Kıdem tazminatı sonuçlandırılacak

0
43

RADİKAL – 10. Kalkınma Planı’nda, kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla mevcut durumun tespiti ve mevzuat çalışması yapılacağı, bu kapsamda gerek Üçlü Danışma Kurulu’nda gerekse diğer sosyal diyalog mekanizmaları çerçevesinde konunun sonuçlandırılmasının sağlanacağı bildirildi.

İşsizlik sigortasına hak kazanma koşullarının esnetilmesi ve yararlanma sürelerinin artırılmasına yönelik mevzuat çalışmaları yapılacak. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar, kıdem tazminatı reformu ile eşzamanlı yürütülecek.
Fazla çalışma sürelerinin aşılması halinde işverenlere idari para cezası verilmesini sağlayan mevzuat düzenlemesi yapılacaktır

Kalkınma Bakanlığının yayımladığı 10. Kalkınma Planı 2014-2018 dönemini kapsayan, 25 öncelikli dönüşüm programının 8’ine ilişkin eylem planı, Bakanlığın internet sitesinde yayımlandı.

Program Koordinatörlüğünü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı, İşgücü Piyasasının Etkinleştirilmesi Programı Eylem Planı’na göre, Ocak-Aralık 2015 dönemi arasında, doğum izinlerinden sonra ebeveynlere çocuklarının ilkokula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilecek.

Çocuk sahibi olan çalışanların doğum izninden sonra çocuğun ilkokula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmesine dönük bir mevzuat düzenlemesi yapılacak. Özel istihdam bürolarına, bu çerçevede ortaya çıkacak işgücü kaybını önlemek amacıyla geçici iş ilişkisi kurma yetkisi verilecek.
AA

Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz