Mevsimlik işlerde çalışanlar da kıdem tazminatı alabilirler

0
66

mevsimlik işçi

Okurumuz soruyor: “Osman Bey, ben turizm sektöründe bir otelde yaz aylarında sezon açıldığı zaman işe başlıyorum. İşimiz Kasım-Aralık ayı gibi son bulmaktadır.  Yaklaşık 7 yıl bir otelde bu şekilde çalışıyorum. Şuan işverenim beni işte çıkarıyor. Benim kıdem tazminatı alma gibi bir durumum var mı?

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte mevsimlik işler dediğimiz turizm, tarım gibi sektörlerde çalışanların sayısı da artmaktadır. Bu çalışanlar genellikle yaz aylarının başlangıcı ile işe başlatılmakta, kış aylarının başında ise işlerine son verilmektedir. Arada kalan dönemde ise genellikle çoğunluğu herhangi bir işte çalışmamaktadırlar.

Mevsimlik işlerdeki sözleşmenin niteliği

Mevsimlik işler belirli bir süreyi kapsadığından ve her yıl devamlılık durumu olduğundan bu sektörlerdeki iş sözleşmeleri belirli süreli veya belirsiz süreli olarak yapılabilmektedir. Ancak belirli süreli düzenlenen iş sözleşmesi düzenlenmiş olmasına rağmen işçi, her yıl aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorsa bu sözleşme belirsiz nitelikteki sözleşme olur.

Mevsimlik işlerde kıdem tazminatı

Mevsimlik işlerde çalışanlardan iş sözleşmeleri belirli süreli olan; yani yapılacak iş bir yıldan az süreli olup belirli tarih aralığını kapsıyorsa işçiler kıdem tazminatı haklarından yararlanamazlar. Bununla birlikte belirli süreli iş sözleşmesi düzenlemekle birlikte her yaz döneminde aynı işyerinde çalışan işçilerin sözleşmeleri belirsiz nitelikte sözleşme olur ve bu işçiler kıdem tazminatlarını İş Kanunu’nda belirtilen hallerde iş akitlerinin son bulması durumunda hak ederler.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdemde esas olan fiili çalışma olduğundan işçilerin kıdemine esas olan süreler işyerinde çalıştıkları sürelerin toplanılması ile bulunur. Okurumuzdan gelen soruyla ilgili durumu örnek olarak değerlendirdiğimizde, okurumuz iş akdinin işveren tarafından haksız bir şekilde sonlanması sonucunda işten çıkarılması durumunda 7 yıllık kıdem tazminatı alamayacaktır. Okurumuz, 7 yıl içinde işyerinde çalıştığı toplam süreleri 365’e bölerek yıl bazında kıdemini bulacaktır.

Kıdeme esas olan brüt ücretin hesabı

Kıdem tazminatına esas olan yıllık ücretin hesaplanmasında, işyerinden en son alınan ücret dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla örneğin 2013 yılında mevsimin bitmesiyle işlerine son verilen çalışanların 2014 yılı mevsim başlangıcında işe alınmaması durumunda kıdemlerine esas olacak ücret 2013 yılında aldıkları son ücretin brüt tutarı olarak değerlendirilecektir.

Boşta kalınan dönemde çalışmak tazminat almaya engel midir?

Kış aylarının başlaması ile işsiz kalan mevsimlik işçilerin, başka işlerde çalışması doğal bir durumdur. İş sözleşmesinin askıda kaldığı bu zaman dilimlerinde başka bir işyerinde çalışmak, kıdem tazminatının alınmasına engel değildir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz