Evde bakım ücretinden nasıl yararlanılır?

0
43

 

Bakıma muhtaç kişilerden çocuk, yaşlı ve engelli kişilerin yakınlarına devlet tarafından bakım ücreti ödenmektedir. Bu kişiler zor şartlarda maddi ve manevi olarak fedakârca bakıma muhtaç olan yakınlarına hizmet ederek sorunluluklarının gereğini yerine getirirken, devlette bu hizmetlerine karşılık evde bakım hizmetini yerine getiren kişileri desteğinden yoksun bırakmamaktadır.

Öncelikle yasaya göre bakıma muhtaç kişi sınıfına “her ne ad altında olursa olsun bütün gelirlerinin toplamı, aylık asgari ücretin net tutarının 2/3’ünden az olan (2013 yılı II. Dönem için 535,78 TL) kişiler alınmıştır. Geliri belirtilen tutardan az olan kişiler ağır özürlü olduklarını da belgelemeleri halinde, bu kişilerin bakımı ile ilgilenen yakınları bakım ücretinden yararlanmaktadırlar.

 Evde bakım ücretinden bakıma muhtaç olan kişilerin akrabaları yararlanır. Akraba nitelemesi muhtaç kişinin, “üveyler dahil olmak üzere; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini” kapsamaktadır. Bu kişiler bir fiil muhtaç kişinin bakımını üstlenerek aylık asgari ücret tutarında (803,68 TL) devletten bakım ücreti alabilmektedirler.

Bakıma muhtaç özürlüye akrabanın bakım hizmeti vermesi hâlinde, bakıma muhtaç özürlü ile akrabanın aynı adreste ikamet etmesi esastır. Ancak, bakıma muhtaç özürlüye bakacak başka kişinin bulunamaması ve bakıma muhtaç özürlünün veya yasal temsilcisinin özel veya resmi merkezlerde bakım hizmeti almayı istememesi hâlinde; bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin de bakım hizmetinin verilmesinde sorun veya yetersizlik olmayacağına kanaat getirmesi şartıyla, bakım hizmeti her gün rahatlıkla gelinip gidilebilecek yakınlıktaki farklı adresteki akraba tarafından da verilebilir. Bu durumda, bakıma muhtaç özürlünün yirmi dört saat içindeki tüm bakım ihtiyacının giderilmesi ve fiilen en az sekiz saat bakıma muhtaç özürlü ile birlikte olunması ve bakım raporunda sekiz saatten az olmamak üzere kaç saat birlikte olunacağının belirtilmesi gereklidir.

Akrabalarından belirtilen şekilde bakıma muhtaç yakını olan kişilerin bu ücretten yararlanması için Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe Müdürlüklerine TC kimlik numaraları beyanı, özürlü sağlık kurulu raporu, bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir durumuna ilişkin yazılı beyan ve taahhüdü içerir belge, iki adet vesikalık fotoğraf, öğrenim durumlarını gösterir belge, özürlünün vasisi varsa vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı, anne babanın boşanmış olması halinde boşanmaya ilişkin mahkeme kararı ile başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sonucunda bakım hizmetlerini değerlendirme heyeti tarafından yapılan incelemede sonucunda uygun görülmesi halinde kişilere ücret bağlanmaktadır.

Not: Emeklilik hesaplatmak isteyen okurlarımız T.C kimlik numaralarını, doğum tarihlerini, nüfusa kayıtlı oldukları ili ve kimliklerinde cilt numarasını yazdıkları takdirde hizmetlerini görebilme olanağımız söz konusu olmaktadır. Bunun yanında herhangi bir özür durumunun olup olmadığı, hizmet borçlanması yapılıp yapılmadığı gibi ayrıntıları da bize belirtmeniz hesaplamanın sağlıklı yapılması için önemlidir. Sorularınız eksiksiz olduğu sürece bu köşeden sırasıyla cevaplandırılmaya çalışılacaktır.

İletişim: osmanozpolat@gmail.com

twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz