SGK’dan işverenlere yeni prim teşviki

0
36

 

Sosyal Güvenlik Kurumu işverenlerin üzerinde ağır yük olan primlere yönelik olarak, hem iyi niyetli olan işverenlere ödül niteliğinde hem de ülkenin sosyo-ekonomik dengelerine göre istihdam yaratmak amacıyla çeşitli teşvik programları uygulamaktadır. Bu teşviklerden en çok yararlanılanı işyerinde kayıtdışı işçi çalıştırmayan, primlerini düzenleyen işverenlere prim hisselerinden yapılan yüzde 5’lik indirimdir. Bu indirim de sağladığı kolaylıklar açısından işverenler için önemli bir yer tutmaktadır.

Söz konusu indirimle ilgili de 29.05.2013 tarihinde Resmi Gazete’de bir düzenleme daha yapıldı ve uygulama biraz daha genişletildi. Buna göre “on ve üzerinde sigortalı çalıştıran işyerlerine uygulanmak üzere, işveren prim hissesinden yapılan yüzden 5’lik indirim puanına ek olarak, asgari ücret üzerinden altı puana kadar ilave puan eklemeye, sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksini dikkate almak suretiyle ilave puan uygulanacak illeri ve uygulama süresini belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir” diye bir hüküm geldi. 14.07.2013 Pazar günü itibariyle de Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı ve teşvik uygulanacak 52 il ve teşvikin uygulama süreleri belirlendi. Söz konusu illerde 10 ve üzeri işçi çalıştıran işverenlerin sigorta primlerine yapılan 5 puanlık hazine indirimine ilave, 6 puan ilave edilmek suretiyle sigorta prim teşviki uygulanacak.

Buna göre ek sigorta prim teşviki uygulanacak iller:

 

 

Afyonkarahisar

 

31.12.2016 tarihine kadar uygulanacak

 

Adıyaman

 

31.12.2017 tarihine kadar uygulanacak

 

Ağrı

 

31.12.2018 tarihine kadar uygulanacak

 

Amasya

 

Aksaray

 

Ardahan

 

Artvin

 

Bayburt

 

Batman

 

Bartın

 

Çankırı

 

Bingöl

 

Çorum

 

Erzurum

 

Bitlis

 

Düzce

 

Giresun

 

Diyarbakır

 

Elazığ

 

Gümüşhane

 

Hakkari

 

Erzincan

 

K. maraş

 

Iğdır

 

Hatay

 

Kilis

 

Kars

 

Karaman

 

Niğde

 

Mardin

 

Kastamonu

 

Ordu

 

Muş

 

Kırıkkale

 

Osmaniye

 

Siirt

 

Kırşehir

 

Sinop

 

Şanlıurfa

 

Kütahya

 

Tokat

 

Şırnak

 

Malatya

 

Tunceli

 

Van

 

Nevşehir

 

Yozgat

 

Bozcaada-Gökçeada İlçeleri

 

Rize

 

 

 

Sivas

 

 

 

Trabzon

 

 

 

Uşak

 

 

 

Teşvikten yararlanacak işverenler için dikkat edilmesi gereken hususlar:

– SGK tarafından yapılan denetimlerde teşvik uygulanan işyerlerinde kayıtdışı çalışmanın tespit edilmesi halinde söz konusu işyerleri teşvikten 1 yıl süreyle yararlanamayacak.

– Teşvikten haksız veya yersiz olarak faydalanıldığı tespit edilirse yararlanılan teşvik tutarı gecikme cezası ve zammıyla geri tahsil edilecek.

– Sigorta primi teşvikinden yararlanamayan işyerleri ile 5510 sayılı Kanunun ek-2 maddesi kapsamında belirtilen teşviklerden yararlanmakta olan işyerleri bu karar hükümleri uygulanmayacak.

Soru: Osman Bey, doğum sebebiyle ücretli izne ayrıldım ve bu süre zarfında şirketim maaşımı ödedi. SGK’ya gidip rapor paramı hesaplatıp kapattırdım. Bana verilecek paranın kaçta kaçı şirketime vermeliyim? Burcu D.

Cevap: Ücretli doğum izni süresinde işverenler tarafından çalışanlarına ücretleri inisiyatiflerine göre çalışmadıkları halde ödenebilmektedir. Bunun sebebi henüz SGK’dan iş göremezlik ödeneği alamamış olan çalışanların işverenler tarafından zor durumda bırakılmamasıdır. Ödenen bu ücret tamamen işverenin takdirine kalmıştır. Ödeme gibi zorunlulukları yoktur. Ancak SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneğinizi aldığınızda, işveren tarafından izinli olduğunuz dönemlere ait ödemiş olduğunuz ücretler sizden istenirse vermek durumundasınız.

Soru: Osman Bey hayırlı günler. Dershanede çalışan bir öğretmenim, sizden şunu rica edeceğim emeklilik için kaç güne ihtiyacım var? Ferat G.

Cevap: 60 yaş 7000 günü tamamladığınızda emeklilik hakkına sahip olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz