Mahkemeye dava açmadan hakkınızı alabilirsiniz

0
38

 

Soru: Osman Bey Merhabalar, bir şirkette çalışmaktayım. Bizim çalışma saatlerimizin bildirimi emniyete her ay yapılmak zorunda. Sonuç olarak çalışma sistemimiz 12/24, bu toplamda her hafta 8 saat fazla mesaiye eşit oluyor. Tabi bu çalışmaların içine bayramlar, resmi tatiller gibi özel günlerde giriyor. İşyerine 2011 Kasımda girdim, o günden bu güne kadar benim sigorta primim hep asgari ücretten yatırıldı ve resmi tatillerde ek ücret alamadım. Fazla çalışma saatlerimi kanıtlayacak durumum da var Hakkım olan mesai ücretlerini ve sigorta primimin eksik yatırılmasını nasıl bir yolla telafi edebilirim. Bu tür durumlarda mahkemeler işçiye karşı nasıl bir tavır takınırlar? (İsmi Saklı)

Cevap: Haftada 45 saatin üzerindeki çalışmalara fazla çalışma (mesai) olarak kabul edilmektedir. Fazla çalışmaya ilişkin olarak ispatınızı yapacağınız ortada. Bunun için SGK’ya fazla çalışmalara ilişkin bildirilmeyen sigorta primleriniz için başvurabilirsiniz. Bununla birlikte Çalışma Müdürlüklerine de fazla çalışmaya karşın alamadığınız ücretler için başvuru yapacaksınız. Böylelikle elinizdeki belgelerle birlikte tespit yapılarak hakkınız iade edilir. Mahkeme yoluna elinizde bilgi-belge varsa tavsiye etmem. Hem külfetli, hem de uzun zaman alır. Öncelikle idari yolları deneyiniz.

Evdeki bulgur aşından da olmayın!

Soru: Merhaba Osman Bey. Benim sorum isteğe bağlı sigorta ile ilgili. Babam 1951 doğumlu. İlk sigortalı işe giriş tarihi 1974. 2010 yılına  kadar ki sigortalılık süresi ise 1184 gün. 08.09.2010 tarihinde isteğe bağlı yatırmaya başladık. 3 yıl 2 aylık ödeme yapmışız. Babamın yaşlılık aylığını hak edebilmesi ve SSK’dan emekli olmak için nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Bu günden sonra 3600’e tamamlamak için kalan gün sayısına 600 günlük askerlik borçlanmasını da ekleyebilir miyiz? Uğur K.

Cevap: Babanızın mevcut 1184 gün sayısı üzerine 3 yıl 2 ay da isteğe bağlı ödeme yapmışsınız. Normalde toplam gün sayısı (1184+1140) 2324 gün yapmaktadır. Burada önemle belirtmem gereken husus, eldeki kısmi (3600 günden) emeklilikten de olmamak için 3,5 yıla dikkat etmeniz gerekmektedir. Emeklilik için 3 yıl 5 ay isteğe bağlı ödeyip (toplam primleri 2415 gün olunca) SSK kapsamında 585 gün sigorta yaptırmanız ve ondan sonra 600 gün askerlik süresini borçlandırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde 3,5 yıldan fazla isteğe bağlı ödeme yapmanız tüm planlarınızı Bağ-Kur kapsamında yapmanız anlamına gelecektir ve bu da sizi zor duruma sokacaktır.

Kıdem tazminatı düzenlemesi ortada kaldı

Soru: Ben 10 aylık evliyim. İş sözleşmemin feshedilmesini isteme düşüncesindeyim. Kıdem tazminatımı alabilecek miyim? Yeni uygulamayı okudum ama tarih göremedim. Ne zamandan itibaren geçerli olacak?  Müesser  D.

Cevap: Evlilikten itibaren 1 yıl içerisinde işten ayrıldığınız takdirde tazminatınızı alabilirsiniz. Yeni uygulamanın yürürlüğe girmesi zor görünüyor. Uygulama yürürlüğe girse de kazanılmış hakların korunacağı söyleniyor.

SSK’lı çalıştıktan sonra yapacağınız doğumla ilgili borçlanabilirsiniz

Soru: Osman Bey; çalışma hayatıma emekli sandığında başladım (1993 te). Daha sonra 1998 itibariyle SSK’da devam ettim. 2005’te tekrar emekli sandığına döndüm. Benim sorularım şöyle:

1) Emekli Sandığı’nda çalışırken 1994’te doğum yaptım ve 4 ay ücretsiz izin kullandım. Borçlanma için bir girişimde bulunmamıştım o zamanlar. Şimdi bu dönemi borçlanabilir miyim?
2) 1998’de SSK’ya geçtikten sonra işe giriş çıkışlarım oldu, 2. hamilelik döneminde işten ayrıldım ve doğumdan sonra da 1 yıl çalışmadım (2000’de). Herhangi bir doğum izni almadım bu dönemde. Dolayısıyla hamilelik ve doğum dönemlerimde yaklaşık olarak 2 sene çalışmadım. SSK’daki bu çalışmadığım süreleri borçlanabilir miyim? Daha önce bu konuları sorduğum başka bir uzman borçlanabileceğimi söylemişti. Fakat İzmir SGK (hem SSK hem emekli sandığından ayrılışlarımda ordaydım) borçlanma yapmak istediğimi söylediğimde bana 1994 teki Emekli Sandığı borçlanmasını yapamayacağımı, o dönemden en fazla 1 sene sonra yapmam gerektiğini söylediler. Ayrıca, SSK’dayken doğum nedeniyle işten çıkışımı ve ara borçlanmalarımı da, öncesinde SSK’lı olmadığım için yapamayacağımı söylediler maalesef. Bu konuda siz ne dersiniz? Cevabınızı acilen beklemekteyim… Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Emel K. E.

Cevap: Kanuna göre doğum borçlanması yapabilmek için SSK kapsamında çalışmalardan sonra doğan çocuk için bu doğum nedeniyle çalışılamayan ücretsiz doğum ve analık izin sürelerini borçlanabilirsiniz. İlk çocuk için doğum borçlanması yapamazsınız. Ancak ikinci doğum SSK kapsamında çalışırken meydana geldi ise borçlanma yapabilirsiniz. Doğum borçlanması için gerekli koşul, doğumdan önce 4/a (Eski SSK) kapsamında adınıza primlerin ödenmesidir.

Geriye dönük borçlanma yapamazsınız

Soru: Osman Bey merhabalar. Eşimin 1987 yılından 15 gün ödenmiş primi bulunmaktadır.
Geriye dönük borçlanma yaparak emekli olabilir mi? 3 Çocuğumuz bulunmaktadır. Çocuklarımın tamamı sigorta tarihinde önce  doğmuştur. Çocuklarla ilgili  geriye dönük borçlanabilir miyiz?  Ali Ö.

Cevap: Sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumlar için borçlanma yapamazsınız. Geriye dönük borçlanma durumu sadece doğum borçlanması için ise, bu durum için borçlanma yapmanız söz konusudeğildir.

Doğum borçlanması hizmet süresini geriye götürmüyor

Soru: İyi günler Osman Bey, Meclise getirilecek olan tasarıda "doğum borçlanması askerlik esasına göre yapılacaktır" deniliyor. Bu durumda; askerlik borçlanmasındaki gibi sigorta öncesi dönem için doğum borçlanması yapılabilir mi? Konuya açıklık getiren hiç kimse yok! Hüseyin B.

Cevap: Bu konu uzun zamandan bu yana tartışılmaktadır. Hatta çokça da yarıya taşınmış ancak herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Doğum borçlanması ile ilgili düzenleme yapılmasına yönelik bu konuda herhangi bir gelişme yok.

İletişim: osmanozpolat@gmail.com

twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz