İşverenlerin SGK Prim Teşvikleri – 3

0
43

para cezaları2012 yılında kabul edilen 6322 sayılı Kanunla birlikte: “Yatırımlarda Devlet yardımları hakkında kararlar çerçevesinde düzenlenen teşvik belgeleri kapsamında gerçekleştirilecek yatırımlarla istihdam edilen sigortalılar için, asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin; işveren hisselerinin tamamına veya Bakanlar Kurulunca istatistiki bölge birimleri sınıflandırması, kişi başına düşen milli gelir veya sosyoekonomik gelişmişlik düzeyleri dikkate alınmak suretiyle belirlenen illerde işveren hisseleri ile birlikte sigortalı hisselerinin tamamına kadar olan kısmı Ekonomi Bakanlığı bütçesinden karşılanmaktadır.”

Teşvikten yararlanma koşulları

Belirtilen teşvikten yararlanmak için gerekli şartlar ise şunlardır:

– Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen teşvik belgesinin 01.01.2012 tarihinden önce alınması,

– Teşvik belgesine ait tamamlanma vizesinin yapılmış olması,

– e-Borcu yoktur aktivasyonu için başvuruda bulunması,

– Müracaat tarihinden önceki 15 gün içinde Maliye’ye ait vadesi geçmiş borcun olmaması,

– Sigortalılara ait prim belgelerinin süresi içinde SGK’ya verilmiş olması,

– İşyerinde kayıt dışı ve sahte sigortalı bildiriminde bulunulmaması gerekmektedir.

Teşvikten ne zaman yararlanılmaya başlanılır?

Teşvikten yararlanmak için işletmeye geçiş tarihinin SGK’ya bildirilmesi önem taşımaktadır. Teşvik, SGK’ya yapılan bildirimi takip eden aydan başlanarak uygulanmaya başlamaktadır. Örneğin işletmeye geçiş tarihi 02.11.2012 olan işletme için, Ekonomi Bakanlığı tarafından SGK’ya 10.11.2012 tarihinde bildirim yapıldığı düşünüldüğünde söz konusu işletme teşvikten 2012/12. aydan başlanmak suretiyle yararlanmaya başlamaktadır.

Teşvikten yararlanacak süreler ise yatırım başladığı tarih ve yatırım yapıldığı bölgeye göre değişmektedir. Buna göre;

Bölgeler

31.12.2011 tarihine kadar yapılan yatırımlar

01.01.2012 tarihinden sonra başlanılan yatırımlar

I.

2 YIL

II.

3 YIL

III.

5 YIL

3 YIL

IV.

7 YIL

5 YIL

I. Bölge: İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, İzmir, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova, Ankara

II. Bölge: Balıkesir, Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada hariç), Aydın, Denizli, Muğla, Antalya, Isparta, Burdur, Adana, Mersin.

III. Bölge: Konya, Karaman, Hatay, K.maraş, Osmaniye, Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Kayseri, Sivas, Yozgat, Zonguldak, Karabük, Bartın, Samsun, Tokat, Çorum, Amasya, Gaziantep, Adıyaman, Kilis.

IV. Bölge: Kastamonu, Çankırı, Sinop, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı, Kars, Ardahan, Iğdır, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, Bozcaada ve Gökçeada.

Belirtilen bölgelerden herhangi birinde faaliyete başlayan firmaların komple yeni yatırımlarında yatırımla sağlanan; diğer yatırımlarda ise ortalama sigortalı sayısında ilave alınan sigortalılardan dolayı teşvikten yararlanılmaktadır. Kapsama giren sigortalılarla ilgili ise özel bir şart aranmamaktadır.  

Beş puanlık indirimden yararlanan işyerleri için belirtebileceğimiz bir diğer hususta, bu teşvikin beş puanlık indirim ile birlikte kullanılabileceğidir. Ancak indirim tutarı beş puanlık indirim yapıldıktan sonra kalan tutar üzerinden yapılmaktadır.

İletişim: www.osmanozbolat.com

Twitter: @osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz