacak olması, nüfus emekçilerinin iş yoğunluğunu daha da artıracağı, çalışma hayatını içinden çıkılamaz bir hale getireceği ortadadır. Nüfus cüzdanlarının önümüzdeki aylardan itibaren yenilenecek olması, gerek nüfus emekçileri gerekse tüm yurttaşlar açısından önemli sorunları da beraberinde getirecektir. Kimlik kartlarının maliyetinin 5 TL olmasına karşın, yurttaşlara 18 TL ’den verilecek olması başlı başına bir sorundur. Kimlik kartlarının maliyeti çıkarıldığında geriye kalan 988 milyon TL ’nin ne için toplandığı ve nerelere harcanacağı bilinmemektedir. Hükümetin yurttaşlık hakkı olan kimlik kartlarından bile kar elde etme düşüncesi olsa olsa bir tüccar mantığıdır.”

Doğum, ölüm, evlenme, boşanma, kayıt düzeltme, nüfus ve aile cüzdanı gibi zaten yapmakta olduğu işlere eklenen bu yeni işler, nüfus emekçilerinin çalışma koşullarını ağırlaştırıldığını kaydeden Aktaş, “Başta seçim dönemleri olmak üzere gece-gündüz çalışmak zorunda bırakılan nüfus emekçilerine harcadığı emeğin karşılığı olmayan cüzi miktarlarda fazla çalışma ücreti ödenmekte, angarya çalıştırma ve esnek çalıştırma nüfus müdürlüklerinde yaygınlaştırılmaktadır. 2013 yılı itibari ile ise fazla çalışma ücreti adı altında ödenen iyileştirme ücretleri, diğer kurumlarda olduğu gibi 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Nüfus Müdürlüklerinde de kaldırılmıştır. Buna karşın örneğin fazla çalışma ücreti ödenmemesine rağmen ÖSYM ’nin merkezi sınavlarının yapıldığı hafta sonlarında, valilik talimatı ile nüfus müdürlükleri açık tutulmuş, nüfus emekçileri angarya çalışmaya zorlanmıştır.” dedi.

“EMEKÇİLER ÇOK DAR MEKANLARDA HİZMET VERMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Emekçilerin çok dar ve zor şartlar altının hizmet vermeye çalıştığını vurgulayan Aktaş, “Artan iş kalemleriyle birlikte nüfusun çok büyük kesimlerinin yığınlar halinde hizmet aldığı bir kurum haline dönüştürülen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerinde hizmet, halen çok küçük mekânlarda üretilmektedir. Çoğu zaman adım atılacak yer kalmamaktadır. Diğer taraftan adli sicil kayıtlarının, pasaport işlemlerinin nüfus müdürlüklerince verilecek olması ve önümüzdeki aylarda yeni kimliklerin verilmeye başlanacak olması, seçim, sınav süreçlerindeki adres değişiklikleri çalışma koşullarını daha da ağırlaşacağı bir döneme girileceğinin ipuçlarını vermektedir. Bu personel sayısıyla ve hâlihazırdaki hizmet binalarında nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin verilmesi, hem hizmeti üreten nüfus emekçileri hem de yurttaşlarımız açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Nüfus emekçilerinin insanca çalışma koşulları sağlanmalı, insanca yaşayacak ücrete kavuşturulmalıdır.” şeklinde konuştu.

CİHAN

Aktif Haber
Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz