Feshin Geçersizliği Ve İşe İade Talebi

0
47

T.C.
YARGITAY
Dokuzuncu Hukuk Dairesi

Esas No : 2005/7774
Karar No : 2005/11838
Tarih : 4.4.2005

İş Bulmaya Aracılık Sözleşmesi ( İş Sözleşmesinin Temel Unsuru Olan Bağımlı Olarak İş Görme Söz Konusu Olmadığından Belirli Süreli Olarak Düzenlenen İş Sözleşmesine İtibar Edilemeyeceği )

Feshin Geçersizliği Ve İşe İade Talebi ( Fiili İş Sözleşmesi Geçerli Bir Neden Bulunmaksızın Feshedilmiş Bulunmasına Göre Davanın Kabulü Gereği )

İstihdam Hizmeti ( Türkiye İş Kurumundan Belli Bir Süre İle Çalışmak Üzere Özel İstihdam Bürosu Olarak Faaliyette Bulunmak Üzere İzin Alan Şirketin Davacıyı İstihdam Edecek Bir İşyeri Olmaksızın Yaptığı Sözleşme İş Bulmaya Aracılık Sözleşmesi Olduğu )

İş Sözleşmesindeki Bağımlılık Unsuru ( Türkiye İş Kurumundan Belli Bir Süre İle Çalışmak Üzere Özel İstihdam Bürosu Olarak Faaliyette Bulunmak Üzere İzin Alan Şirketin Davacıyı İstihdam Edecek Bir İşyeri Olmaksızın Yaptığı Sözleşme İş Bulmaya Aracılık Sözleşmesi Olduğu )

Davacı, feshin geçersizliği ve işe iadesine karar verilmesini istemiştir. 4857 sayılı İş Kanununun 90.maddesi uyarınca Türkiye İş Kurumundan 16.8.2004 – 16.8.2007 tarihleri arasında çalışmak üzere özel istihdam bürosu olarak faaliyette bulunmak üzere izin alan dava dışı A. İstihdam Hizmetleri Ltd.Şti.nden ve yasanın yürürlük başlangıç tarihinden önce davalı A. Hizmet ve Danışmanlık A.Ş.nin davacıyı istihdam edecek bir işyeri olmaksızın yaptığı sözleşme iş bulmaya aracılık sözleşmesinde olup, davacı ile aralarında iş sözleşmesinin temel unsuru olan bağımlı olarak iş görme söz konusu değildir.

Böyle olunca belirli süreli olarak düzenlenen iş sözleşmesine itibar edilemez. Öte yandan diğer davalı İ. T. Ltd.Şirketi ile davacının arasında fiili iş sözleşmesi geçerli bir neden bulunmaksızın feshedilmiş bulunmaktır. Bu durumda davanın kabulü yerine reddedilmesi hatalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz