Sizden gelen sorular-1

1
47

 

Öncelikle tüm okurlarımızın kurban bayramını en içten dileklerimle kutlar, sağlık, huzur ve bereket getirmesini dilerim. Bu hafta hem bayram haftası olması hem de sizlerden de gelen soruların yoğun olması sebebiylee pazartesi ve cuma günleri sizlerden gelen soruları cevaplandıracağız.

Soru: Yeni çıkan maluliyet yasasında Diabet hastaları için hangi hükümler getirilmiştir ve ne şekilde uygulanacaktır? Ayrıca %60 iş kaybı hangi durumlarda geçerlilik kazanır? İlginiz ve alakanız için teşekkür ederim. Murat S.

Diabet hastaları için maluliyet işlemleri yönetmeliğinde orta ve ağır derecede en az 3 vücut sistemini etkileyen rahatsızlığın olması gerektiği belirtilmiştir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki, maluliyet işlemlerinde hastanenin vereceği rapor ve Kurumun bunu onaylaması ve kabul etmesi gerektiğinden, önceden bir şey söylemek mümkün değildir.

Soru: Hayırlı günler, Sayın Osman bey. Size bir sorum olacaktı. Emeklilik şartları dolmuş fakat yaşı bekleyenler, emekli olmak için dilekçe vererek işten ayrılıp, sağlıktan normal emekli gibi yararlanabilirler mi? Teşekkür ederim. Şükrü K.

Bu durumda sağlıktan yararlanabilmeniz için işten ayrıldıktan sonra tespit edilecek gelir durumunuza göre değişmektedir. Eğer geliriniz asgari ücretin 1/3’ünden az ise prim ödenmeden devlet tarafından sağlık yardımlarınız sağlanır. Asgari ücretin 1/3’ünden fazla ise gelir durumunuza göre hesaplanacak sağlık primini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız.

Soru: % 90 oranında özürlü 22 yaşında kardeşim var. Ailenin durumu iyi olsa bile annesi adına evde bakım ücreti alınabilir mi? Ersin B.

Bakım ücreti konusunda bakıma muhtaç kişinin geliri önem teşkil ediyor.  Bakıma muhtaç kişi sınıfına “her ne ad altında olursa olsun bütün gelirlerinin toplamı, aylık asgari ücretin net tutarının 2/3’ünden az olan (2013 yılı II. Dönem için 535,78 TL) kişiler alınmıştır. Bu tespitin yapılması için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurarak, söz konusu haktan yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Soru: Kıdem tazminatı hakkında sormak istediğim bazı sorular var bilgi verirseniz çok sevinirim. 7 yıldır özel bir şirkette görev yapmaktayım ve şubat ayı itibari ile askerlik vazifesi için işten ayrılacağım. Bu yeni düzenleme ile tazminat alma hakkım ortadan kalkıyor. Bazı yorumlarda kazanılmış hakların korunacağından bahsediliyor. Bu durumda düzenleme kanunlaşırsa benim kanun çıkana kadar olan süreçteki tazminatımı alma hakkım var mıdır? Teşekkür ediyorum. İsmi Saklı

Kıdem tazminatı ile ilgili gündemde birçok haberler dolaşmakta. Ancak ortada kesinleşmiş bir taslak maalesef yok. Bizler en yetkili ağızlardan ifade edilen hususları sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda ifade edilen kazanılmış hakların korunacağıdır. Şunu da ifade etmek isterim ki, bu yasa yürürlüğe girene kadar siz çoktan belki de askerden dönmüş olacaksınız.

Soru: Osman Bey Merhaba, 10 yıl ve 3600 gün sigortalılık şartını sağlıyorum. 1995 yılında SSK'ya girişim var. Göğüs kanseri olduğumdan bir göğsüm alındı. Şuanda malulen emekli olabilir miyim? (Şu anda sigortalı olmam veya olmamam etkiler mi?) Teşekkürler. Hülya A.

Malulen emekli olmak için başvuru yapmanız şarttır. Başvuru yapabilmeniz için de işten ayrılmanız gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışıyor iken başvuru yapamazsınız. Rahatsızlığınızın maluliyet derecesini ise Hastane Sağlık Kurulu ve SGK Sağlık Kurulu tespit edecektir.

Soru: Sayın Osman Bey, Öncelikle çalışmalarında başarılar dilerim. Ben eşimle ilgili bir konuyu öğrenmek istiyorum, yardımcı olursanız memnun olurum. Eşim 1962 doğumlu ve 1983 yılında sigortalı olarak çalışmaya başlıyor. Bugüne kadar 180 gün toplam ödenmiş primi var. 3 yıl devlet memuru olarak çalışmış ve kendi isteğiyle devlet memurluğundan istifa ediyor. Size soruyorum; Eşimin emekli olabilmesi için isteğe bağlı sigortalı olabilir mi? Emekli olabilmesi için ne kar daha prim ödemesi gerekir. Bizi aydınlatırsanız memnun oluruz. Mahmut S.

Eşinizin SSK kapsamında emekli olabilmesi için 20 yıl, 40 yaş ve 5000 gün SSK’lı çalışması lazım. Yaş ve yıl şartını tamamlamış. Kalan günlerini isteğe bağlı sigorta ödeyerek tamamlayabilir ama isteğe bağlı sigorta Bağ-Kur kapsamında değerlendirildiğinden; gerek 3600 günden kısmi emekli gerekse 5000 günden tam emekli olmak istiyorsa 3600 ve 5000 günlerin doldurulmasına 1260 gün kala isteğe bağlı ödemesini sonlandırıp SSK’lı olarak çalışması gerekmektedir.

İletişim: osmanozpolat@gmail.com

twitter.com/osozbolat

1 Yorum

  1. Ben ozel şirkette ilk amir konumundayim. Ancak 15:30 23:30 vardiyasinda 22:30sularinda bir (arkadaşim görev kağidi ile başka bölüme gitmiş yetkili amirin sozlu yanitiyla tekrar asil gorevine donmus)is kazasi gecirdi.Ben de ilk amir olarak hastaneye guvenlikle birlikte goturdum.Saat 00:30da muayene bitti ve fabriya dondum.Diger vardiyi bilgilendirip eve gittim. Ertesigunu benden amirlerime bilgi vermedigim icin yazili savunmam alindi.Bunun etik olup olmadigini sormak istiyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz