İş Kazası Kusuru Kime Rücu Eder?

0
48

 

Soru: Ben 2011 yılında araç içi trafik kazası geçirdim. Karşı şeritten gelen araç orta refüjü aşarak bana çarptı. Kazada 0 kusurlu bulundum. Suan anda malulen emekli oldum hem malullük aylığı hem de sürekli iş göremezlik maaşı alıyorum. %79 özür raporum var sürekli ben bu raporla karşı aracın sigorta şirketine bedeni tutar tazminatı için başvuruda bulundum şu anda sigorta beni peşin sermaye değeri hesaplaması için oyalamakta ödenek çıkmadı henüz. Bana dedikleri devlet peşin sermaye değerini hesaplayacakmış, bunu da sigorta şirketine rücu edecekmiş. Onlarda bedeni tazminat tutarından ödeyeceklermiş.  Bu durumda bana bir ödeme çıkmayacak. Yalnız kazayı yapan kişi araç sahibi değil birde alkollüydü bu durumda devletin istediği emeklilik peşin sermaye değerini sigorta şirketi karşılar mı yoksa şahsa mı rücu edilir?

İş kazası, meslek hastalığı ve hastalık, üçüncü bir kişinin kusuru nedeniyle meydana gelmişse, sigortalıya ve hak sahiplerine yapılan veya ileride yapılması gereken ödemeler ile bağlanan gelirin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değerinin yarısı, zarara sebep olan üçüncü kişilere ve şayet kusuru varsa bunları çalıştıranlara SGK tarafından rücu edilir.

Yine üçüncü bir kişinin kastı nedeniyle malûl olan sigortalıya veya ölümü hâlinde onun hak sahiplerine, Kanun uyarınca bağlanacak aylığın başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değerinin yarısı, Kurumca zarara sebep olan üçüncü kişilere rücu edilir.

İşveren veya üçüncü şahıslar aleyhine açılacak rücuan tazminat davalarına konu olabilecek tutar, sigortalı ve hak sahiplerine bağlanan gelirin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değerine, SGK tarafından Kanun gereğince yapılan veya ileride yapılması gereken diğer ödemeler eklenerek hesaplanır.

Bu hesaplama sonucunda SGK’nın her türlü prim alacakları ile idarî para cezaları, sigortalıya ve hak sahiplerine yapılan her türlü ödemelere ait rücu talepleri, yersiz ödenen gelir ve aylıkların geri alınması ile her türlü bilgi ve belgeler işveren, işyeri sahibi, sigortalı ve üçüncü kişilerden, talep ve tahsil edilir.

Soru: Merhaba benim size sorum doğum izni ile ilgili.  Ben sözleşmeli olarak çalışıyorum. (01.09.2012-30.06.2013) Beklenen doğum tarihi 21 Ağustos 2013. 32.haftam 26.06.2013 denk geliyor. Doğum parasından yararlanabilir miyim? İş başı ne zaman yaparım?

Doğum parasından yararlanacak kadın sigortalılara; doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede (toplam 16 hafta) , çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilâve edilerek  (toplam 18 hafta) çalışmadığı her gün için doğum parası da denilen geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir.  Eğer 21 Ağustos 2013 tarihinde doğum yaparsanız ve 21 Ağustos 2013-21 Ağustos 2012 tarihleri arasında 90 günlük sigortanız varsa bu ödenekten yararlanabilirsiniz.

Doğumdan sonra tek çocukta yasal olan 16 veya çoğul gebelikte 18 haftalık izin sürenizden sonra isterseniz işinize başlayabilirsiniz, isterseniz de  6 ay daha ücretsiz izin kullanabilirsiniz.

https://www.facebook.com/osozbolat

twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz