Ortak sağlık güvenlik birimleri kapanıyor

0
52

temel_isguvenligiİş sağlığı ve güvenliği konusunda işyerlerinin zorunlu olarak uzman ve hekim çalıştırması zorunluluğu doğduktan sonra yeni bir iş alanı ortaya çıktı: Ortak sağlık ve güvenlik birimleri.

Ortak sağlık ve güvenlik birimleri (OSGB), çıkarılan yönetmelikleri gereğince belirli şartları sağlamaları halinde herkes tarafından kurulmakta ve işyerlerine istihdam ettikleri iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve yardımcı sağlık personelleri aracılığı ile hizmet vereceklerdi.

Tabii ki her yeni iş alanı doğunca pazarlama stratejisinde “piyasanın kaymağını” alma adına, adeta yarışırcasına ülke çapında OSGB’ler kuruldu. Çünkü bir iş güvenliği uzmanı, hekim ve yardımcı sağlık personeli bularak başvuran herkese sertifikaları teslim edildi. Böylelikle 2014 yılı nisan ayı itibariyle iki binin üzerinde OSGB’ye yetki belgesi verildi.   

Hal böyle olunca söz konusu OSGB’lerin yasal görevlerini yeterince yerine getirip getirmedikleri hususunun denetlenmesi lüzumu da doğdu. Çalışma Bakanlığı tarafından OSGB’leri denetleyecek yeterli uzman sayısı olmadığından, kendilerine “iş güvenliği uzmanlığı” bile verilemeyen Sosyal Güvenlik Denetmenleri uzman yetiştiren eğitim kurumları ve OSGB’lerin denetimi ile görevlendirildi.

Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından ülke genelinde söz konusu sektörlere yönelik yapılan nitelikli ve titiz incelemeler neticesinden, kurulan OSGB ve eğitim kurumlarının neredeyse tamamının yasal hükümlere uygun olmadığı tespit edildi. Hatta 50’den fazla OSGB bu denetimler neticesinde kapatıldı.

Bu durumda acı da olsa iş kazası ve meslek hastalıklarının yüksek olduğu ülkemizde, iş güvenliği yönünden işyerlerine hizmet veren, danışmanlık yapan birimlerin ne kadar yeterli olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

Ayrıca baştan beri savunduğumuz her sektöre o konuda eğitimli uzman görevlendirilmesi gereksiniminin haklılığı da yapılan denetimlerde ortaya çıkmıştır. Örneğin:

– Bir fizik, biyoloji mezunu kişinin iş güvenliği uzmanlığı belgesi aldı diye gidip inşaatta denetim yapması ne kadar niteliklidir?

– Çocuk gelişimi ve ev yönetimi mezunu bir kişinin iş güvenliği uzmanlığı belgesi aldı diye teknik bir makinenin niteliği hakkında aldıracağı önlemler ne kadar niteliklidir?

– Çiçek örgü dokuma bölümü mezunu birinin kimyasal tehlike arz eden bir işyerinde yapacağı analiz ve aldıracağı tedbirlerin yeterliliği nasıl olacaktır?

Lütfen meslek mensupları bize kızmasınlar yukarıda sadece birkaç örnek verdim. Burada anlatmaya çalıştığımız husus; fizik, kimya, biyoloji ve diğer teknik öğretmenlik mezunlarının sadece kendi alanlarında denetim yapmaları gerektiğidir. Çünkü bir alanda uzmanlaşmak bazen uzun yılları alacak eğitimler ve mesleki çalışmalarla mümkün olmaktadır. Dolayısıyla verilen 3 aylık bir eğitim ve girilen bir sınavda başarılı olmak, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir uzmanlık için yeterli veri değildir.

Şayet geniş kapsamlı bir yetki verilecekse, yıllarını işyeri denetimlerinde harcayan ve çalışma hayatına ilişkin her konuda inceleme yapan Bakanlık uzmanları, müfettişleri ve Sosyal Güvenlik Denetmenleri bu yetkiye sahip olmalıdır. Yine Çalışma Bakanlığı tarafından OSGB ve eğitim kurumlarına ilişkin geniş çaplı bilgilendirme ve rehberlik niteliğinde düzenli eğitimler verilmelidir. Aksi takdirde kendi haline bırakılan ve denetimlerle “hata puanı sistemi” uygulanarak yaptırım uygulanan bu sektörde hali hazırda faaliyet gösteren birçok firma kapanmakla karşı karşıya gelecektir.

İletişim: www.osmanozbolat.com

Twitter: @osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz