”Sertifikalı Çoban Projesi Başarılı Gidiyor”

0
38

Eker, “Küçükbaş hayvancılık yapanların en büyük şikayetlerinden birisi çoban bulamamak problemi idi. Bunu çözmek için böyle bir proje geliştirdik. Uyguluyoruz, çok da başarılı gidiyor.” diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ’nda yaptığı sunumda sertifikalı çoban projesinin çok başarılı gittiğini anlattı. Eker, hayvancılığı geliştirmek için sıfır faizli krediler verdiklerini aktararak, bu kapsamda sertifikalı sürü yöneticisi (çoban) kuralı başlattıklarını kaydetti. Eker, sertifikalı çobanlara yaklaşık 150 saatlik eğitim verdiklerini, sertifikalı çoban istihdam edenlere yıllık 5 bin lira destek verdiklerini aktardı. Eker, “Küçükbaş hayvancılık yapanların en büyük şikayetlerinden birisi çoban bulamamak problemi idi. Bunu çözmek için böyle bir proje geliştirdik. Uyguluyoruz, çok da başarılı gidiyor” diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerde Tarımsal GSYH için hayvancılığın payının yüzde 70-75, bitkisel üretimin payının yüzde 25-30 iken, Türkiye ’de durumun tam tersi olduğunu ifade eden Bakan Eker, “Biz hayvancılığı öncelikli sektör olarak ele aldık, önemli çalışmalar başlattık.” dedi. Eker, besi desteği, buzağı desteği, büyükbaş hayvan desteği, küçükbaş hayvan desteği, arıcılık desteği, ipekböcekçiliği desteği, tiftik desteği gibi yeni destekler başlattıklarını anlattı.

Kendisinin bakan olarak 10. bütçe görüşmesine katıldığını ifade eden Mehdi Eker, sektörel derinlik analizi yaptıklarını söyledi. Buna bağlı bir değişim-dönüşüm programı hazırladıklarını kaydeden Eker, 2014 yılı içinde tarım arazilerinde bölünme son veren düzenleme ile tarımsal envanteri anlık olarak tespit eden sistemi hayata geçirdiklerini belirtti. Dünyanın üçüncü büyük tohum-gen bankasını açtıklarını kaydeden Eker, bugüne kadar toplam 940 milyon TL sertifikalı tohum ve fide/fidan için destek ödediklerini aktardı.

Çevreye duyarlı üretimi desteklediklerini ifade eden Mehdi Eker, organik tarım ve iyi tarım uygulamalarına önem verdiklerini dile getirerek, organik tarım alanında 90 bin hektardan 796 bin hektara, iyi tarım alanının 5 bin hektardan 100 bin hektara çıkardıklarını söyledi. Havadan zirai ilaçlamayı yasakladıklarını vurgulayan Eker, ülke genelinde 2 bin 750 adet istasyonda 20 adet mobil laboratuvar ile yeraltı ve yüzey suların izlendiğini açıkladı.

2015 yılında tarıma 10 milyar TL destek vereceklerini kaydeden Bakan Eker, Tarım Ürünleri İzleme Komitesini oluşturduklarını, peynirlerde çeşidine göre tuz oranını yüzde 12 ile yüzde 40 arasında azaltacaklarını, ambalajlı ürünlerin etiketlerinde besleyici değerlere ait bilgileri zorunlu hale getireceklerini söyledi. CİHAN

, ”Sertifikalı Çoban Projesi Başarılı Gidiyor” www.osmanozbolat.com farkıyla sizlerle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz