Hafta tatili ile resmi tatil çakışırsa ne olur?

1
61

 

Soru: Osman Bey; merak ettiğim bir kaç konu var ama iş kanununda da baktım ama göremedim. Bir şahsın Perşembe, cuma ve cumartesi bayram izin hakkı vardır. Bu şahıs da vardiyalı olarak çalışıyor ve her hafta izin günleri değişiyor. Benim merak etiğim husus şu: bu kişinin cuma günü haftalık iznidir ama bayram gününe denk geliyor, bu haftalık izni arada kaynıyor mu yoksa bayram iznine denk geldiği için ekstra izin hakkımı doğuyor. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Kadir K.

Haftalık izin günleri işin durumuna göre işçi-işveren arasındaki anlaşma sonucunda belirlenmektedir. Ancak kesin olan şey iznin haftalık iznin 24 saat dinlenme şeklinde verilecek olasıdır. Dolayısıyla işverenle mutabık kalınan hafta tatili gününün resmi tatile denk gelmesi sonucunda işçilere ek olarak izin kullandırılması mümkün değildir.

Yurtdışında öğrenim görenlerin genel sağlık sigortası borcu nasıl silinir?

Soru: Osman Bey; yaklaşık 7 senedir yurt dışındaydım, orada eğitimimi tamamladım ve Türkiye’ye dönüş yaptım ve ne yazıktır ki buraya dönmeme sevinmem gerekirken bir suru sıkıntıya duçar olarak üzüldüm. Bunlardan bir tanesi SGK’nın herkes için zorunlu yapmış olduğu sigorta meselesi. Benim şu anda 2.500 lira borcum gözüküyor. SGK’ya gittiğimde bana bunu sildirmem için yurtdışında olduğumu kanıtlamam gerektiği söyleniyor. Bende pasaportlarımdaki giriş çıkışları gösteriyorum. Bana böyle olmaz diyorlar konsolosluktan bir kâğıt alacaksın diyorlar. Konsolosluğa sorduğumda  daha önce bulunmuş olduğunuz ülkenin Türk konsolosluğundan bu kâğıdı talep edin diyorlar.  Bu kâğıdı almak için oraya gitsem zaten 2000 liraya yakın masraf yapmış olacağım. bu konuyu bir türlü SGK’daki görevlilere anlatamıyorum. Kimse bir şey bilmiyor, sizden ricam bu konuyla alakalı bana bir çözüm yolu sunarsanız çok sevinirim ve bu durumda olan çok arkadaşım var. Yasir S.

T.C. vatandaşı olup yurt dışına lisans, master, doktora eğitimi için gidenlerden çalışmayan ve sigortası olmayanların kendileri ya da Türkiye'deki yakınları tarafından ikametgâhlarının Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)'nden yurtdışındaki adres olarak güncellenmesi gerekmektedir. Bu durumda söz konusu kişiler, ikametgâhları yurt dışında olduğundan genel sağlık sigortası kapsamında tescil edilmeyeceklerdir. Ancak Türkiye'de bulundukları sürede bakmakla yükümlülük durumları yok ise gelir testine başvurarak gelir testi sonucuna göre genel sağlık sigortası hükümlerinden yararlanacaklardır. Ancak ikametini güncellemeyen kişilerle ilgili genel sağlık sigortası prim borcu çıkarılmaktadır.

Durumunuzla ilgili aslında pasaport bilgileriniz yeterli ancak kimse yük altına girip sorumluluk almak istemiyordur. Yapmanız gereken, söz konusu ülke konsolosluğu ile yazışarak orada hangi tarihler arasında hangi adreste ikamet ettiğinizi ve öğrenim belgenizi talep etmeniz ve bu belgelerle birlikte tekrar bir itiraz dilekçesi doldurarak SGK’ya başvurmanızdır. İtiraz hakkınızı kullanınız ve tarafınıza tahakkuk ettirilen bu borcu ödemeyiniz. 

Bağ-Kur prim borcundan nasıl kurtulursunuz?

Soru: Osman Bey; Benim Limited şirket kurucu ortaklığından; Bağ-kura giriş tarihim 01.01.2000 Ortaklıktan ayrılış tarihim 30.12.2002 Bu tarihler arasında 2 yıl 11 ay 29 gün(toplam 1079 gün) bağ-kura prime esas asıl günüm var. Zorunlu bağ-kur borcum ise 24 ay. 30.07.2013 tarihinde SSK’dan emekli olmak için dilekçe vermeye gittiğimde; 24 ay prim borcumun silinemeyeceğini, 24 ay prim borcumun taksitlendirilemeyeceğini hata 24 ay pirim borcumun taksitlendirilmesi yapılsa dahi taksitler bitmeden SSK’dan emekli olamayacağımı söylediler. Ne yapmam gerekiyor? Cengiz K.

Eski Bağ-Kur yasasına göre 5 yıldan fazla borcu olanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurdukları takdirde, ödemedikleri Bağ-Kur sigortalarının borçlarından kurtuluyordu.

Şuan yürürlükteki yasaya göre de 30 Nisan 2008 tarihi kıstas alınarak bu tarihe kadar 5 yılı aşan prim borcu olan Bağ-Kurlular için düzenleme yapılmıştır. Buna göre işyeri olan Bağ-Kurlular ve tarım Bağ-Kurlular 1479 ve 2926 sayılı kanunlara göre tescilleri yapıldığı halde, 30 Nisan 2008 tarihi itibarıyla beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, prim borçlarının ödenmesine ilişkin Kurumca çıkarılacak genel tebliğin yayımı tarihini (14.01.2009) takip eden aybaşından itibaren 6 ay içerisinde ödememeleri halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulur.

Dolayısıyla prim borcunuz 5 yıldan fazla ise ve emeklilik için bu günlere ihtiyacınız yoksa bu sürelere ilişkin hizmetlerinizden vazgeçerek borçtan kurtulabilirsiniz.

Soru: Osman Bey; Burdur Devlet Hastanesi 04.01.2011 tarihli özür oranı 100 de 100, ağır özürlü, sürekli, çalışamaz diye raporumuz var. Bu raporu SGK’ya sunduk. Güya rapor eksikmiş tatmin olamamışlar bizden nörolojik bulgular, 4 ekstremite kas güçleri, serebeller testi, FAS ve FRANKEL evresi, ampütasyonunu nasıl sağladığı ve IQ sonucu rakamsal isteniyor. İnanın utandım ve ağladım. Sıvı yiyecekle beslediğimiz kızımızdan IQ testi isteniyor utanç verici. Sizden ricam bu sunduğumuz raporda eşimin 5510 kanuna göre 1/4 oranında yararlanıp yaralanamayacağımızı bize bildirirseniz çok memnun olacağız. Teşekkür ederiz. İbrahim Ş.

Öncelikle rabbim şifa versin. Çocuğunuzun durumu ile ilgili eşiniz en son çalışmasının geçtiği SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine gidip alacağı sevk belgesi ile sağlık kuruluşundan bu durumları belgeleyen rapor alacak ve başkasının bakımına muhtaç derece malul durumda olduğu tespit edilirse hizmetlerinin ¼’ünü SGK günü olarak kazanır.

Soru: Osman Bey iyi çalışmalar diliyorum, öncelikle ben 27.12.1980 doğumluyum, 1998 yılında staj için sigortam başladı ama bu sanırım giriş olarak sayılmıyor, daha sonra 03.03.2003 te sigorta girişim oldu yaklaşık on yıldır aynı yerde çalışıyorum kıdem tazminatımı alarak işten ayrılabilir miyim.
Mailime cevap verirseniz sevinirim. Süleyman İ.

İşten kendi isteğinizle ayrıldığınız takdirde kıdem tazminatı alamazsınız. İşverenin sizi işten çıkarması durumunda kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

Not: Emeklilik hesaplatmak isteyen okurlarımız T.C kimlik numaralarını, doğum tarihlerini, nüfusa kayıtlı oldukları ili ve kimliklerinde cilt numarasını yazdıkları takdirde hizmetlerini görebilme olanağımız söz konusu olmaktadır. Bunun yanında herhangi bir özür durumunun olup olmadığı, hizmet borçlanması yapılıp yapılmadığı gibi ayrıntıları da bize belirtmeniz hesaplamanın sağlıklı yapılması için önemlidir. Sorularınız eksiksiz olduğu sürece bu köşeden sırasıyla cevaplandırılmaya çalışılacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz