Kayıt Dışı İstihdamın Gerilemesi Olumlu

0
41

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışma hayatına ilişkin önemli düzenlemelerin 1 Ekim itibariyle Parlamentoya geleceğini belirtti.

Çelik, “Bu anlamda kadın istihdamının artırılması, kadınlarımızın pozitif bir ayrıma tabi tutularak çalışma hayatında var olmaları konusunda atmamız gereken adımları, doğum izinleri ve benzeri birçok konuyu içine alan çalışmalarımızı aslında bakanlık olarak tamamlamış bulunuyoruz” dedi. Hak-İŞ Konfederasyonu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında 2013 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. İmza töreninde gazetecilerin sorularını cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Toplu İş Sözleşmesinden doğan farkların bayramda verilmesi ile ilgili bir soru üzerine, “mümkün olabilir bu çalışmayı şuanda söyledim arkadaşlara yapıyorlar. Amacımız çalışanlarımızın memnuniyetini arttırmaktır. Bu konuda süre itibariyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmayacaksak bu gayret içerisinde olunacak. Ama sürenin yeterli olup olmadığı konusunu şuanda kesin bir şey söylemem mümkün değil. Niyet olarak bayram öncesinde vermeye gayret edeceğiz” yanıtını verdi.

1 Ekim İtibariyle Çalışma Hayatıyla İlgili Yeni Bir Düzenleme Olacak?

6 ay doğum izniyle ilgili bir soru üzerine de Bakan Çelik, şunları kaydetti:  “1 Ekim itibariyle çalışma hayatıyla ilgili yine önemli düzenlemeler parlamentoya gelecek. Bu 2013’ün son yarısını yine çalışma hayatı kapsayacak gibi görünüyor. Bunları dizayn ederek, seri olarak yasalaşmasını, seçimlerden önce bu beklentilere cevap verilmesi gayreti içerisinde olacağız. Bu anlamda kadın istihdamının artırılması, kadınlarımızın pozitif bir ayrıma tabi tutularak çalışma hayatında var olmaları konusunda atmamız gereken adımlar, doğum izinleri ve benzeri birçok konuyu içine alan çalışmalarımızı aslında bakanlıklar olarak tamamlamış bulunuyoruz. Sayın Başkanımıza da bu konu ayrıntılı bir şekilde ele alındı ve şimdi teknik düzeyde çalışmalar tamamlanmak üzeredir.”

Ara Bir Formül Bulunacak?

4 aylık doğum izninin 6 aya çıkartılması konusunun herkesin talep ettiği bir konu olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, “Acaba bu bizim çalışma hayatımızdaki gerçeklerle ve kadın istihdamıyla ne kadar paralellik arz ediyor. Bizi yoran hadise budur. İnşallah burada sağlıklı bir noktaya geleceğiz diye düşünüyorum. 6 ay olabileceği gibi 4 aydan da fazla olabilir. Bir ara formül bulunacak ve Ekim ayında TBMM’ye sevk edilince nihai şeklini almış olacaktır” şeklinde konuştu.

Buradaki Problem 6 Ay Değil

Doğum izniyle ilgili farklı formül arayışlar olup olmadığının sorulması üzerine de Bakan Çelik, “Buradaki problem 6 ay meselesi değil. Çocuk ve anne ilişkisinde 6 ay bile yeterli olmadığını söyleyebiliriz. 8 ay veya 10 ayda olabilir ama bir taraftan istihdam diyeceksiniz, bir taraftan bu süreleri uzatacaksanız meydana gelecek olan istihdamla ilgili sorunu çözecek başka bir formül bulmanız gerekir. Onun için bu gerçekten süresi hassas bir konu. Ekim ayını beklemeniz gerekiyor. Ekim ayında nihai şekli alınarak parlamentoya gönderilecek” dedi. www.osmanozbolat.com

Yüzde 52’den Yüzde 36.8’e Kayıt Dışı İstihdamın Gerilemesi Son Derece Olumlu?

Sigortasız çalışan Kadınların azaltılması için yeni çalışmaların bulunup bulunmadığının sorulması üzerine de Bakan Çelik, şunları kaydetti: “Şimdi Türkiye’nin kronik sorunlarından bir tanesi Kayıt dışı istihdam bu ay itibariyle 36,8’e geriledi. Önemli gelişme bu. Fakat yeterli bir gelişme olmadığını söylememiz gerekiyor. Yani yüzde 52’den yüzde 36,8’e kayıt dışı istihdamın gerilemesi son derece olumlu ama daha yapılması gereken çalışmalarımız var. Bu anlamda çok yönlü bir şekilde kayıt dışılığının önüne geçme konusunda kurumlar arası yoğun bir çalışma var. Ben bu başarılı seyrin kayıt dışında elde edilen bu başarının devam edeceği inancı içerisindeyim. Kadın istihdamında ve kadındaki kaşıt dışılığa gelince; ağırlıklı olarak önümüze çıkan ev hizmetleri ve benzeri mevsimlik işçiler, tarım kesiminde yoğunluk arz etmekte. Bunun karşısında önlemleri almakta aslında tarafların masa etrafında yapacakları sağ duyulu bir netice çerçevesinde ciddi anlamda kayıt dışının önüne geçilebilir.”

Eğitim Düzeyi Arttıkça Kadınların İş Gücüne Katılımı da Artıyor?

“Bu kayıt dışılığı bilmemize rağmen ve nereden kaynaklandığı bilinmesine rağmen artık klasik metotlarla değil buradaki hak kayıplarını ortadan kaldıracak yeni bir bakış açısını, yeni bir örgütlenme, yeni bir sendikal bakış açısını ortaya koymamız gerekiyor” diyen Bakan Çelik, “aksi takdirde yerlerinde kalmaya devam edeceklerini söyledi. Kayıt dışılığın özellikle kadın emeğinin istismarı açısından önü geçmenin çok kolay olmayacağı inancı içerisinde olacaklarını dile getiren” Çelik, “part-time çalışmaların olduğunu ve bunların tümünü içine alacak bir düzenlemenin yapılmasının gerektiğini” vurguladı. Çelik, “Eğitim düzeyi arttıkça kadınlarda hem iş gücüne katılım oranı çok yükseliyor hem de kayıt dışılığı ile mücadele konusunda birey olarak da bir duruş ortaya konabiliyor. Eğitim düzeyi düştükçe hak arama konusunda sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorsunuz” dedi.

Ev Temizliği Yapan Kadınları Kayıt Dışında İzlemek Doğru Değil

Bakan Çelik, “Ev temizliği yapan bayanların sigortalanarak kayıt dışılığın önlenmesi için bir adım atılacağı yönünde bir sinyal mi?” sorusuna ise, “Gelmesi gerekiyor. Yalnız ev temizliği değil, çocuk bakımı ve yaşlı bakımı gibi birçok hizmet alanları var. Mevsimlik çalışanlar gibi bunları kayıt dışında izlemek bugünün Türkiye’sinde doğru değil. Onun içinde sosyal taraflarla birlikte bunun önüne geçmemiz gerekiyor. Bakın biz bir iki adım attık Türkiye’de ev hizmetleri için yurt dışından gelen şuanda çalışan sayısı kayıtlı olarak 16 bine yükseldi. 16 bin şuanda yurt dışından gelen kayıt altında çalışan var. Kayıt dışında yine var ama çok hızlı bir şekilde kayıt altına alındıklarını görüyoruz. Ülke içerisinde kadınlarımızın böyle bir pozisyonu var mı bu çok daha negatif seyrediyor. Bunu giderecek önlemleri şuanda masamızda değerlendiriyoruz. Ekimle birlikte kayıt dışılıkla birlikte yine birlikte uzlaşma içerisinde birlikte kararlar alırız” diye konuştu.

Mynet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz