Evli olanlara da ölüm aylığı bağlanır

0
36

İş Kanunu SorularıSoru: 49 yaşında yüzde 71 engelli birisiyim. Evliyim ve birde çocuğum var. Ne benim ne de ailemin bir sosyal güvencesi var. Yeşil kartla sağlık hizmetlerinden yararlanıyoruz. Engelli olduğumdan 2022 sayılı Kanuna göre muhtaç aylığı almaktayım. Başka da gelirimiz yok. Babam işçi emeklisi olarak vefat etmişti. Bu şartlarda babamın aylığını alabilme şansım var mıdır? Ferhat Ş.

Cevap: Ölüm aylığının hak sahiplerine paylaştırılması ile ilgili olarak Kanun aynen şunu söylemektedir:

– Herhangi bir çalışması olmayan,

– Kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan çocuklardan, Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılanlara aylık bağlanır denilmektedir.

Yani kız yada erkek ayırımı olmaksızın sadece en az %60 malullük şartıyla geride kalan çocuklara ölüm aylığı bağlanmaktadır. Aylık bağlama oranı %25’tir. Sorunuzdan anlaşıldığı üzere, aylık bağlanacak başka kimse yoksa aylık bağlama oranı % 50 olacaktır.

Aylığı almak için ise en kısa sürede SGK Müdürlüklerine giderek talepte bulunmanız gerekmektedir.

Soru: Yıllık izinlerde hafta tatilleri yani pazar günleri nasıl değerlendirilir? Hafta tatilleri yıllık izinden sayılır mı? Emin E.

Cevap: İş Kanunu’nda belirtilen 14, 20 ve 26 günlük yıllık izin sürelerine hafta tatilleri dahil edilmemiştir. Yıllık izinlerinizi kullanırken, izin sürenize rastlayan hafta tatili ile ulusal bayram ve genel tatil günlerinin bu sürelere ilave edilmesi gereklidir. www.osmanozbolat.com

Soru:  Eşim bedensel engelli. 2002 yılı sigorta başlangıcı var. 2007 yılında özürlü devlet memuru olarak atandı. %80 olan sağlık kurulu raporu defterdarlığa vergi indirimi için gönderilmiş. Bu oran düşürülerek 3. Derece olarak kabul edilmiş. Vergi indirimi 190 liradan farklı bir kesinti yapılabilir mi? Derecesini de 3. derece olarak nasıl değiştirilebiliyor? İşe girdikten sonra yeni bir rapor almıştı araç için %91 verdiler. Bu raporla yeniden düzenlenmesi için itiraz edebilir miyiz? Kudret E.

Cevap: Engelli indirim tutarları, ücretlilerde ve bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan ücretlerde aylık tevkifat matrahından düşülür. Serbest Meslek faaliyetinde bulunan özürlüler ile bakmakla yükümlü olduğu serbest meslek erbabının ve Basit usulde vergilendirilenlerin yıllık beyan edilecek gelirlerinden ise indirilir. Dolayısıyla, ücretlinin aylık matrahına girecekleri derecelere göre asgari % 15, serbest meslek ve basit usulde vergilendirilenlerde ise yıllık kazançlarında asgari % 15 katkı sağlar.

%91 oran verilen raporunuzla ilgili Vergi Müdürlüğüne başvurarak eşinizin durumunun tekrar incelenmesini isteyebilirsiniz.               

Soru: 22.03.1969 doğumlu annem var. 22 yaşında da doğuştan engelli kardeşim var. Annem ev hanimi ve daha önce 20 günlük bir sigortası var. Annem bakım parası alıyor, emeklilikten faydalanabilir mi acaba yardımcı olursanız çok sevinirim. Furkan A.

Cevap: Annenizin emekli olabilmesi için belirli bir yaş, gün ve hizmet süresini tamamlaması gerekiyor. Engelli çocukları olan annelerin çalışması halinde, çalıştıkları günlerin ¼’ü kadar süre hizmet günü olarak devlet tarafından ayrıca kişilere verilmektedir. Bundan başka emekliliğine yönelik bir durum maalesef yoktur.

osmanozpolat@gmail.com

Twitter: @osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz