İşçinin başka işyerinde görevlendirilmesi

0
72

 

İş Kanununa göre bir işçinin geçici iş ilişkisi çerçevesinde başka bir işveren tarafından görevlendirilmesi mümkündür. Yani işveren, rızasını almak koşulu ile işçisini firma bünyesi içerisinde veya yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması şartıyla ile başka işverenin yanında görevlendirebilir.

Geçici iş ilişkisi işçiler tarafından istenilen bir durum değildir. Çalışma hayatında işçilerin geneli mevcut işlerini yürütürlerken bir anda başka bir işyerinde görevlendirmeyi kabul etmemektedirler. Dolayısıyla konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne dava açılmışsa da, mahkeme açılan davayı reddetmiştir.

Hal böyle olunca da işçilerin mevcut durumu aleyhlerine kullandırmamaları ve işverenlerin de uygulamayı ne şekilde yürütecekleri konusunda bilgi edinmelerinde yarar vardır.

Öncelikle aynı şirket bünyesinde veya şirketler topluluğu içerisinde başka işyerinde görevlendirilecek çalışanların aynı işlerde çalıştırılma zorunluluğu yoktur. Ancak farklı bir firma bünyesinde görevlendirilecek çalışanların aynı/benzer işlerde görevlendirilmeleri gerekmektedir.

İşçilerin görevlendirmelerde kesinlikle onaylarının alınması gerekmektedir. İşçinin yazılı onayı olmaksızın geçici iş ilişkisinin kurulması söz konusu olamaz.

Genelde işçiler işe başlarken düzenlenen iş sözleşmesinde görevlendirme ile ilgili bir hükmün olduğu (işverenin işçisini başka işyerlerinde görevlendirebileceği) gerekçesi ile görevlendirmelerin yasal olduğunu ve ayrıca bir yazılı onayın alınmaması gerektiği yanılgısındadırlar. Ancak durum böyle değildir. Yasada açık olarak görevlendirme yapılırken devir sırasında işçinin onayının alınması gerektiği belirtildiğinden, önceden bu kapsamda tanzim edilen düzenlemeler geçersizdir. Bundan amaçta iş koşullarında olası değişikliklere karşın işçinin her koşulda onayının alınarak onları korumaktır.

Yapılan görevlendirmeler altı ayı geçemez. Ancak gerektiğinde en fazla iki defa yenilenebilir. Her yenileme döneminde de işçinin rızasının ayrı ayrı alınması gerekmektedir.

Devir olayından sonra işçi ile devreden işveren arasındaki iş akdi sona ermez. Yani işçi hala devreden işverenin işçisidir. Devirden sonra geçici iş ilişkisi kurulan işveren işçiye talimat verme hakkına sahip olduğu gibi işçinin de o işverene karşı sadakat borcu, yani iş görme borcu oluşur.

Çalışanın ücretleri ve diğer hakları işveren tarafından yerine getirilebileceği gibi geçici iş ilişkisi kurulan işveren tarafından da yerine getirilebilir.

Geçici iş ilişkisi sırasında geçici işveren işçinin iş sözleşmesini feshetme hakkına sahip değildir. Fakat fesih nedenleri meydana geldiğinde bunu devreden işverenden talep edebilir. Buna karşın işçinin hem devreden hem de devralan işverenden kaynaklı haklı fesih hakkını kullanma hakkı vardır.  

Bu belirtilen hususlar çerçevesinde işçi veya işveren olarak karşılaşılacak bu tür durumlarda açıklanan hususlara riayet edilmesinin iki taraf içinde olumlu olacağını belirtebiliriz.

SORULAR:

Soru: Merhaba Osman Bey; annemin 01.07.1983 yılında işe girişi vardır. Annem 1965 doğumlu. 2154 gün SSK’sı var. 01.03.2005-30.09.2008 arası da isteğe bağlı ödedi. Ne zaman emekli olur?

Annenizin emeklilik koşulları 20 yıl, 40 yaş ve 5000 gündür. Yaş ve yıl şartını tamamlamış. 1766 gün SSK’lı çalışarak tam emekli olabilir. İbrahim Hüseyin Ö.

Soru: Eskişehir Osmangazi üniversitesinden %60 raporum sürekli özürlülüğüm var. 1800 günüm ve 2007 Şubat ayı ise girişim var. Malulen emekli olabilir miyim? Şuan issizim çok zor durumdayım malulen emekli olamazsam ne yapmalıyım? Bana yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Mehmet K.

Malulen emekli olabilmeniz için 1800 günün yanında 10 yılda sigortalılık süresi gerekiyor. Bunun için 2017 yılını beklemeniz lazım. Şuan için maalesef emekli olma hakkınız yoktur.

Soru: Nisan 1989-1990 yılları arasında 1 yıl yedek subaylık yaptım. 14 ağustos 1992 yılında memuriyete başladım. 1988-1992 yılları arasında 436 gün ( 486 günde olabilir hatırlayamadım) sigortalı çalışmam var. Ne zaman emekli olabilirim? Sefa G.

Değerli okurum 25 yıl hizmet süresini tamamladığınızda talebiniz üzerine emeklilik işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Soru: Kolay gelsin Osman Bey. Ben 10.07.1991 tarihinde sigortalı olarak işe başladım. Şuan 5300 günüm olmuş. İnternetten baktığımda benim 6 ay prim ödeme günümün kaldığı yazıyor. Ama 48 yaşını beklemem gerekiyormuş. Fakat 1,5 yaşında özürlü bir çocuğum var oranı yüzde 80, nasıl emekli olabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim. Kadriye A.

 Emeklilik için 20 yıl, 48 yaş ve 5525 güne ihtiyacınız var. Gününüzün hemen bitmesini istiyorsanız, çocuğunuz için bakıma muhtaç olduğuna dair rapor alarak SGK başvurduğunuzda çalışma günlerinizin ¼’ü kadar devlet tarafından size gün verilir. Yani 100 çalışırsanız 125 gün olarak değerlendirilir. Az kalan hizmet sürenizi böyle bitirerek 48 yaşını bekleyeceksiniz.

İletişim: osmanozpolat@gmail.com
twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz