SGK – SSK borç sorgulama ve borcu yoktur belgesi

0
38

SGK veya SSK borcunu sorgulamak isteyen kişiler için SGK internet sitesinde yer alan SGK e-hizmetler kısmı oldukça önem taşıyor. SGK veya SSK borcunu sorgulamak veya borcu yoktur belgesini almak isteyen işverenler ise sadece bir kaç küçük bilgi girerek bu belgelere ve bu sonuçlara erişebiliyorlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışanlar ve işverenler için online olarak pek çok hizmet sunmaya devam ediyor. Sunulan bu hizmetler arasından çalışanlar için SGK borç sorgulama ve ayrıca işverenler için SGK e-borcu yoktur belgesini online olarak görüntüleme imkanı sunuyor. Çalışanların ve işverenlerin bu borç sorgulama işlemleri ile SGK kayıtlarında ne durumda olduklarını öğrenmeleri mümkün. Ayrıca işverenler bu işlemler ile SGK kayıtlarına ve ödedikleri prime göre mali durumlarını da kolaylıkla takip edebilir ve yıllık ve aylık bazda pek çok veriye ulaşabilirler.

SGK borç sorgulama

SGK’nın internet üzerinden sunduğu hizmetlerden biri olan borç sorgulama hizmeti, çalışanlar için büyük önem taşımaktadır. Sigortalı olarak çalışan kişiler borç sorgulama hizmeti sayesinde iş yerlerinden ne kadar alacakları olduğunu kolaylıkla öğrenebilirler. Borç sorgulama işlemini yapmak için tek yapılması gereken https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresine girerek gerekli kimlik bilgileriyle giriş yapmak ve SGK borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek.

SGK borcu yoktur belgesi nasıl alınır?

SGK tarafından verilen borcu yoktur belgesini işverenler ve iş yeri sahipleri internet üzerindenkolaylıkla alabilirler. Ayrıca bu sayfa sayesinde SGK üzerinden çalışanlarına olan borçlarını da sorgulayabilirler işverenler. İşveren kurum ve kişiler için oldukça önem taşıyan borcu yoktur belgesini almak için tek yapmaları gereken https://uyg.sgk.gov.tr/EBorcuYoktur5510/amp/loginldap adresinde şifreleri ve kullanıcı adları ile giriş yapmak ve SGK borç sorgulayarak, SGK borcu yoktur belgesini almak. Ayrıca bu sayfa sayesinde hangi aylarda ne kadar prim ödediğinizi ve brüt kazancınızı da öğrenebilir, yıllık bazda bunları kontrol edebilirsiniz.

Kaynak : Haber7

TC Kimlik NO ile SGK – SSK hizmet dökümü öğrenin!TC Kimlik Numaranız ile SGK – SSK hizmet dökümü sorgulaması yapıldığını biliyor musunuz? Sadece TC Kimlik No ile hizmet dökümü sorgulayın! Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz