Soma’dan sağ çıkanlar da gelir alabilir

0
67

kömür işçisiGeçtiğimiz hafta yaşanan elim felaket sonrasında 301 işçi hayatını kaybetti. Bu işçilerin ailelerine de SGK tarafından ölüm aylığı bağlanması hususunda çalışmalar başlatıldı. Söz konusu olay sonrasında ise -şükürler olsun ki- 486 işçimiz sağ olarak kurtuldu. Kurtulan işçilerin tamamında da maluliyet gerektirecek bir rahatsızlık da bulunmamaktadır.

Ancak elim olay sırasında kurtulan işçilerin birçoğunda, yaşanan travma sonucunda belki de hayatları boyunca taşıyacakları sorunlar oluşacaktır. Çünkü işçilerin birçoğu hemen her gün yan yana çalıştıkları arkadaşlarını gözleri önünde kaybetti. Birçoğu da hayatlarından ümitlerini kestikleri anda kurtuldular. Bu durum kolay kolay kaldırılabilecek, altından kalkılabilecek bir olay değildir.

Yaşanılan olayın kanuna göre tanımı, iş kazasıdır. Sosyal Güvenlik Kanununda iş kazasının işçiyi bedenen ya da ruhen özre uğratan olay olduğu açıklanmıştır. Dolayısıyla iş kazası olması için sadece görülebilir maddi bir özürle sınırlandırılma yapılmamış, çalışanın psikolojik durumunda meydana gelebilecek rahatsızlıklar da iş kazası kapsamına alınmıştır.

Ruhen özür hali çalışanı hemen veya sonradan etkileyen,  yaşamın gereklerine uyamayacak düzeyde sürekli olarak yetenek ve fonksiyon kayba uğratan durumdur. Bu çerçevede yaşanılan iş kazası olayları sonucunda çalışanlarda meydana gelebilecek akıl hastalığı, hafıza kaybı, zihinsel yorgunluk, sürekli sinir sistemi bozuklukları iş kazası sayılmaktadır. İş kazası kapsamına giren kişiler de Kanunun sigortalılara sağladığı haklardan yararlanabilirler.

Meydana gelen elim olay sonucunda sağ kurtulan çalışanların bir kısmında posttravmatik stres bozukluğu gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu durum çalışanlarda kurtulduklarına bile sevinememe, uyku bozukluğu, korku, devamlı iç dünyada meydana gelen sorgulamalar şeklinde cereyan edebilir. Umarım hiçbir çalışanda böyle rahatsızlıklar meydana gelmez ancak söz konusu rahatsızlıklar belirginleşmeye başladığında çalışanlar hemen psikolojik destek almak zorundadırlar.

Rahatsızlıklar sonucunda çalışanlara SGK tarafından yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurulları tarafından verilecek raporlara istinaden, Kurum Sağlık Kurulunca meslekte kazanma gücü en az % 10 oranında azalmış bulunduğu tespit edilen sigortalılara, sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Bu gelir adı üstünde sigortalıya sürekli olarak ödenecek bir gelirdir.

Örneğin 1500 TL ücret alan bir sigortalı, yaşadığı rahatsızlıktan ötürü % 20 oranında rapor alırsa yaklaşık 210 TL sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanacaktır.

Uzmanlar bu tür olaylar sonucunda meydana gelebilecek psikolojik rahatsızlıkları olaydan bir ay kadar sonra ortaya çıkacağını belirtiyor. Bu süreçte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uzmanları tarafından işçilerin ve ailelerinin rehabilite edildikleri belirtilmektedir. Çalışanlarda belirtilen rahatsızlıkların ortaya çıkmaması ve onları ömür boyu taşıyacakları bir yükle karşı karşıya bırakmamak adına hummalı bir çalışmanın yapılması elzemdir. Bu çalışmalara rağmen meydana gelebilecek rahatsızlıklarda da mağdurların haklarını bilmesi önemlidir.   

İletişim: www.osmanozbolat.com

twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz