Sorularınıza Cevaplar…

0
50

 

Soru: Osman Bey; 1986 yılında 16 yaşında sigorta başlangıcım var ve 1993 den 2011 yılına kadar bağ-kurluyum. 2011 den bu yana SGK’lıyım. Fakat 10 yıllık bağ-kur prim borcum var. Bu arada % 54 özürlü raporum var ve gelir vergisinden yararlanıyorum. ne zaman ve nasıl emekli olabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şakir A

Şakir Bey, SSK’dan emeklilik şartlarınız 25 yıl 49 yaş ve 5300 gündür. Yıl ve gün şartını tamamlamışsınız. Yaş şartını da tamamladığınız takdirde emekli olursunuz. Ancak SSK’dan emekli olabilmek için son 3,5 yıllık çalışmanızın bu kapsamda olması gerekmektedir. 3,5 yılı tamamladıktan sonra emeklilik için başvurabilirsiniz.

Vergi indiriminden yararlanıyorsanız ve bu kapsamda emekli olmak istiyorsanız da 15 yıl 3600 günden emekli olabilirsiniz ki bu şartı da zaten tamamlamışsınız.

Soru: Osman Bey; küçükken yandım ve bir süre sonra sağ bacağımı kaybettim. Hastane bana %60 rapor verdi fakat vergi indiriminden yararlanmak için başvuruda bulundum. Raporumu Ankara %40 a düşürdü. Benim rahatsızlığım kalıcı neden düşürüyorlar anlamış değilim. Öncelikle ben hangi raporuma göre emekli olacağım ve lisede staja giderken sigorta girişi gösteriyorlar ama ödeme olmuyormuş 16.09.2002 girişim ama iş hayatına başlayışım 11.10.2003 den itibaren ödenmeye başladı hangisine göre emekli olacağım ne zaman emekli olacağım bana bilgi verirseniz sevinirim. Dilek Ü.

Öncelikle geçmiş olsun. Gerek vergi indirimi gerekse de SGK’dan malullük için başvurularda sizi hastaneye sevk ederler. Hastaneden gelen raporda ilgili Kurum sağlık kurulu tarafından onaylanırsa işleminiz yapılır. Ancak uygulamada hastane raporlarının Kurum sağlık kurullarınca çoğunlukla düşürüldüğü görülmektedir. Konu ile ilgili yakın zamanda verilmiş Danıştay kararı var. Yani hastane raporunun Kurum sağlık kurulu tarafının bozulamayacağına ilişkin. Sizde bu karara istinaden yargı yolunu deneyebilirsiniz.

Soru: Osman Bey; 1997 tarihinde ciddi şekilde tüberküloz hastalığına yakalandım 2001 tarihinde askere gittim askerde bana çürük verdiler, ciğerlerimde leke kalmış 3200 gün sigortam var malulen emeklilik şansım var mı? Soner D.

Solunum sistemi hastalıklarından “çoklu ilaca dirençli tüberkülöz” teşhisi konması durumunda malulen emekli olabilirsiniz. 10 yıl sigortalılık süreniz varsa en yakın SGK’ya giderek malulen emekli olmak için başvurabilirsiniz.

Soru: Osman Bey merhaba. 1999 yılında epilepsi hastalığına yakalandım. 2002 yılında askere gittim. GATA hastanesinde hastalığım nedeniyle askere elverişsiz raporu verildi. Bu zamana kadar sigorta başlangıcım bulunmamaktaydı. 01/06/2004 tarihi itibariyle sigortalı olarak işe başladım. 2005 yılında tam teşekküllü devlet hastanesinden vergi indirimi için %65 rapor aldım. Bu açıklamalardan sonra size sorum şu şekilde olacak:

3000 gün sigortalılık sürem vardır. 10 yılım 2014’ün 6. ayında tamamlanmaktadır. Bu şekilde 2014 yılında malulen emeklilikten faydalanabilir miyim? Ya da açıklamalarda belirtildiği gibi hastalığım sigortalılık öncesi olduğu için emeklilik için daha zamana ihtiyacım var mı? Ya da raporumu sigortalı olduktan sonra aldığım için 10 yıl (1800 gün) yeterlimidir? Mehmet B.

Kanunda “sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60’ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malullük aylığından yararlanamaz” hükmü mevcuttur. Rahatsızlığınız ile ilgili vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. 2004 yılında işe başlamış ve % 65 raporunuz varsa 18 yıl 4000 günden emekli olabilirsiniz.

Soru: Osman Bey; ilk sigorta girişim 1992’de  ama ödeyemediğim için şu an çalışmaktayım. 1500 günüm var ve %65 engelliyim. Vergi dairesinden aldığım raporum doğrultusunda malulen emekli olmak için ne yapmam gerekir ya da kaç gün daha lazım bilgi verirseniz çok sevinirim. Hakan Ş.

1992’de işe başlamış ve % 65 engelli olan bir kişi 15 yıl 8 ay sigortalılık süresi ve 3680 gün sigorta gününü tamamladığında emekli olabilir.

Soru: Osman Bey; çalıştığım işyerinde bana yıldırma politikası uygulayıp işten çıkmamı istiyorlar. Ben de iş yerimden ayrılmak istiyorum fakat tazminatımı ve işsizlik maaşımı almadan ayrılmak istemiyorum. Ne yapmam gerektiği hususunda yardımcı olur musunuz? Ferdi Ş.

Eğer size karşı mobbing (psikolojik taciz) uygulanıyorsa bunu ispat etmeniz halinde tüm tazminat hakkınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. Ancak kendi isteğinizle işten ayrılmanız durumunda maalesef tazminat alamazsınız.

Soru: Osman Bey; yurtdışında halen serbest meslek sahibi olarak çalışmaktayım. Türkiye’de sigortalı olarak çalışmışlığım yok. Belirttiğim bilgiler çerçevesinde nasıl emekli olurum? Uğur U.

Emeklilik için 25 yıl sigortalılık, 56 yaş ve 5825 güne ihtiyacınız var. Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra kısa bir süre SSK’lı olarak çalıştıktan sonra yurtdışı hizmet sürenizi ve askerlik borçlanmanızı yapıp gün ve sigorta süresini tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

Soru: Osman Bey; ağabeyimin yaklaşık 10 yıllık Bağ-Kur ve sigorta ödemesi mevcut. En son sigortalı iken kalp rahatsızlığı tespit edildi, 2011 yılı ekim ayı içerisinde kalbinde delik olduğu gerekçesiyle ameliyat oldu. 2012 yılında emeklilik için müracaat ettik. Ancak rapor oranı %60’ta aşağı olduğundan emekli olamadı. Oysa ağabeyim hala rahatsız olup, yorucu bir işte çalışamamaktadır. En son 3 ay önce yapılan muayenesinde kalp büyümesinin de olduğu bildirildi. Yeni yasa bize ne gibi bir fayda sağlar?

Değerli okurumuz, kalp rahatsızlıklarında malulen emekli olunabilir. Ancak sevk edildiğiniz hastanede kalpte ne tür bir rahatsızlığın olduğunun detaylı bir şekilde tespiti yapılır. Eğer belirtilen şartlar sağlanıyorsa size oran verilirdi. % 60’tan aşağı bir maluliyet oranı tespiti söz konusu ise malulen emekli olma imkanı olmamakla birlikte, ağabeyiniz için vergi indirimi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Not: Emeklilik hesaplatmak isteyen okurlarımız T.C kimlik numaralarını, doğum tarihlerini, nüfusa kayıtlı oldukları ili ve kimliklerinde cilt numarasını yazdıkları takdirde hizmetlerini görebilme olanağımız söz konusu olmaktadır. Bunun yanında herhangi bir özür durumunun olup olmadığı, hizmet borçlanması yapılıp yapılmadığı gibi ayrıntıları da bize belirtmeniz hesaplamanın sağlıklı yapılması için önemlidir. Sorularınız eksiksiz olduğu sürece bu köşeden sırasıyla cevaplandırılmaya çalışılacaktır.

İletişim: osmanozpolat@gmail.com

twitter.com/osozbolat

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz