Sorularınıza Cevaplar…

1
50

 

Soru: İyi günler Osman Bey; 2003 yılında sigorta başlangıcım var, 2007 yılında kronik böbrek yetmezliği hastalığına yakalandım ve 2008 yılında yüzde 90 heyet raporu aldım. Bu raporu vergi dairesinden Ankara`ya gönderdim oradan da yüzde 90 olarak geldi. Şuan vergi indiriminden yararlanıyorum ve 2900 iş günüm var. Osman bey size şöyle bir kaç sorum olacaktı; ben emekli olabilir miyim eğer olursam da ne gibi işlemler yapmalıyım ve ne kadar maaş alabilirim. Eğer bana en kısa sürede cevap verirseniz çok sevinir ve minnettar olurum. Cengiz S.

Cengiz Bey; % 90 heyet raporunuz varsa ve Maliye’nin Sağlık Kurulu da bunu onaylamışsa, 15 yıl 3600 günden emekli olabilirsiniz. Dolayısıyla 700 gün daha sigortalılığınız olduğunda 2018 yılında emekli olursunuz.

Soru: Osman Bey, eşim ev hanımı, 06.01.1963 doğumlu. 1977 yılında 9 günlük SSK kaydı var ve 2006-2009 yılları arası da iki yıl yüz günlük İsteğe Bağlı Bağ-Kur’u var. Üç çocuğumuz var. Üç de sağ ve 29-28 ve 18 yaşındalar. Bu şartlara göre eşim ne zaman ve nasıl emekli olabilir? Bu hususta bizi bilgilendirebilir misiniz? Mümine G.

Eşinizin toplamda 1089 gün sigortalı prim ödeme günü var (isteğe bağlı sigortalı ödemelerini verdiğiniz bilgiler çerçevesinde 3 tam yıl olarak hesaba katıyoruz). Normal emeklilik için grekli olan koşul 20 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün sigortalı gün sayısıdır. 4/a (Eski SSK) kapsamında çalışmaya başlayıp doğum borçlanması yaptığı takdirde SSK günü olarak 1440 gün daha hizmet alacaktır. Bu da toplamda 2529 gün demektir. Kalan gün sayılarını SSK kapsamında çalışarak tamamlayabilir, ya da 15 yıl 3600 günden emeklilik için 58 yaşının dolmasını bekleyebilir.

Soru: Osman Bey, ben yaklaşık 6 yıldır bir sağlık merkezinde temizlikçi olarak çalışıyorum. Şimdi işten çıkarıldım, tazminatımı nasıl alabilirim bağlı olduğum şirkete mi dava açmalıyım Rafiye T.

İşten ahlak ve iyi niyet ilkeleri dışında işveren tarafından çıkarılmanız durumunda tazminat alabilirsiniz. Anladığım kadarıyla taşeron bir firmaya bağlı olarak bir kuruluşta çalışmaktasınız. Öncelikle tazminat hakkınız ile ilgili taşeron firmaya dava açmanız gerekmektedir. Dava sonucuna göre ödememeleri durumunda asıl işveren (sağlık kuruluşu) taşeronla birlikte sorumlu olduğundan sağlık kuruluşundan da tazminatınızı isteyebilirsiniz.

Soru: Osman Bey, 30.01.1978 yılında doğdum. 10.01.1996 yılında sigortalı oldum. 2004 doğumlu bir çocuğum var. 1363 sigorta günüm var. bana 2010 yılında ms teşhisi kondu. Ne yapmalıyım teşekkür ederim.  Özlem K.

Öncelikle geçmiş olsun. Multiple Skleroz rahatsızlığı nedeniyle malulen emekli olmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Malulen emekli olmak için 10 yıl 1800 gün sigortalılık süresi söz konusudur. Eksik 437 gününüzü doğum borçlanması yaparak ödemeniz durumunda sigortalılık sürenizi sağlamış olursunuz. Eğer SGK tarafından sevk edildiğiniz hastanede % 60 oranında rapor verilmesi durumunda malulen emekli olabilirsiniz.

Soru: Osman Bey, çalıştığım fabrikada kullandığım havalı matkap yüzünden her iki elimde kerpal tünel sendromu oluştu. Bunu Eskişehir SGK’ya bildirdim, orası beni Ankara’da meslek hastalıkları hastanesine sevk etti. Orada 1 hafta yatarak muayene oldum ve 3 aralık 2012 de raporun tamamlanması için iş yerine müfettiş gönderilmesi gerektiğine ilişkin yazı geldi ama hala müfettiş gitmemiş bu konuda ne yapabilirim? İş yerine dava açmak için bu rapor gerekiyormuş. Erdal B.

Değerli okurum, öncelikle geçmiş olsun. Rahatsızlığınızın yapılan iş ile illiyet bağının olup olmadığının tespit edilmesi için inceleme yapılması gerekiyor. Ancak SGK’da yetersiz sayıdaki teftiş elemanları dolayısıyla incelemeniz zaman alabilir. Bu konu hakkında yasal haklarınızı aramanızı tavsiye ederim.

Soru: Osman Bey; Annemin 1994’te 1 yıl olmak şartıyla tarım sigortası bulunmaktadır.2003’ün mart ayından yanılmıyorsam 2010’a kadar aktif sigortası var. Yalnızca arada giriş-çıkışları yapıldı. Şuan gündemde olan malulen emekli olabilir mi? 2 yıl önce annem kalp kapakçığından ameliyat oldu. Bunun için bilgi alacaktım sizden, şimdiden teşekkürler. Tuba K.

Kalp kapağı hastalıkları maluliyet işlemlerinde dikkate alınmaktadır. Öncelikle SGK’ya giderek malulen emekli olmak için başvuru yapınız. Sevk edildiğiniz hastane tarafından verilecek % 60 ve üzeri rapor oranı SGK Sağlık Kurulu tarafından da onaylanırsa malulen emekli olabilir.

Soru: Osman Bey; her hangi bir hizmet borçlanmam yok ancak 2006 yılında işe girdim ve SGK’dan toplamda 2356 günüm var. Ayrıca total gastrektomi ameliyatı geçirdim(midemin tamamı alındı). Malulen emekli olabilir miyim? İlginiz için teşekkürler. Canan Ş.

Malulen emekli olabilmeniz için 10 yıl sigortalılık yılı ve 1800 güne ihtiyacınız var. 10 yıllık süreniz 2016 yılında tamamlandığından malulen emekli olabilmek için başvuru yapamazsınız.

Soru: Osman Bey; verdiğim bilgiler çerçevesinde ne zaman emekli olurum, ne kadar daha çalışmam gerekiyor?  Bayram K.

Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 58 yaş ve 5975 güne ihtiyacınız var. İlk işe giriş tarihiniz 02.08.1999 tarihi olduğundan 2024 yılında sigortalılık süreniz, 1593 günde sigortalılık gününüzün dolmasını bekleyip yaşınızı da tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

Soru: Osman Bey; malulen emeklilik ile ilgili yeni düzenleme hakkındaki yazınızı okudum. çok faydalı oldu, teşekkür ederim. Babam için gerekli bilgileri verip malulen emekli olup olmayacağına dair bilgi almak istiyorum. Bilgilerden önce kısaca bir durum özeti yapmak ve sorumu sizinle paylaşmak istiyorum; bildiğim kadarıyla 1120 gün sigortalığı var, askerliği saydırırsa 1840 güne ulaşıyor.
Hem yasının ileri olması, hem de geçimi için bir gelirinin olmaması ayrıca akciğerlerinden solunum probleminin olması malulen emeklilik için yeterli olur mu? Eğer sağlık raporu alamazsa verdiği para geri alınabilir mi? Turan G.

Solunum sistemi hastalıklarından ötürü yeterli gün ve yıl şartını (10 yıl 1800 gün) tamamladığı takdirde babanız malulen emekli olmak için başvurabilir. Şayet malulen emekli olmak için % 60 oranında rapor alamazsa, emeklilik için gerekli yaş şartını tamamlayıp gün şartını tamamlayamayanlara emeklilik için ödedikleri uzun vadeli sigorta kolları prim oranları iade edilmektedir.

Soru: Osman Bey;  babam kalp hastası 4 sene önce anjiyo oldu. Şuan çalışamıyor. Kalbine stent takıldı. Malulen emekli olabiliyor mu? Lütfen yardımcı olur musunuz? Tolga E.

Kalp rahatsızlığından % 60 ve üzeri rapor alabilirse ve 10 yıl 1800 gün şartını yerine getirirse emekli olabilir.

1 Yorum

  1. Slm abim benim iki bacakta total kalça poretezi var yüz de 34 rapor verdiler birde sağ elimde sinir sıkışması oldu amaliyet olsam kaç verirler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz