Malulen emekli olanlar tekrar çalışabilir mi?

4
76

Okurumuz soruyor: “Merhaba Osman Bey, maluliyetle ilgili yapılan son düzenlemeye göre ( 1 ekim 2013)  böbrek nakli sonrasında malulen emekli oldum. Bütün gazete ve televizyonlarda emeklilik maaşı 970 TL olacağı yazılıyordu. Fakat 1 Aralık 2013 günü emekli oldum ve 670 TL maaş bağladılar. Ben zaten emekliliğe başvurmadan önce 1500 TL maaş alıyordum. Ev geçindirdiğim için şuan SSK’nın bana bağladığı 670 TL maaş yetmiyor. Acaba, ek olarak bir işte çalışmamız mümkün mü? İbrahim U.

Ülkemizde emeklilere bağlanan aylıkların düşük olması nedeniyle birçok emekli, emekliliğin tadını çıkarıp yıllarca çalışmanın vermiş olduğu yorgunluğu atmak yerine maalesef ekonomik nedenlerle çalışmaya devam etmektedirler.

Hiçbir sağlık problemi olmadan çalışmaya devam eden emeklilerin durumu ortada iken, birde çeşitli sağlık nedenleri ile çalışamayıp, malulen emekli olanların çalışmak zorunda kalma durumları daha da içler acısıdır…

Okurumuzla aynı durumda olan binlerce malulen emekli olan kişilerin çalışmaları halinde durumlarının nasıl olacağını yazımızda açıklamaya çalışalım.

Şuan yürürlükte olan Kanuna göre malullük aylığı almakta iken ülkemizde veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlayanların malullük aylıkları, çalışmaya başladıkları tarihi takip eden aydan itibaren kesilir.” Bu kişiler çalıştıkları işten ayrılınca da tekrar sevke tabi tutulurlar ve malullüklerinin devam ettiği anlaşıldığında aylıkları tekrardan bağlanır.

Ancak malullük aylıklarının kesilmesi hangi statüden emekli olunduğuna (4/a, 4/b, 4/c) ve emekli olunan tarihe göre de değişiklik arz etmektedir.

4/a’lı (eski SSK) kapsamında malulen emekli olan kişilerin yine 4/a, yani işçi olarak çalışmaya başlamaları halinde emekli aylıkları kesilmektedir. Bu kişilerin malulen emekli olduktan sonra işveren olmaları (4/b kapsamında çalışmaları) ve 4/c kapsamında görev yapmaları durumunda ise farklı durumlar oluşmaktadır.

Eski SSK kapsamında malulen emekli olan kişiler;

4/a’lı olarak işçi statüsünde çalışmaya başlarlarsa aylıkları kesilir,

4/b’li (işveren) olarak çalışmaya başlarlarsa aylıkları kesilmez, sosyal güvenlik destek primi öderler,

4/c kapsamında çalışırlarsa aylıkları kesilmemektedir.

Eski Bağ-Kur kapsamında malulen emekli olan kişiler;

4/a’lı olarak işçi statüsünde çalışmaya başlarlarsa işverenleri sosyal güvenlik destek primi öder ve aylıkları kesilmez,

4/b’li (işveren) olarak çalışmaya başlarlarsa aylıkları kesilmez,

4/c kapsamında çalışırlarsa aylıkları kesilmemektedir.

Bu çerçevede malulen emekli iken tekrar çalışmaya başlayacak olan sigortalıların anlatılan hususlar çerçevesinde, hangi kapsamda aylıklarının kesilmeme durumları var ise onu tercih etmelerinde yarar vardır.

osmanozpolat@gmail.com       

@osozbolat  

4 YORUMLAR

  1. Merhaba benim Bağ-Kur girişi 01.07.2008 geçen ay Bağ-Kur,dan malülen emekli oldum 4a kapsamında çalışmaya başlasam malüliyetim kesilirmi

  2. İyi günler. Ben memur olarak çalışmaktayım. kalp rahatsızlığım nedeni ile malulen emeklilik hakkı aldım. Mesleğim Veteriner Hekim. Emekli olursam bazı gıda işyerlerinde diplomamı kullanabiliyorum. şimdi malulen emekli olsam memurluktan, dışarda başka işte çalışabilirmiyim. Şimdiden Teşekkür ederim.

  3. Malülen emekli olan bir tanıdığım var.BU kişi taksi plakası alıp taksiyi çalıştırırsa emekli aylığına herhangi zarar gelirmi bilgilendirirseniz sevinirim

  4. sayın YETKiLİ İYİ günler CEVAPINIZI MEAİL ADRESİME YAZARSANIZ SEVİNİRİM YAZIM BİRAZ UZUN DERDİMİ ANLATMAK İSTEDİM ismim aktay aslan sigorta girişim 1989 toplam sgk 1465 bağkur 1740 2009 yılında tirençli verem ve şeker hastalığına YAKALANDIM şekerden dolayı insülin kullanmaktayım 3 ay balıkesir göğüs hastanesinde tedavi gördüm 1 yıl sonra hastalığım tekrarladı ve izmir dr SUAT seren hastanesinde 7 ay tedavi gördüm 2 yıl ilaç tedavisi uygulandı malülen emekli olmak için baş vurdum balıkesir bandırma devlet hastanesine sevk edildim burdan aldığımız raboru balıkesir sgk gönderildi bunlarda raboru bursa ya sağlık kuruluna gönderildi gelen cevap bana gönderdiler cevapta malül olamasın diye yazı geldi bende ankara yüksek sağlık kuruluna itiraz dilekçesi yazdım ankaranın balıkesir sgk ya gönderdiği yazı ile istanbul süreya paşa göğüs hastanesine sevk ettiler burdan aldığım raboru blk sgk kurumuna verdim 1 ay sonra yazı geldi 2 yıl sonra konturol olmak şartıyla malülen emekli oldum konturol günü ne 2 ay kala sgk gittim sgk beni balıkesir devlet hastanesine sevk ettiler devlet hastanesinden SAĞLIK kurulundan kulaklardan dolayı sağ kulak yüzde 88 dp sol kulak yüzde 87 DP gözden yüzde 5 kurul beni blk göğüs hastalıkları hastanesine sevk ettiler BURDAN DA ORTA DERECELİ VEREM DENDİ YÜZDE 40 VERDİLER BURDAN ALDIĞIM RAPORU DEVLET HASTANE SAĞLIK KURULUNA VERDİM BUGÜN SGK GİTTİM BURSA YİNE KABUL ETMEMİŞ TOPLAMDA YÜZDE 85 RABORUM VAR ŞİMDİ BENİM NE YAPMAM GEREKİYOR BENİM HANGİ YOLU İZLEMEM GEREKİYOR YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM SAYGILARIMLA AKTAY ASLAN BU ADRESE BAKTIĞIMhttp://hastane.selcuk.edu.tr/images/yonetim/saglik_kurulu/cetvel.pdf ZAMAN BENİM EMEKLİ OLMAM LAZIM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz