İşçilerin Çalışma Süreleri Ne Kadardır?

0
48

fazla çalışma süreleriÇalışma süreleri iş hayatında çalışanların en çok şikayet ettiği konudur. Özellikle kurumsallaşmamış küçük ve orta ölçekli işyerlerinde çalışan kişilerin emeklerinin, verilen ücretlerle kıyaslanmayacak derece kullanıldığını sıkça görmekteyiz. Bu konuda 4857 İş Kanunu’nda çalışma saatlerine ilişkin sınırlar çizilmiş ve işçilerin hakları koruma altına alınmıştır. Ancak işçilerin bu hükümleri yeterince bilmemeleri, haklarını arama konusunda eksiklikleri meydana getirmektedir. İşte bu yazımızda da işçilerin haklarına ve işverenlerin uymak zorunda oldukları yükümlülüklere değineceğiz.

Genel kaide, bir işçinin haftalık çalışma süresinin kırk beş saat olduğudur. Yani bunu da iş günlerine böldüğümüzde işçiler günlük 7,5 saat çalıştırılır. Şayet işçi ve işveren anlaşırsa kırk beş saatlik çalışma süresi işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde onbir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bu halde, iki aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, haftalık kırkbeş saatlik çalışma süresini aşamaz.

Günlük çalışma süresinde işin gereği ve çalışılan yerin durumuna göre ayarlanacak şekilde işçilere dinlenme süresi verilir. Ara dinlenmesi denilen bu süreler:

– Dört saat veya daha kısa süreli işlerde onbeş dakika,

– Dört saatten fazla ve yedibuçuk saate kadar (yedibuçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,

– Yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saattir.

Belirtilen ara dinlenmeleri günlük yedi buçuk saat olan çalışma süresinden sayılmamaktadır. Bu belirtilen süreler en az verilecek süreler olup, işyerinde aynı veya değişik saatlerde kullandırılabilir.

Bazen yapılan işin niteliğine göre belirtilen çalışma sürelerine ek olarak fazla çalıştırmalar olabilmektedir. Çalışanlar arasında fazla mesai olarak da adlandırılan bu çalışmayı işverenin işçiye yaptırabilmesi için, işçinin onayını alması gerekmektedir. İşçinin onayı alındığı takdirde de çalışan kişi en fazla bir yılda iki yüz yetmiş saat fazla çalıştırılabilir. Yani kısaca çalışanlar, bir işyerinde onayları alındığı takdirde en fazla yılda 270 saat mesai yapabilirler. Bu mesai durumunda da, her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz