”İş Kazası Yaşanmayan İşyerleri Ödüllendirilmeli”

0
38

Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK) yönetim kurulu üyesi Nevzat Seyok, “Cezai tedbirlerle iş kazalarının önlenemez İyi uygulamalar yapan işyerleri yeterince desteklenmemektedir. İş kazası yaşanmayan işyerlerine prim ve vergi indirimi ,avantajlı kredi olanakları sağlanmalıdır” dedi.

KAYSO Başkanı Mustafa Boydak da, her kazadan sonra anlamadan, dinlemeden, incelemeden, araştırmadan linç yöntemiyle, yargısız infaz yapıldığını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu başkan Yardımcısı Arif Şimşek de, “İşverenlerin bizzat teftişi gönüllü olarak kendileri istemeye başladığı gün, istediğimiz sistemi kurmuş olacağız” dedi.

İş Teftişi Uygulamaları Semireni’nin 3’üncüsü Kayseri ’de Radisson Blu Otel’de yapıldı. Toplantıya Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK) yönetim kurulu üyesi Nevzat Seyok, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)Yönetim Kurulu başkanı Mustafa Boydak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu başkan Yardımcısı Arif Şimşek, işverenler, sendikacılar ve kamuda görevli yetkililer katıldı. Toplantının açılışında konuşan TİSK yönetim kurulu üyesi Nevzat Seyok, şöyle dedi:

“Çalışma hayatının sağlıklı ve düzenli şekilde işleyişi bakımından mevzuat düzenlemelerinin tek başına yeterli olmadığını biliyoruz. Düzenlemelerin uygulamaya yansımasının sağlanması için etkin denetim sistemine ihtiyaç vardır. Her türlü yasal hükümlülüğü yerine getiren ve bunun maliyetini üstlenen kayıtlı işletmelerimiz, bir yandan küresel rekabet şartlarının baskısını yaşarken, diğer yandan da hukuk kurallarını yok sayan her türlü yol ve yöntemle değişim esnekliğine sahip kayıt dışı sektörün haksız rekabeti ile karşılaşmaktadır. Yaşanan her elim olayın ardından getirilen tepkisel düzenlemeler, cezalardaki ciddi artışlar, bu alandaki sorunların çözümüne katkı sağlamak şöyle dursun, daha da büyütmektedir. Cezai tedbirlerle iş kazalarının önlenmesi düşüncesi hatalıdır. İyi uygulamalarından dolayı uluslar arası ödül alan işyerleri yeterince desteklenmemektedir. Bu işyerleri yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen işyerleri ile aynı kefeye konulmaktadır. İş kazası yaşanmayan işyerlerine prim ve vergi indirimi ,avantajlı kredi olanakları sağlanmalıdır.”

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak da işçilerin güvende olmasının, işyerlerinde huzur olmasını istediklerini, huzur ve güvenli bir ortamda, işçi, işveren, sendika ve kamunun bir arada olması gerektiğine dikkati çekti. Boydak, şöyle konuştu:

“Öncelikle her işyerinde gerekli güvenlik önlemleri alınması başlıca dileğimizdir. Bizim üyelerimizden bile zaman zaman bakanlık aşırı denetleme yapıyor,fazla ceza kesiyor diyenlerde oluyor ama bu işin parayla pulla ilgisi yok. Bir can, bir candır. Öncelikle tedbir alınmalıdır. Herkesin bilinçli olması gerekir. Gündeme getirilen iş kazaları siyasi malzeme yapılmamalıdır. Belli çevrelerden gelen tek yönlü eleştiriler için konuyorum, buralardan siyaset yapılarak bir yere varılmaz ve oy toplanmaz. Sıfır risk, ancak sıfır işçi çalıştırırsanız olur. Kendi işyerlerimizde 15 bin işçi çalıştırıyoruz. İnanın her gün 15 bin kişinin riskini alıp, güne başlıyoruz. Bize düşen, işverene düşen en önemli konu, riski en alt düzeye indirecek, azaltacak önlemler almaktır. Yoksa, her kaza sonrası anlamadan, dinlemeden, incelemeden, araştırmadan linç yöntemiyle, yargısız infaz yapılmaktadır. O nedenle tek taraflı değil,yargısız infaz yapmadan, konular her kesim açısından iyi irdelenmelidir.”

Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu başkan Yardımcısı Arif Şimşek, işverenlerin müfettişleri korkulan, çekinilen kişiler olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi. Şimşek, ilgiyle dinlenen konuşmasında, şöyle devam etti:

“İşverenler, müfettişlerin uyarılarına kulak vermeli, onlardan yararlanmalıdır. İşverenler bu sayede telafisi mümkün olmayan zararlardan, kayıplardan korunduklarını bilmelidir. İşverenlerin bizzat teftişi gönüllü olarak kendileri istemeye başladığı gün, istediğimiz sistemi kurmuş olacağız. İş müfettişleri olarak, yeni stratejiler belirleyip, geliştirerek, önleyici yaklamışımı esas alan teftiş politikası oluşturduk.”

DHA

Aktif Haber
Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz