Sahte Sigortalı Bildirimlerine DİKKAT!!!

1
87

sahte sigortalıOkurumuz N. ÇAĞDAŞ soruyor: “Sayın Yetkili, 1981-1982 yıllarında bir firmada çalıştım. Firmanın çalışanları arasında eşimde vardı. Sonrasında isteğe bağlı olarak ödemelerimi tamamlayıp 2005 yılında emekli oldum. 2009 yılında ….. Beni SGK’ya o dönem sahte sigortalı olduğumu, ödemelerimi kendisinin yaptığını söyleyerek ihbar etmiş. Zaten sürekli şahsım ile uğraşıyor. İfadeye çağrıldım. Denetmene durumu anlattım. Lakin benden bordro gibi imzalı döküm istedi. Fakat şirket 1984 yılı gibi kapatıldı. Ortaklardan biri de vefat etti. Takdir edersiniz ki 32 yıl geçmiş. Bu süreçte ne yapmam gerek. Elimde belge yok zaten 1 yıl çalışmıştım. Sonrasını isteğe bağlı ödedim. Yardımlarınızı bekler şimdiden teşekkür ederim.”

Bir diğer okurumuzda (mail yarım gelmiş ama galiba aynı konu) “Çalışanın suçu ne peki?  Allah için soruyorum size babam orada çalışıyordu devlet bile bilmiyorsa biz nerden bilelim.  Allah için bizim günahımız ne söyler misiniz? Ne yapalım şimdi açlıkdan ölelim mi? Biz o parayı nasıl ödeyelim?  Emekli olmuş doktora gitmiş bir gün pirim yatmasa doktora gidemiyoruz, biz dört ay doktora gitmişiz emekli olmuşuz. Cevap verirseniz çok sevinirim bunun başka yolu yok mu…?”

Öncelikle belirtmek gerekir ki, sahte sigortalılık hem sigortalı hem de devlet açısından tam bir baş ağrısı. Bir kişi şayet sigortalı bildirilecekse işyerinde fiilen (gerçek ve eylemli olarak) çalışması gerekir. Aksi takdirde sigortalı olması mümkün değildir.

Vatandaşlarda sıkça rastladığımız bir inanış var. Dışardan parasını ödeyerek sigortalı olacaklarına inandıklarından/inandırıldıklarından bunun yasal bir işlem olduğu zannediliyor. Yani “parasını zaten ödüyorum, niye sigortalı olmayacakmışım?” gibi bir düşünce mevcut. Bu düşünce de pusuda bekleyen kötü niyetli kişileri harekete geçiriyor ve sonu çok vahim hukuki sıkıntılara yol açan süreçlere insanları sokuyor.

Buradan herkesi yüksek sesle uyarmak istiyorum. Sakın ha sakın, birisi gelip size “bak benim bir şirketim var, biz diğer işyerlerinden düşük devlete prim ödeyerek sigortalı yapıyoruz, sizi de sigortalı yapalım” diyorsa kanmayın. Bunlar kesinlikle sizi dolandırmaya çalışan kişilerdir.

Peki, bu kişiler sahte sigortalı bildirimlerini nasıl yapıyor?

Sahte sigortalı bildirimleri çok çeşitli şekillerde olmaktadır. En sık rastlanan; öncelikle sağdan soldan bulunan kişiler üzerine işyeri kurarlar. Bu işyerlerinden kandırdıkları vatandaşlardan kimlik bilgilerini alarak SGK’ya bildirim yaparlar. SGK’da bu bildirimleri sisteme girer ve kişilerin sigortalılığını sağlar. Buraya kadar her şey normal görünüyor. Çünkü SGK gelen işyerinin ilk aşamada sahte olup olmadığını bilmiyor. Size de söyledikleri gibi e-devlet yada SGK sitesinden girip baktığınızda sigorta bildiriminizin yapıldığını ve sigortalı olduğunuzu görürsünüz. Ancak bu kişiler sizin gibi yüzlercesini kandırarak aynı işlemi yaparlar ve SGK’ya bildirimde bulunurlar. Ancak bu bildirimlere ait prim ödemelerini yapmazlar, çünkü verdiğiniz “prim paralarını” cebe atmışlardır. Borç devamlı biriktikçe SGK işyerine bir ödeme emri tebligatı gönderir, ulaşmadığını anladığı anda inceleme için Sosyal Güvenlik Denetmenlerine durumu intikal ettirir. O zaman da işyerinin sahte, bildirimlerin usulsüz olduğu tespit edildiğinde sizin o işyerinden sigortalı olduğunuz dönemde varsa sağlık giderleriniz, emekli olmuşsanız emekli aylığınız kesilerek faizleriyle tahsil edilir ve hakkınızda suç duyurusunda bulunulur.

Diğer bir yol ise işyeri “gerçekten” vardır ama işyerinde çalışan sigortalı sayısı 15-20 iken bir bakarsınız 50-100 kişi sigortalı bildirilmiştir. Ya da eş-dost hatır üzerine sizi kırmaz ve sigortanızı işyerinden sanki çalışıyormuş gibi göstererek sigortalı gösterir. Bu tespitlerde de yukarıdaki hukuki süreç değişmez, tespit edildiği anda hakkınızda SGK tarafından hemen işlem başlatılır. Ancak bu tür incelemelerde kimin fiilen çalıştığının tespit edilmesi ve SGK’nın zararının minimize edilmesi amacıyla işyerinden yapılan bildirimler SGK Denetmenleri’nce askıya alınır.

İki soruyu soran okurlarımız için söylenecek şey; her ne kadar incelemenin içeriğini bilemesekte eğer işyerinde gerçekten çalışılmış ise korkulacak bir şey yok. Bunun tespiti yapılır ve sigortalılığınız kesinlikle zarar görmez. Ancak çalışma olmadan birilerine ya da işyeri olan yakınınıza para ödeyerek sigortalı gösterilmiş iseniz ödediğiniz paralar gider ve sizden Kamu zararı faizleri ile birlikte tahsil edilir. Bunda yapacak hiçbir şey yok.

Çalışmadan Sigortalı Nasıl Olursunuz?

Eğer bir işyerinde çalışmıyorsanız illa da prim ödeyerek sigortalı olmak istiyorsanız SGK sizlere bir kolaylık getirmiş. İsteğe Bağlı Sigortalılığa başvurarak primlerinizi sizin belirleyeceğiniz tutarlarda dışardan ödeyerek sigortalı olabilir, sağlıktan yararlanabilir ve emekli olabilirsiniz. Bu şekilde kimselere paralarınızı kaptırmadan sigortalı olma şansınız vardır.

SGK Sahte Sigortalılığın Önüne Nasıl Geçer?

Sahte sigortalı bildirimlerinin önüne geçmek genel itibariyle münkün değil. Toplumumuzda hatır olgusu güçlü olduğundan muhakkak bu tür bildirimler olacaktır. Ancak büyük ölçekli sahteciliklerin önüne geçmek çok kolay. Bunun için yapılması gereken SGK Denetmenlerinin altına “Yoklama Memurluğu” adı altında bir birim oluşturarak bu birime yeni işyeri tescillerinin durum tespitleri ve borçlarını ödemeyen işverenlerin kontrollerinin yaptırılmasını sağlamak. Bu şekilde SGK’ya sahte tescili yapılan işyerlerinin ve şüpheli işyerlerinin kontrolü sağlanmış olur, hem vatandaş hem de SGK zarardan kurtulur.

Günün Bilgisi: Sigortalılık borçlanması ile aylık bağlanmasına hak kazanılması durumunda, ilgililere borcun ödendiği tarihi takip eden ay başından itibaren aylık bağlanır.

Osman ÖZBOLAT

https://twitter.com/osozbolat

1 Yorum

  1. İyi gunler benim esim gaziantepte 1yil duzenli olmasada calisti..bazen gitmedigi ciktigida oldu..İsyeri sag olsun cikis gostermedi..Kendim ogretmenim esim 357 gun sigortasi oldu.Erzincandan Gaziantepe tayin istedik.gunumuz tutmadi 360 dan eksik diye olmadi.Tayinden vazgectik Bende yeter artik dedim is cikisini aldim.Aradan 2 ay gecti..Okul muduruyle aramizda husumet oldu..Esini sahte sigorta yapiyor diyerek beni ihbar etmis..Sigorta denetmeni bizi aradi..İs cikisi yapali 2ay oldu..Denetmen bize ne gibi sorular sorar? Tebligat gonderecekmis..Biz erzincanda oturuyoruz..Simdi ifadeye Gaziantepe nasil gidecegiz..baska bir yolu yok mu?Nasil bir yol izleyelim.Tessekkurler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz