Engellilerin Emeklilik Mağduriyeti

8
109

emeklilerin sorunlarıSoru: Merhabalar; Ben 1974 doğumlu, ilk SSK girişi 01.03.1994 olan şu anda 4300 çalışma günü olan ve çocuk yaşta bir kaza sonucu bir gözünü tamamen ve 2 parmağını yitiren bir işçiyim. 2007 yılında %46 rapor verdiler, Ankara gerekçesiz bir şekilde raporumun arkasına % 35 yazıp geri gönderdi ve ben hiçbir işlem yapmadım. Sorum şu 1) benim 2007 yılında aldığım raporumda sürekli ibaresi var. Ben vergi indirim belgesi almak için yeniden rapor almalı mıyım? Eski raporumu göndersem olur mu? 2) eğer vergi indirim belgesini alırsam emekli olur muyum? (benim 4300 iş günümün 2600 günü 2005-2009 arası isteğe bağlı bağkur) En kısa sürede cevap verirseniz beni bir müşkül durumdan kurtarırsınız teşekkür ederim.

Değerli okurumuz, vergi indirimi başvurusu sonucunda gerek Maliye, gerek SGK, gerekse de İş-Kur uygulamaları farklılık gösterdiğinden vatandaşlar mağdur edilmektedir. Maluliyetin veya iş gücü kaybının tespiti kişilerin keyfiyet değil, zaruret sonucunda elde edilen haklardır. Bu talepler sonucunda da Kurumların hastanelerin kurul halinde verdikleri kararları nasıl ve ne şekilde düşürdüklerini insan hakikaten merak ediyor. Örneğin, aynı rahatsızlık haline 2000 yılında %50 iş göremezlik verildiği görülürken 2010 yılında buna %35 verildiğini görmekteyiz.

Sizin gibi bu konuda zor durumda bırakılan çok vatandaşımız var. Sizde yeniden rapor almadan öncelikle elinizdeki mevcut raporunuzla  (rapor aslı veya noter onaylı) Verdi Dairesi Müdürlüğü’ne gidip tekrar başvuru yapın. Büyük olasılıkla başvurunuza olumlu yaklaşmayacaklar. Bir dilekçe ile durumunuzun tekrar incelenmesini talep edin. Eğer rapor üzerinden veya tekrar sağlık muayenesinden sonra aynı durumu yaşamanız halinde vergi mahkemesine dava açabilirsiniz. Konu ile ilgili Danıştay: “ilgili Yönetmelik hükmünden de anlaşılacağı üzere özür oranının yüzde olarak belirleme yetkisi Yönetmelik eki listede sayılan sağlık raporlarını düzenlemeye yetkili olan sağlık kuruluşlarına tanınmış, sağlık raporlarında yer alan sakatlık bulgularına göre sakatlık oranının yüzde olarak belirleme konusunda Merkez Sağlık Kuruluna herhangi bir yetki tanınmamıştır…”

Size kolaylıklar diliyorum…

Soru: 10.09.1970 doğumlu olup 01,08,1989 tarihinde sigortalı oldum. 2011 tarihinde rahatsızlıklarım nedeniyle işten ayrıldım. Uyku apnesi rahatsızlığı çıktı. göğüs hastanesinde yapılan kontrolle de devamlı olarak cihaza bağlı olarak uyumam gerektiği belirtildi. Hipertansiyon hastasıyım ayrıca. Tip-2 şeker hastasıyım troid bezlerim çalışmadığından ilaç kullanıyorum. Kendim obezite hastası olup 130 kg civarındayım. SGK’ya başvurdum ne yapabilirim diye bana %40 rapor almam gerektiğini bunun içinde bir iş yerinde çalışmam gerektiğini söylediler. Ama maalesef işte bulamıyorum normal emeklilik için istenen 5450 günü tamamladım 6400 gün olarak normal emekli olmama 8 yıl var ne yapabilirim? Bu konuda vergi indirimden yararlanırsam normal emeklilik arasında maaş olarak çok fark var mı acaba? Selim ŞAHİN

Selim bey öncelikle geçmiş olsun. Vergi indiriminden hizmet akdine istinaden çalışıyorken Vergi Dairesi Müdürlüklerine başvurarak, yapılacak sevkle birlikte alacağınız en az %40 raporla yararlanabilirsiniz. Şayet bu şekilde başvuru yapıp en az % 40 rapor almanız halinde sigortalılık başlangıcınız 06.08.1999 tarihinden önce olduğu için 15 yıl 3600 günden emekli olursunuz.

Eğer çalışmıyorsanız kendiniz çalışma gücü kaybınızın tespiti için de SGK’ya başvurarak malulen emekli olma talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda en az %60 maluliyetiniz tespit edildiği takdirde yine emekli olabilirsiniz.

Aksi takdirde normal emeklilik için 25 yıl, 51 yaş ve 5450 gün şartını tamamlamanız gerekmektedir. Bu da 10.09.2021 tarihinde emekli olmanız anlamına gelmektedir. Tavsiyemiz vakit kaybetmeden maluliyet tespiti için SGK’ya başvurarak hastaneye sevk istemenizdir. Eğer son bir yılda 90 gün sigortalı çalışmanız da varsa yapılacak sağlık giderlerini de Kurum karşılamaktadır.

https://twitter.com/osozbolat

http://www.facebook.com/osozbolat

 

8 YORUMLAR

 1. merhaba, 2009 yılında kamuda daimi engelli işçi olarak çalışmaya başladım. 1 derece ağar engelli raporum var. işe başladıktan sonra ünüversite bitirdim. şimdi memurluğa geçersem “öğretmenlik” hizmet birleştirmesi sonucu memurluğa başladığım günden itibaren yeniden 15 yıl çalışmam mı gerekiyor? yoksa 6 sene çalıştıktan sonra emekli olmaya hak kazanabilir miyim? internetten yaptığım bir araştırmada normal durumlarda ” memuriyetten önce sigorta girişi olan kişinin memuriyetten emekli olacağı tarih, sigortalı iş girişine göre değil, memuriyete başlangıç tarihine göre belirlenecek. ” şeklinde bir ifade var. ama bu engellileri de kapsıyor mu anlayamadım. yani işçilikte geçen 9 yılın üstüne memurlukta 6 sene daha yeterli mi yoksa yeniden memurlukta 15 sene çalışmam mı lazım? 2009 işe başlangıç ve hiç aralıksız daimi işçi olarak çalıştım. buradan devam edersem 6 sene sonra 15 yıl olacak. buradan devam etmek mi yoksa memurluktan emekli olmak mı daha karlıdır? hizmet birleştirmesi sonucu 9 senelik memurun kademe ve derecesinden değil yeni başlayan memurun kıdem ve derecesinden başlıyorum anladığım kadarıyla saygılar

 2. Merhaba!
  1999 yılında aldığım %40 ortopedik engelli raporla bir kamu kurumunda engelli işçi kadrosunda işe girdim. Vergi indirimim yok. 2012 yılında emeklilik için maliyeye gittim, güncel rapor istediler. Tekrar rapor için başvurdum %12 oranlı rapor verdiler. Ne yapabilirim? Teşekkürler…

 3. 10.10.1966 dogumluyum. 1987 tarihli %44 ortopetik özürlü kontejanından iş ve işçi bulma kurumunca işe yerlştirildim. 15.02.1991 ssk pirim 4576 gün bag kur 1688 gün son olarakta emekli sandıgı 1804 gün tplam 8068 günüm mevcut emekli için müracaat ettim tekrar rapor istediler ne yapmam gerekiyor. kaldıki ben hangi kurumdan emekli olcagım bilgi verirseniz beni cok sevindirirseiniz saygılarımla.

 4. kolay gelsin. hocam ben 1971 doğumluyum. 1988 deiş girdim 3295 günüm var 2 yıl 3 ay bağkurum var.450 günde askerliğim var ağır dercede uyku apnesi hastasıyım cihaz kulanıyorum.malulen emekli olabilirimiyim beni bu konuda aydın latırsanız menun olurum.şimdiden teş.

 5. Adnan Bey hepsinin ayrı puanlaması var. Ona göre oran veriliyor. Hem hastanenin değil de, nihai olarak vergi sağlık kurulunun vereceği karar önemli. siz hastaneden puanı alın, yüzde kaçı onaylanacak bekleyin. Hastaneden aldığınız oran artabilir de eksilebilir de…

 6. iyi günler vergi indiriminden yararlanmak için bugün hastaneye başvurdum. tip2 şekere % 20 hipertansiyona %10 sol kulak 26 db sağ kulak 38 db işitme kaybı olmasına rağmen sadece %2 ve işin enteresan olan kısmı ağır dereceli uyku apnesi olup cpap kullanmama rağmen % 0 verdiler. geriye bi bel fıtığı kaldı ona da mr a gireceğiz yarın. ama hatırı sayılır bi puan geleceğini sanmıyorum. uyku apnesinden neden puan vermediler bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.

  • Adnan bey merhaba,
   Son durumunuz ne acaba ? Yeniden başvurdunuz mu hastaneye ve sonuç ne dediler, ne rapor verdiler? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz