Hem anneden, hem de babadan aylık alabilirsiniz

0
49

dul kadinOkurumuz soruyor: “2004 yılında annem vefat etti çok yakın bir zamanda babamı da kaybettim. Hem annem hem de babam SGK emeklisi idi. Tek varisleri benim. Bu durumda İkisinin de maaşını alabiliyor muyum yoksa yalnızca bir maaş mı alabiliyorum?” Meral S.

Ölüm aylığının bağlanması konusunda, söz konu aylığın hak sahiplerine (eş, çocuklar, ana ve baba) ne şekilde paylaştırılacağı bellidir. Çocuklar için asli koşul çalışmamaları ve kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık sahibi olmamalarıdır. Hak sahibi kız çocuğu ise bu koşulun yanı sıra evli olmamaları veya evli olmakla birlikte sonradan boşanmış durumda olmaları gerekmektedir.

Normal şartlarda ölen sigortalının çocuklarına -başka hak sahipleri de varsa- bağlanan aylığın % 25’i verilmektedir. Ancak sigortalının ölümü ile anasız ve babasız kalan veya kendisinden başka aylık alacak hak sahibi bulunmayan çocuklara ölüm aylığının % 50’si bağlanmaktadır.

Ancak hem annesi hem de babası vefat eden çocuklara her iki aylıktan da hak sahibi olmalarından ötürü; çalışmamaları, evli olmamaları ve kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık almamaları koşulu ile anne ve babasının ölüm aylıklarından yüksek olanın tamamı az olanın ise yarısı aylık olarak bağlanmaktadır. Sizde başvurmanız halinde bu haktan gerekli koşulları taşımanız halinde yararlanabilirsiniz.

Evde iş yaparak sigortalı olanlar dikkat etsin!

27.07.1972 doğumluyum, 1989 yılında işe girdim. İşyeri sahibi sigortamı yaptırdığını söyledi, sigorta kartım ve numaram var. 3.5 yıl orada çalıştım. 2 çocuğum var. Bu sırada SGK’da bir bey bana SSK kartım olduğu halde hiç günüm olmadığını söyledi. Şimdi evde iş yapıyorum vergiden muaftır yazısıyla beraber isteğe bağlı başlatmamı önerdi SGK’da ki görevli. 2 yıldır da onu ödüyorum. Ancak şuan SGK hakkımı kaybettiğimi söylüyor. Nasıl yapmalıyım çocukları ödemeye de razıyım. Nasıl emekli olabilirim? Nurgül B.

Okurumuz gibi vergiden muaf olarak evde iş yapanlar 2014 yılı için 21 günlük prim hesabı üzerinden ödeme yaparak 30 gün sigortalı oluyorlar. Ancak bu sigortalılık isteğe bağlı olduğu için ödenen bu primler 4/b (eski Bağ-Kur) primleri olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla 01.10.2008 tarihinden önce işe girişi olan kişilerin emeklilikleri hesaplanırken son 3,5 yıl hangi statüde geçmiş ise o kapsamda emekli olunacağından, 3,5 yıl isteğe bağlı ödemesi olan kişiler otomatik olarak Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabi olmaktadırlar. 4/b emeklilik koşulları da 4/a statüsüne göre daha zor olduğundan, emeklilik için SGK’ya gidip başvuru yapanlar büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar.

Dolayısıyla ödeme yapılan isteğe bağlı sigortalılıklarda son 3,5 yıla dikkat edilmesi, emeklilik hayallerinizin suya düşmemesi açısından çok önemlidir.

Okurumuzun sorusuna gelince, eğer SSK numaranız varsa sigortalı olarak tescil işleminiz yapılmıştır. 1989 yılında sigortalı olduğunuz işyeri hangi ilde ise, ilgili SGK müdürlüklerine müracaat ederek, hizmetlerinizin işyeri dosyasından bulunarak sisteme işletilmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde eğer 2 çocuğunuz için borçlanma yaparak 15 yıl 3600 günden kısmi emekli olacaksanız bir diğer dikkat etmeniz gereken hususta, doğum borçlanması yapacağınız dönemde 4/a (SSK) kapsamında çalışıyor olmanızdır. Aksi takdirde yapacağınız borçlanmalarda 4/b kapsamında kabul edilecektir ve bu da sizi zor durumda bırakacaktır.

20 yıl 46 yaş ve 5375 günü doldurduğunuzda emeklisiniz

Eşim 20.04.1976 doğumlu, işe giriş tarihi 11.09.1989 ve 1730 günü var. 2001 yılından beri çalışmıyor ve çalışması zor görünüyor. 2005 ve 2012 doğumlu 2 çocuk sahibiyiz. İsteğe bağlı ödeme yapabilir miyiz? SSK’dan nasıl emekli olabilir? Fikret Ş.

Eşinizin emekliliği için gerekli koşul; 20 yıl 46 yaş ve 5375 günün tamamlanmasıdır. Yılı tamamladığı görülüyor ancak yaş için 8 yıl ve gün için de 3645 gün daha sigortalı olması gerekiyor. Bunun için 2200 gün isteğe bağlı sigorta ödemesi yapıp, 5 gün SSK’lı olarak bir yerde sigortalı çalışırsa 2205 günü tamamlar. Ve SSK (4/a) kapsamında çalışıyorken iki çocuk için de borçlanma başvurusu yaparak 1440 günü de o şekilde tamamlarsanız (bu şekilde borçlanma süreleriniz 4/a kabul edilecektir) tam emeklilik hakkından yararlanırsınız. Burada son 3,5 yıl önemli olduğundan 2200 günden fazla isteğe bağlı sigorta ödemenizi tavsiye etmem.

15 yıl 3600 günden emekli olmak istiyorsanız da 1870 güne ihtiyacınız bulunmaktadır. 1440 gün doğum borçlanması yapıp, 430 günde isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparak 3600 günü tamamlayabilirsiniz. Burada da dikkat etmeniz gereken doğum borçlanmasını isteğe bağlı ödemesi yapıyorken yapmamanızdır. Ancak 15 yıl 3600 günden emekli olmak için 58 yaşını doldurmak gerektiğinden yukarıda belirtilen şıktan yararlanmanızda fayda var.

İletişim: www.osmanozbolat.com

Twitter: @osozbolat 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz