Saç ektirirken dikkat

0
37

Ulutan, saç kaybının her üç erkekten ikisini etkilediğini belirterek, geniş kitleleri etkileyen bu önemli soruna dair saç ekimi yaptırmak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken noktaları açıkladı.

Saç ekiminin hızla ilerlediği ve geliştiği günümüzde, bireylerin gerekli ön araştırmayı yapmadan ve yeterli bilgiye sahip olmadan adım atmalarının ve yanlış terapi yöntemlerini seçmelerinin, yapılan tedavi ve operasyonlardan doğru sonuç alınmamasına neden olduğunu ifade eden Ulutan ’a göre, ilk yapılması gereken saç kaybının nedenlerini tespit etmek. Ulutan, dökülme nedenini bulan hastaların daha sağlıklı ve doğru kararlar aldıklarının altını çizerek, “Saç ekimi de diğer tüm uygulamalar gibi doğru tespitlerin ardından doğru zamanda ve tecrübeli uzmanlar tarafından yapıldığı takdirde iyi etkiler alınabilecek yöntemlerden biridir” dedi.

Saç ekimin öncesinde nelere dikkat edilmelidir? 7 altın nokta…

1. Saç dökülme nedeninizi araştırın
Kan ve sağlık testleri yaptırarak saç dökülmenizin nedenini bulabilirsiniz. Saç dökülmelerinin birçok nedeni vardır ve doğru nedeni bulmak, uygun terapi yöntemini seçmenize yardımcı olacaktır.

2. Saç ekimi operasyonuna uygun musunuz?
Saç ekimi öncesinde uzman doktorlar tarafından muayene edilerek ve tıbbi geçmişinizi doktorunuzla paylaşarak operasyonun sağlığınız açısından uygun olup olmadığını öğrenin.

3. En fazla kaç greft (saç kökü) ektirme hakkınız olduğunu tespit edin.
Maalesef çoğu saç ekim hastasının bilmediği unsurlardan biri de toplam kaç tane saç kökü ekilme şanslarının olduğu bilgisidir. Her insanın donör area denilen saçın arka kısmında bulunan bölge, ne kadar greft alınabileceği konusunda bilgi verir. Bu bölgeden insanların yaklaşık 5000-7000 greft arası alma şansı vardır. Dolayısıyla eğer saçlarım dökülürse istediğim kadar ektiririm düşüncesi yanlıştır. Ayrıca çoğu hastanın saç ekiminden sonra da ekilmeyen saçlarının dökülme olasılığı söz konusudur. Eğer ekilecek sayı ve bölge konusunda yanlış kararlar verilirse doğal olmayan sonuçların ilerde ortaya çıkması kaçınılmazdır.

4. Doktorunuza “Şok Kayıp” riskini sorun
Saç ekiminde dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri ise, operasyon sonucunda yaşanan şoktan dolayı meydana gelebilecek kayıplardır. Şok kayıp, ekilen saçlarda görülebileceği gibi zamansız yada başarısız saç ekimleri sonrasında doğal ve mevcut olan saçlar tarafında da görülebilir. Genellikle zamansız olan saç ekimlerinde ya da hatalı yapılan ekimler sonrasında saç foliküllerine zarar verilip ekilen saçtan daha fazlası kayıp edilebilir. Bunu önlemek için doğru saç uzatma terapilerini doğru zamanda uygulamak önemli bir faktördür. Özellikle saç ekimi operasyonu öncesi ve sonrasında topikal solüsyonlar veya alternatif terapiler ve güçlendiriciler kullanılarak saç foliküllerinizi koruyabilir, şok kayıp riski önlenebileceği gibi yapılan ekimden de daha büyük verim alınabilir.

5. İlaç kullanımına dikkat!
Kan sulandırıcı, ağrı kesici, vitaminler gibi bazı ilaçların operasyon öncesi kesilmesi gerekmektedir. Doktorunuzla konuşarak, alınacak veya bırakılacak ilaçlar konusunda bilgi alınılmalıdır.

6. Doğru cerrahı, doktoru ve hastaneyi bulun
Saç ekimi alanında Türkiye’nin önemli üslerden biri haline gelmesi, bu alana yönelen profesyonellerin ve kurumların sayısının da artmasına neden olmuştur.. Seçtiğiniz cerrah ve kurumların gerekli belgelere, izinlere ve tecrübeye sahip olduğundan emin olun.

7. Riskleri öğrenin
Alabileceğiniz sonuçlar karşısında beklentilerinizi gerçekçi sınırlar içinde kabullenmeye hazırlıklı olun ve doğabilecek riskleri öğrenip karar verin.

Saç ektirirken dikkat hakkında bilgiler www.osmanozbolat.com farkıyla sizlerle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz