İşverenler 1 Ocak tarihine hazır mı?

0
58

 

 

Çalışma hayatında yaşanan iş kazaları, meslek hastalıkları gibi riskleri en aza indirme amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girdi. Bu kanunla birlikte “bir işçi çalıştıran işyerlerine bile”  iş sağlığı ve güvenliği konusunda doktor, yardımcı sağlık elemanı ve iş güvenliği uzmanından hizmet alma yükümlülüğü getirildi.

Ancak bu yükümlülükle ilgili olarak işverenlerin yürüttükleri işin niteliği ve çalıştırdıkları işçi sayısına göre kademeli başlangıç süreleri de belirlendi.  Buna göre;

– 50 ve üzeri işçi çalıştıran işyerleri 30 Aralık 2012 tarihinden itibaren,

– 50’den az çalışanı olup, işyerleri çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta bulunan işyerleri 1 Ocak 2014’ten itibaren,

– Bunların dışında bulunan diğer işyerleri de 1 Temmuz 2016’dan itibaren iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almak zorunda olacaklar.

Dolayısıyla 50 ve üzeri işçi çalıştıran işyerleri için bu yükümlülük 30 Aralık 2012 tarihinden bu yana uygulanmakta iken, 50’den az çalışanı olup, işyerleri çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta bulunan işyerleri de 1 Ocak 2014’ten itibaren işyeri hekimi, yardımcı sağlık elemanı ve iş güvenliği uzmanından hizmet alacaklardır.

Fakat bu hizmeti almadan önce işverenlerin işyerlerinde risk değerlendirmesini yaptırmaları, acil durum planı hazırlatmaları, çalışan temsilcilerini seçmeleri ve çalışanlarına iş güvenliği ile ilgili eğitim verdirmeleri de gerekmektedir.

İşyeriniz hangi iş kolu sınıfında?

İşyerlerinde 50’den az çalışanı olup, tehlikeli sınıfta olup olmadığını merak eden işverenlerimiz vardır. Bu durumda olan işverenler, işyerlerinin NACE kodundan yaptıkları işin çok tehlikeli, tehlikeli veya az tehlikeli olup olmadığını öğrenebilirler. 6 haneden oluşan bu kodu bilmeyen işverenler faaliyetlerinin ne olduğunu işyeri sigorta sicil numarasına bakarak bulabilirler.

Örneğin 2 4622 111111 034 05-11 şeklindeki sicil numarasında “4622” yapılan iş kolunu ifade etmektedir. 4622 koduna işyeri tehlike sınıfları listesinden bakıldığında “çiçeklerin ve bitkilerin toptan ticareti” faaliyeti olduğu görülecektir. 4622 iş kolunun altında da ilgili iş kodunun farklı kolları mevcuttur. İşyerinde örneğin “çiçek, bitki toptan ticareti işi yapılıyor” ise az tehlikeli, “canlı hayvanların toptan ticareti” işi yapılıyor ise tehlikeli sınıfta yer aldığını söz konusu listeden görebilmek mümkündür.

İş güvenliği ile ilgili hizmet alınmazsa ne olur?

İş sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsama girip, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmamanın cezası ayrı ayrı 5.390 TL’dir. Ayrıca çalıştırılmayan her ay için de işyerlerine 5.390 TL ceza uygulanacaktır. Yardımcı sağlık personeli (hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni vb.) çalıştırmamanın cezası ise 2.695 TL’dir. Örneğin işyerinde 6 ay hekim, uzman ve yardımcı personelden iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almayan işverenlere, bu durumun tespit edilmesi halinde 81,000 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Görüldüğü üzere işyerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almayan işverenleri ağır cezalar beklemektedir. Yeni yıla yaklaşık 25 gün gibi bir süre kaldığından işyerleri çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta olan işverenlerin ellerini çabuk tutmaları ve çalışanları için iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almaları gerekmektedir.

osmanozpolat@gmail.com        

Twitter: @osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz