Kıdem Tazminatı Fonu ve Problemler

0
58

Yeni Durum: Yeni işe girenler zorunlu olarak kıdem tazminatı fonu sistemine dahil olacak. Ancak mevcut çalışanlar ya da emekliliğine az zaman kalanlar isterlerse fona girmeyecek. Ayrıca çalışanın geriye dönük haklarının korunması için de işçi ile işverenin anlaşması halinde kıdemler fona aktarılabilecek.

Problem:  Normal şartlarda Türkiye’de çalışanların %85’inden fazlasının tazminat alamadığı düşünüldüğünde “mevcut çalışanlar için”  işçi ve işveren arasında nasıl bir anlaşmanın olması bekleniyor? Bu halihazırda devam eden çalışma sistemimiz için mümkün müdür?

Yeni Durum: Çalışanın her bir yıl için hak kazanacağı 30 günlük kıdem korunacak. Ancak işverenin bundan doğan prim yükünü hafifletmek için devlet, kıdem tazminatı fonuna katkıda bulunacak.

Problem:  Devlet kıdem tazminatı fonuna katkıyı hangi kalemden sağlayacak? İşverenlerle ilgili olan bir finansal desteğin yine işçilerden alınan vergilerle finanse edilmesi mi düşünülüyor?  

Yeni Durum: İşten ayrılma, işten atılma ya da iş değiştirilmesi gibi durumlar, kıdem açısından sorun yaratmayacak.

Problem:  Özellikle işçilik maliyetlerinin çok yüksek olduğu ülkemizde işverenler için ek bir maliyet unsuru neden yaratılıyor. İşten çıkacak bir personel için işveren neden kıdem tazminatı ödesin? Ayrıca nitelikli personel istihdamının sürekliliğini sağlama adına işverenler zor durumda kalmayacak mı? Bununla ilgili alınan tedbirler söz konusu mu?

Yeni Durum: Çalışanın kıdem tazminatı hesabındaki birikimleri değerlenecek.

Problem:  Bu değerlendirme hangi sistemde, hangi değerler üzerinden olacak. Parasının özellikle faiz vb. araçlarla değerlendirilmesini istemeyen bu konuda hassas olan çalışanlar için planlamalar söz konusu mudur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz