Ölüm aylığının hak sahiplerine paylaştırılması

0
47

Kanuna göre sigortalıların hak sahipleri eşi, çocukları, anası ve babasıdır. Sigortalıya sağlanan her türlü haktan gerekli şartları taşımaları kaydıyla hak sahipleri yararlandırılmaktadır. Bu kapsamda sigortalının torunu, kardeşi, yeğeni gibi yakınları sigortalıya sağlanan haklardan yararlandırılmamaktadır.

Sigortalı olarak çalışan ve vefat eden kişilerin belirtilen hak sahiplerine belirli gün ve yıl şartlarını tamamlamışlarsa ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için sigortalıların;

–          En az 1800 gün sigortalılıklarının olması,

–          4/a kapsamında çalışanlar için her türlü borçlanma süreleri hariç 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 gün prim gün sayılarının olması gerekmektedir.

Ölüm aylığı bağlanması için gerekli şartları taşıyan sigortalının vefatı halinde de geride kalan hak sahiplerine durumlarına göre aylık bağlanma oranları ve şartları farklılık arz etmektedir.          

Sigortalının eşine aylık bağlanması

Ölen sigortalının eşine sigortalının ölüm aylığının yarısı (% 50’si) ölüm aylığı olarak bağlanmaktadır. Eğer eşin aylık bağlanacak çocuğu yoksa, ülkemizde ve yurtdışında sigortalı olarak çalışmıyorsa, herhangi bir geliri veya aylık alma durumu da söz konusu değilse ölüm aylığının % 75’i aylık olarak bağlanır.

Burada eşin çalışmama şartları kapsamında cezaevlerinde bulunanların yapmış oldukları çalışma, çırak, stajyer olarak yapılan çalışma ve Türkiye İş Kurumu tarafından meslek edindirme adına yapılan çalışmalar hariç tutulmuştur. Bu belirtilen şekilde çalışan eşlerin ölüm aylığı almaları hususunda herhangi bir sıkıntı durumu oluşmamaktadır.

Sigortalının çocuklarına aylık bağlanması

Sigortalının çocuklarına aylık bağlanabilmesi için en önemli unsur Türkiye’de ve yurtdışında sigortalı olarak çalışmamaları gerekmektedir. Ancak cezaevlerinde bulunanların yapmış oldukları çalışma, çırak, stajyer olarak yapılan çalışma ve Türkiye İş Kurumu tarafından meslek edindirme adına yapılan çalışmalar bu kapsamda sayılmamaktadır. www.osmanozbolat.com

Herhangi bir çalışması olmayan çocuklardan ise:

–          18 yaşını doldurmayan,

–          Lise ve dengi okulda okuyanlardan 20 yaşını doldurmayan,

–          Yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayan,

–          SGK Sağlık Kurulu tarafından en az % 60 malul olduğu anlaşılan (yaşa bakılmaksızın),

–          Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla birlikte sonradan boşanan, dul kalan kız çocuklarına,

Ölen sigortalının aylığının % 25’i bağlanmaktadır.

Bu çocuklardan sigortalının ölümü nedeniyle anasız ve babasız kalanlara başka hak sahibi olmaması durumunda ölüm aylığının %50’si bağlanmaktadır.

Ölen sigortalı tarafından evlat edinilen, soy bağı düzenlenen çocukları ile, sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları için de belirtilen hususlar geçerlidir.

Sigortalının ana ve babasına aylık bağlanması

Hak sahibi olan eş ve çocuklardan artan hisse kalması halinde her türlü gelirleri asgari ücretin net tutarından az olduğu tespit edilen ana ve babaya ölüm aylığının %25’i aylık olarak bağlanmaktadır. Ancak sigortalının ana ve babası 65 yaşın üstünde ise artan hisse olup olmadığı gözetilmeksizin sadece gelir durumu hesaplanarak hak etmeleri halinde aylıkları bağlanmaktadır.

*

Ölmek değildir, ömrümüzün en feci işi,

Müşkül budur ki, ölmeden evvel ölür kişi. (Yahya Kemal Beyatlı)

osmanozpolat@gmail.com

@osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz