İşçi ücretlerinde dünyada kaçıncı sıradayız?

0
40

 

Birleşmiş Milletler’in 72 ülke için hazırladığı 2012 tablosuna göre Türkiye’de ortalama işçi ücretleri 26 ülkenin gerisinde yer alıyor. Türkiye’de işçilerin ortalama ücreti 1.731 dolarken, listenin başında 4 bin 89 dolarla Lüksemburg yer alıyor. Uzmanlar, ücretlerdeki düşüklüğü verimsizlik ve katma değerli üretimin olmamasına bağlıyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi ülkelere kıyasla haftada en çok çalışan işçinin Türkler olmasına karşın elde edilen kazanç, bu ülkelerdeki işçilerin çok altında kalıyor. Birleşmiş Milletler’in 72 ülke baz alınarak hazırladığı ‘2012’de kazanılan ortalama işçi ücretleri’ tablosunda Almanya’daki işçilerin ortalama aylık ücreti 2 bin 720 dolarken, Türkiye’de işçilerin ortalama ücretinin 1.731 dolar olduğu belirtiliyor. Günlük ortalama ücret ise Almanya’da 91 dolarken Türkiye’de 58 dolar. Oysa OECD verilerine göre Türkiye’deki işçiler Almanya’dakilerden senede 500 saat çok çalışıyor. Buna karşın tabloda Almanya on üçüncü basamakta yer almışken, Türkiye 27. basamakta kendine yer buluyor.

Bu durumu finans uzmanı Uğur Gürses, “Türkiye’deki işçiler hem kayıt dışılığın baskısı altında, hem de ülkemizde yapısal reformlar gerçekleşmediği dahilin katma kıymetli üretimin etkisi paydilmiyor.” şeklinde yorumluyor. Gürses’e göre kayıt dışı işçilik sebebiyle kayıt dahilindeki bir işçi az ücrete ‘evet’ diyebiliyor. Gürses, enflasyonun aşağı çekilmesi ve yapısal reformların gerçekleştirilmesinin ortalama işçi ücretlerine olumlu yansıyacağını vurguluyor. İşçi ücretlerinin düşük tutulmasıyla alakalı olarak birçok ihracatçı birliği başkanı ise “Bir Türkiye mahsulü Afrika’da bir Alman mahsulünden daha kaliteli olmasına karşın katbekat daha ucuza satılıyor. Bu işverenin ücretlerini belli seviyede tutması mecburi” açıklamasında bulunmuştu. Ekonomi profesörü Seyfettin Gürsel’e göre ise çok çalışmaya karşın az ücret elde edilmesi  tek kelimeyle verimsizlik! “Türkiye işgücünü iyi planlayamıyor. Emek verimliliği de nihayet 3 çeyrektir negatife geçmiş durumda. Avrupa’da bir işçinin bir saatte oluşturduğu katma kıymet Türkiye’deki işçilere kıyasla en az 2 kat daha yüksek.” diyen Gürsel, bunlara önlem alınamadığı dahilin ‘orta gelir tehlikesinin’ belirdiğine işaret ediyor.

Ocak 2013’te Eurostat’tan derlenen rapor Gürsel’in açıklamasını netleştiriyor. Rapora göre Türkiye’deki brüt asgari ücret Avrupa’da ilk 15’e bile giremiyor. İtalya, Almanya, Danimarka, Avusturya ve Finlandiya verilerinin açıklanmadığı raporda, aylık brüt asgari ücret 1.801 Euro ile en yüksek Lüksemburg’da. Bu rakam Belçika’da 1.472, Hollanda’da 1.456, Fransa’da 1.430, İngiltere’de 1.244, İspanya’da 752 Euro. Krizdeki olan Yunanistan’da dahi brüt asgari ücret 683 Euro. Türkiye’deki brüt asgari ücret ise Ocak 2013’te 411 Euro olarak tespit edilmişti.

 

Zaman Gazetesi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz