Engellilerin vergi indiriminden yararlanarak emekliliği – 2

0
39

Bir önceki yazımızda vergi indiriminin ne olduğu, vergi indiriminden kimlerin yararlanabileceği ve emeklilikte hangi şartlardan engellilerin yararlanacaklarını açıkladık. Bu yazımızda da engellerin vergi indiriminden yararlanmak için nasıl başvuracaklarını açıklayacağız.

Başvuru aşamasında öncelikle gerekli belgeleri tamamlamak gerekmektedir. Bunun için:

Ücretli çalışanlar; işyerinden alacakları hizmet erbabı olduklarını gösterir belge ve kimlik belgeleri,

Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi olanlar (Ücretli çalışanlar); işyerinden alacakları hizmet erbabı olduklarını gösterir belge, kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin kimlik belgeleri ve engelli kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösterir belge,

Engelli serbest meslek sahibi kişi; vergi kaydı veya kimlik numarası,

Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi olanlar (İşverenler); kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin kimlik belgeleri ve engelli kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösterir belgeyi hazırlamaları gerekmektedir.

Bu belgelerle birlikte illerindeki Vergi Dairesi Başkanlıklarına ve ya Vergi Dairesi Müdürlüklerine dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Başvuru üzerine anlaşmalı olan en yakın hastaneye kişiler sevk edilir ve engel derecelerinin tespit edilmesi amacıyla rapor yüzdelerinin belirlenmesi istenilir. Hastanede alınan rapor oranı Merkez Sağlık Kurulu tarafından da incelenerek onaylandığında işlemler tamamlanmaktadır.

Sıkça okurlarımızdan gelen sorulara da burada değinecek olursak:

Elinde yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış raporları olanlar için tekrar hastaneye sevk işlemleri yapılmamaktadır. Raporun aslı veya onaylı nüshası ile ilgili Vergi Müdürlüklerine gidildiğinde bu konuda vatandaşlar mağdur edilmemektedir.

Vergi indiriminden yararlanırken, herhangi bir nedenle işini değiştiren çalışanlar, vergi indirimi için başvurdukları Vergi Müdürlüklerine giderek yeni işyerlerini bildirmeleri gerekmektedir. Bu müdürlüklerinden yeni işverenlerine hitaben yazılan bir yazıyı da alarak işverenlerine ibraz etmeleri gerekmektedir.

Vergi indiriminden yararlanacak çalışanlara aynı zamanda asgari geçim indirimi de uygulanmaktadır.

Soru: Bizim %92 engelli çocuğumuz var. Engelli yakınlarına erken emeklilikle ilgili sorumuz olacaktı. Anne ve baba devlet memuru, öğretmen olarak çalışıyoruz. Erken emeklilikten anne ve baba mı faydalanabiliyor, yoksa ikimiz de faydalanabilir miyiz? Cemil A.

01/10/2008 tarihi itibariyle başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul durumda çocuğu olan annelere, bu tarihten itibaren başvurmaları halinde çalıştıkları hizmet sürelerin ¼’ü prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.

osmanozpolat@gmail.com

Twitter: @osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz