Sahte sigortalılık ‘dolandırıcılık’ değildir

18
362

yargitay kararlariBilindiği üzere kişilerin işyerinden sosyal güvenlik kapsamında sigortalı olabilmeleri için fiilen çalışmaları esastır. Fakat piyasa koşularında gerek iyi niyetle (yakınlarını çalışmadıkları halde sigortalı göstermek), gerekse art niyetle (insanları emekli etmek vaadiyle kurulan paravan şirketler üzerinden sigortalı göstermek) SGK'ya bildirimlerin yapıldığı görülmektedir. Bu durum da halk arasında sahte sigortalılık olarak adlandırılmaktadır.

Oysaki Sosyal Güvenlik Kurumu her hangi bir çalışması olmayanlar için de, kendilerini sigortalı bildirecekleri bir sistem kurmuş durumundadır. Her hangi bir çalışması olmayan kişiler isteğe bağlı sigorta ile dışarıdan primlerini ödeme yoluyla sigortalı olmaktadırlar.

SGK tarafından yapılan incelemelerde fiili çalışmaya dayanmayan hizmetlerin tespit edilmesi durumunda, sigortalı bildirilen süreler iptal edilmekte ve ödenen primler Kuruma irat kaydedilmektedir. Ayrıca bu kişilerle ilgili olarakta suç duyurusunda bulunulmaktdır. Suç duyurusunun kapsamı dolandırıcılık olduğundan -özellikle iyi niyeli olarak- bu durum daki kişiler zor durumlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. 

Konu ile ilgili Yargıtay vermiş olduğu bir kararla, oluşan eylemin dolandırıcılık olarak sayılmayacağını açıkça ortaya koymuştur.

Yargıtay 15. Ceza Dairesi vermiş olduğu karar (2013/28434 Esas, 2014/11398 Karar)

İÇTİHAT METNİ

DAVA :

Dosya incelenerek gereği düşünüldü:

KARAR :

Dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için; failin bir kimseyi, kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp, onun veya başkasının zararına, kendisine veya başkasına yarar sağlaması gerekmektedir. Hile nitelikli bir yalandır. Fail tarafından yapılan hileli davranış belli oranda ağır, yoğun ve ustaca olmalı, sergileniş açısından mağdurun inceleme olanağını ortadan kaldıracak nitelikte bir takım hareketler olmalıdır. Kullanılan hileli davranışlarla mağdur yanılgıya düşürülmeli ve bu yanıltma sonucu yalanlara inanan mağdur tarafından sanık veya bir başkasına haksız çıkar sağlanmalıdır. Hilenin kandırıcı nitelikte olup olmadığı olaysal olarak değerlendirilmeli, olayın özelliği, fiille olan ilişkisi, mağdurun durumu, kullanılmışsa gizlenen veya değiştirilen belgenin nitelikleri ayrı ayrı nazara alınmalıdır.

5237 sayılı TCK'nın 158/1-e bendinde belirtilen, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak dolandırıcılık suçunun işlenmesi, nitelikli hal kabul edilmiştir. Hangi kurum ve kuruluşların, kamusal nitelik taşıdığı, o kurumun kadro bakımından bağlı olduğu durumu düzenleyen mevzuata göre belirlenir. Bu nitelikli halin oluşması için, eylemin kamu kurum ve kuruluşlarının mal varlığına zarar vermek amacıyla işlenmesi gerekir.

Zarar vermek, kamu kurum ve kuruluşlarından hakkı olmayan bir parayı almak yada bir borcu geri vermemek şeklinde olabilir. Bu suçun zarar göreni kamu kurum ve kuruluşunun tüzel kişiliğidir. Kamu kurum ve kuruluşlarının zarar görmesi söz konusu değilse bu suç oluşmayacaktır. Dolandırıcılık suçunun kamu yararına çalışan hayır kurumlarının zararına işlenmesi madde kapsamında değildir.

Somut olayda; sanığın, olay tarihinde "Ç… Danışmanlık" adı altında faaliyette bulunan iş yerinde gerçekte çalışmadığı halde; H. S., H. Ö., R. Ş., N. D., R. K., M. Ç., S. K., S. K., Y. Ş. ve A. A. P. adlı kişileri fiili olarak çalışıyormuş gibi sigortalı göstermek ve sigorta primlerini ödememek suretiyle kamu kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumu'nu zarara uğrattığının iddia edildiği olayda; sanığa ait ve Kumluca Antalya adresinde SGK işleri, trafik takibi ve arzuhalcilik konularında faaliyette bulunan "Ç… Danışmanlık" adlı iş yerinin bulunduğu, hayali bir şirket olmadığı, sanık tarafından çalışanların açık adres ve kimlik bilgilerinin Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirildiği gibi, SGK tarafından her yıl denetime tabi tutulduğu, şirketin vergi kayıtlarının bulunduğunun anlaşılması karşısında, ödenmeyen sigorta primlerinin kurum tarafından 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'a göre sanıktan alınmasının mümkün bulunduğu, Kurum'un kendisine bildirilen iş yerlerini denetleme yetkisinin bulunduğu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 102 ve ek 6. maddeleri hükümlerine göre, çalışan, işten ayrılan personelle ilgili bildirimlerin süresinde yapılmamasının idari para cezasını gerektirdiğine dair hükmü de gözetildiğinde, dolandırıcılık suçunun yasal unsurları oluşmadığı gözetilmeden, sanığın beraati yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesi,

SONUÇ :

Bozmayı gerektirmiş, sanık müdafinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebepten dolayı 5320 sayılı Kanunun 8/1. maddesi gereğince uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK'nın 321. maddesi uyarınca, BOZULMASINA, 09.06.2014 tarihinde oybirliği ile, karar verildi.

18 YORUMLAR

 1. Osman bey merhaba babamın 2013 ile 2015 tarihleri arasında 17 aylık SGK primi silindi fakat babam 2015 tarihinden itibaren toplam 30 ay emekli maaşı aldi. SGK müracatımızda priminiz pravan şirket üzerinden gosterilmig diyorlar ne yapmamız gerekiyor, yardıminiz için şimdiden teşekkür ederim. 

 2. MUHASEBECİ BENI DISARIDAN SIGORTA GÖSTERDİ VE EMEKLİ OLDUM 2 YIL EMEKLİ MAAŞ ALDIKTAN SONRA SAHTE FIRMADAN GOSTERDIGI ICIN SİGORTA PİRİMLERİM SILINDI AGIR CEZA MAHKEMESINDE YARGILANDIM VE SSK ALDIGIM EMEKLI MAASLARINI GERI ISTEDI MUHASEBECIYE MADDİ MANEVİ DAVA ACABILIRMIYIM

 3. Babam emekli olduğundan 1 yıl sonra polis sahte sigortadan dolayı ifadeye çağırdı ancak babam emekli olmadan önce SGK babama 6 ay sahte sigortalı olduğunu anlamıştı ve babam bundan dolayı 6 ay sigortasını yaptırtarak geç emekli oldu ama polis neden ifadeye çağırmış olabilir.

 4. Benim de başıma 2 ay önce geldi eşim yanımda 7 yıldır sigortalı 4 yıl öncesine kadar diğer dükkanımda normal çalışıyor ama sonra 2 tane çocuğumuz olunca az gelip gitmeye başladı işe bu yazda iş yerime denetleyici geldi ben iş yerinde yokken çalışan elemana sormuş senden başka çalışan varmı diye o da yok demiş şimdi bana ssk dan kağıt geldi 6 bin tl Doğum parasını istiyorlar bundan sonrada SSK sı iptal olucakmış ne yapmalıyım

 5. efendim merhaba eşim de çalıştığı yerde sigorta yapmışlar ama kapatılmış bir firma üstünden eşim 2013 te emekli oldu bu klay 2010 ortaya çıktı .ilaç masrafları adı altında bir meblağa gönderdiler 24bin kadar .mahkemeye verdi şimdide emekli aylığı kesilmiş 203 gün açık görünüyo primler silindiği için bu açığı nasıl kapatırız osman bey sahgılar

 6. IYI GUNLER ESİMİN ENİŞTESİ ESİMDEN NUFUS CUZDANI BİLGİLERİ ALIP KENDİ İŞYERINDE SİGORTALI GOSTERMİŞ . ŞİMDİ OGRENDİĞM KADARIYLA BUNU BELLİ BİR SIGORTALI LİMİTİNİ DOLDURMAK İÇİN YAPMIS . SSK YAPTIGI İNCELEME İLE FİİLEN CALIŞMADI TESPIT EDİLİP SSG GORUNTUGU PRIMLER SİLENECEKMİŞ. BUNUN DISINDA ESİME BIR PARA VEYA CEZA DAVASI ACILIRMI ?

 7. Ne olsa garibana oluyor benim sgk pirimlerimi silmeye ne hakları var ortada bir suc varsa bizi magdur eden paraları cebe indirenleri bulup onlar cezalandırılmalı vatandaş zaten kazıklanmış birde pirimler siliniyor yazıklar olsun birde sosyal devlet diyorlar istege baglıyı 4A dan 4B atılmadaydı bunlar başımıza gelmezdı bizi magdur etirenede magdur edenede hakkımı helal etmiyorum en azından silinmeseydide başka cözüm sunsalardı yazıklar olsun başka birşey demiyorum.

 8. Çoğu muhasebeci böyle bu tarz sahtekarlık yapıyor ve yanlarına kar kalıyor caydırıcı ceza neden verilmiyor biz ödeniypr sanıyoruz ama sahte ne yapmamız gerekiyor 1.5 yılım silindi nedenini anlamadım

 9. 10 sene çalıştığımiz işyerinde sigortalarimizin paravan şirket üzerinden ödendiğini sigortalar im izin iptal edildiğini ve sağlik hizmetlerinin geri iadesi için 2700 TL ceza makbuzu gelince öğrendik biz sigortamizin ödenip ödenmediğine bakiyorduk nerden bilelim paravan şirket üzerinden ödendiğini mağduruz ne yapabiliriz

 10. Osman Bey Merhaba,

  Aynı olay babamın başına geldi 15 gün sigortalı gösterildi muhasebeci tarfından fakat gösterdiği şirket faaliyette değil. 106.000 Ceza ödemek zorundayız, yılda 8000 faiz ekleniyor ödense dahi, dava açtık kaybettik. Bunun bir çözümü yok mudur? Peşin ödense faiz silinir mi..

  • Merhaba aynı durum bizim başımıza da geldi dava açtık dediniz açılan dava hakkında detaylı bilgi almak istiyorum beni arayabilirmisiniz rica etsem 5447979755

 11. Benimde annem magdur..sonucun boyle olcani bilmeden babam muasebeciye para vermis.oda biryerde calisiyor gostermis.simdi ifadeye cagriliyor.annem 25 aydir emekli..annemin psikolojisi bozuldu.ne yapmaliyiz.sonucu ne olur

 12. Bende bu konuda mağdurum. Muhasebeci ye para verdim yıllarca oda bu şekilde yatırmış. Muhasebeci kanserden öldü ne yapacağımı bilmiyorum yardım lütfen. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz