Sizden gelen sorular-2

0
45

 

Soru: Eşim 1962 doğumlu ve 1983 yılında sigortalı olarak çalışmaya başlıyor. Bugüne kadar 180 gün toplam ödenmiş primi var. 3 yıl devlet memuru olarak çalışmış ve kendi isteğiyle devlet memurluğundan istifa ediyor. Eşimin emekli olabilmesi için isteğe bağlı sigortalı olabilir mi? Emekli olabilmesi için ne kar daha prim ödemesi gerekir? Mahmut S.

Eşinizin SSK’dan emekli olabilmesi için 20 yıl, 40 yaş ve 5000 günü doldurması gerekiyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış. Kendi hesabınızı şu şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle tüm hizmet sürelerini toplayın. Bu süreler üzerine ödeyeceğiniz isteğe bağlı sigorta primlerini de eklediğinizde 3740 olunca, isteğe bağlı sigortalılığı sona erdirip SSK kapsamında kalan 1260 günü tamamladığında emekli olabilir. Kısmen emekli olmak istiyorsa 3600 günden emeklilik için 58 yaşını beklemek durumundadır. Bu sefer de mevcut hizmet sürelerinin üzerine 2340 gün hizmeti oluncaya kadar isteğe bağlı sigorta ödeyip, kalan 1260 günü SSK kapsamında tamamladığında 3600 günü dolduracak ve yapması gereken 58 yaşını beklemek olacaktır.  

Soru: İyi günler Osman Bey, %45 sürekli raporum vardı. Şimdi normal düşme sonucu bacağım kırıldı. Platin takıldı. Rapor oranımı yükselttim. %63 bir yıl sonra kontrollü bir rapor verdiler. Şu anda toplam 3009 günüm var. Acaba bu şartlarla emekli olabilir miyim? 2003 ile 2004 arası boşluğum var. Bunları da dışardan ödeyebilir miyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Volkan K.

Verdiğiniz bilgiler çerçevesinde %60 raporunuza istinaden malulen emeklilik için başvurabileceğinizi söyleyebilirim. Eğer bu şekilde emekli olamazsanız sigortalı olarak işe başlama tarihinize göre 3600 ile 4400 gün arası hizmet sürenizden vergi indiriminden yararlanarak emekli olabilirsiniz. 2003-2004 yılları arasındaki boşluğunuz işsiz geçen bir dönemse (askerlik vb. borçlanabileceğiniz süreler değilse) dışarıdan primlerini ödemeniz mümkün değildir.

Soru: 20.02.1974 tarihinde işe başladım. 2401 gün SSK, 1099 gün Bağ-Kur sigortam var. 1955 doğumluyum ne zaman emekli olurum? İbrahim K.

25 yıl 5000 günden emekli olursunuz. Toplamda 3500 gününüz var, askerlik borçlanmanız varsa (18 ay üzerinden) 540 gün daha eklendiğinde 4040 gün yapmaktadır. 960 gün daha çalışarak (SSK kapsamında) emekli olabilirsiniz.

Soru: 3 yıldır Bir firmada görev almaktayım. İlk olarak görev yaptığım departmandan onayımla başka bir birime gönderdiler. Geçen hafta da aynı departmana onayım olmadan gönderildim. Bu konu benim isteğim dışında bir durumdu şimdi İK departman değişikliği için imza istiyor. Bu konu dolayısıyla tazminat hakkım doğar mı? Birde bize zorla mesai yaptırdılar ve mesai ücreti almıyoruz bu konuyla ilgili ne yapabilirim? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. İsmi Saklı

Geçici iş ilişkisi çerçevesinde görevlendirme yapılarak gönderilmişseniz ve onayınız ile olmuşsa bu durumda herhangi bir hak talep edemezsiniz. Ancak zorla başka birimde işin gereği ve niteliğiniz gereği olmadan çalıştırılmaya zorlanıyorsanız bu da haklı bir fesih nedenidir. Diğer konu ise fazla mesaiyi zorla yapamazsınız. Bu durumda da sizin onayınızın olması lazım. Konu ile ilgili Çalışma Müdürlükleri’ne şikayette bulunabilirsiniz.

Soru: Eşimin sigortaya giriş tarihi 10.10.1988. Eşim 2001 yılına kadar sigortalı olarak çalıştı. Çalışmadığı dönemde 2 çocuğu dünyaya geldi. Kasım-2011’den itibaren de isteğe bağlı ödeme yapmakta. Bu şartlarda nasıl emekli olur? İsteğe bağlı ödemeyi SGK’dan emekli olabilmesi için ne kadar devam ettirebilir? (son yedi yıllık sürede en fazla nerede hizmetleri geçmişse o kapsamda emeklilikleri değerlendirildiğinden, emekliliğe 3,5 yıl kala isteğe bağlı sigorta ödeyerek prim günlerin tamamlanmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz) sözünüz eşimi nasıl etkiler? Doğum borçlanması yapabilir mi? Doğum borçlanması 2 çocuk için  ne kadardır? Bilgilendirirseniz sevinirim?

Eşinizin emeklilik için 20 yıl, 45 yaş ve 5300 güne ihtiyacı var. Yıl şartını tamamlamış ancak yaş ve gün şartını tamamlamamış. 2663 gün sigortalılık süresi mevcut. 1377 gün isteğe bağlı sigorta ödeyip daha sonra 1260 günde  SSK’lı olarak çalışırsa emekli olur. Süleyman G.

Diğer şık ise doğum borçlanması yapması… Sigortalı olarak (SSK) çalıştıktan sonra doğan 2 çocuk için borçlanma yapabilir. 2 çocuk için toplamda 1440 gün borçlanma yapabilirsiniz. Bunun için 1195 gün isteğe bağlı sigorta ödeyip birkaç gün SSK kapsamında çalışması ve doğum borçlanmasını yapması gerekiyor. Bunun sebebi de isteğe bağlı sigorta ödendiği dönemde yapılacak doğum borçlanması da Bağ-Kur kapsamında değerlendirildiğinden buna dikkat etmenizde yarar var. Aksi takdirde ödenilen primler Bağ-Kur kapsamında değerlendirilip bir anda bütün emeklilik planlarınız değişebilir.

İletişim: osmanozpolat@gmail.com

twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz