İşverenlerin SGK Prim Teşvikleri – 4

0
38

SGK Para CezalarıYatırımlarda Devlet yardımları hakkında kararlar çerçevesinde düzenlenen teşvik belgeleri kapsamında gerçekleştirilecek yatırımlarla istihdam edilen sigortalılar için, asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin; işveren hisselerinin tamamına veya Bakanlar Kurulunca istatistiki bölge birimleri sınıflandırması, kişi başına düşen milli gelir veya sosyoekonomik gelişmişlik düzeyleri dikkate alınmak suretiyle belirlenen illerde işveren hisseleri ile birlikte sigortalı hisselerinin tamamına kadar olan kısmı Ekonomi Bakanlığı bütçesinden karşılanmaktadır.

Primlerin Ekonomi Bakanlığınca karşılanabilmesi için işverenlerce, çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili aylık prim belgelerinin yasal süresi içerisinde SGK’ya verilmesi ve Ekonomi Bakanlığınca karşılanmayan tutarın yasal süresi içinde ödenmiş olması şarttır.

Teşvikten yararlanma koşulları

Belirtilen teşvikten yararlanmak için gerekli şartlar ise şunlardır:

– Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen teşvik belgesinin 01.01.2012 tarihinden sonra alınması,

– Teşvik belgesine ait tamamlanma vizesinin yapılmış olması,

– e-Borcu yoktur aktivasyonu için başvuruda bulunması,

– Müracaat tarihinden önceki 15 gün içinde Maliye’ye ait vadesi geçmiş borcun olmaması,

– Sigortalılara ait prim belgelerinin süresi içinde SGK’ya verilmiş olması,

– İşyerinde kayıtdışı ve sahte sigortalı bildiriminde bulunulmaması gerekmektedir. 

Teşvikten ne kadar süre yararlanılır?

Teşvikten yararlanma durumu yatırımın yapıldığı tarih ve ile göre değişmektedir. İller ise bölgesel bazda bölümlere ayrılmış ve ayrı ayrı belirtilmiştir.

tesvik tablo

 

 

I. Bölge: İstanbul, Antalya, Bursa, Eskişehir, Ankara, İzmir, Kocaeli, Muğla

II. Bölge: Adana, Aydın, Bolu, Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada hariç), Denizli, Edirne, Isparta, Kayseri, Kırklareli, Konya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova

III. Bölge: Balıkesir, Bilecik, Burdur, Gaziantep, Karabük, Karaman, Manisa, Mersin, Samsun, Trabzon, Uşak, Zonguldak.

IV. Bölge: Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas.

V. Bölge: Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat.

VI. Bölge: Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Bozcaada ve Gökçeada.

Belirtilen teşvik indirimi 5 puanlık hazinece karşılanan indirim ile birlikte uygulanmaktadır. Sigortalıların prime esas kazanç alt sınırına kadar (asgari ücret) kazançları üzerinden hesaplanan tutar, I, II, III, IV ve V. Bölgelerdeki yatırımlar için işveren hissesine ait primlerin; VI. Bölgede yapılan yatırımlar için sigortalı ve işveren hissesine ait primlerin tamamı için uygulanmaktadır. Şayet yapılan yatırım gemi üzerine ise bölge fark etmeksizin işveren hissesi prim tutarı karşılanmaktadır. Söz konusu teşvik tutarları Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Söz konusu teşvikten yararlanırken işyerinde yapılan denetimlerde ve incelemelerde kayıt dışı sigortalı çalıştırdığı tespit edilen işverenlerin teşvikten bir yıl süre ile yararlanmaları durdurulmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz