Engelli Çocuğu Olan Anneler Erken Emekli Oluyor

0
45

 

Engelli çocuğu olan annelerin emekliliği

Çalışan annelere devlet tarafından doğum borçlanması imkânı verilerek, doğum nedeniyle iş göremeyen annelere güzel bir emeklilik avantajı sağlanmaktadır. Bunun yanında diğer güzel bir uygulamada engelli çocuğu olan ve bu çocuklarının bakımları nedeniyle zor şartlar altında çalışan annelere yönelik emeklilik avantajıdır.

SGK Kanununa göre “kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunanların, 01.10.2008 tarihinden sonra sigortalı çalışmalarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir. Yani bu kapsamda bulunan kadın sigortalı 1000 gün çalışırsa 250 günde devlet tarafından ek hizmet günü verilmekte ve verilen hizmet süresi kişinin emeklilik için gerekli olan yaş haddinden indirilmektedir. Bu avantajdan SSK’lı-4/(a)’lı, Bağ-Kurlu 4/(b)’li, Emekli Sandığına tabi 4/(c)’li, tarım sigortalı veya tarım Bağ-Kurlu çalışan bütün anneler yararlanmaktadır.

Ücretsiz Forex Kitabı Kazanmak için tıklayın

Peki, bu avantajdan nasıl yararlanılır?

Başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu olan anneler, bu haktan yararlanmak için en son çalışmalarının geçtiği SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine gidecekler ve alacakları sevk belgesi ile sağlık kuruluşundan bu durumları belgeleyen rapor alacaklardır. Alınan raporlar Milli Müdafaa Cad. No:24 Ankara adresinde bulunan Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığına veya sosyal güvenlik il müdürlükleri/ sosyal güvenlik merkezleri tarafından Maluliyet ve Sağlık Kurulları Daire Başkanlığına gönderilerek incelenmesi sağlanmaktadır.

Kadın sigortalının başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğunun birden fazla olması halinde her çocuk için ayrı ayrı sevk yapılacaktır. Ancak önemle belirtmek gerekir ki, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğun birden fazla olması halinde sadece bir çocuk için bu haktan yararlanılmaktadır.

01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olan ve başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunan anneler için 01.10.2008 tarihinden sonra başvurulması halinde sağlık kurulu raporu sonucunda durumlarının tespit edildiği tarihten itibaren bu haktan yararlandırılırlar. Örneklerle durumu açıklayacak olursak;

– 01/06/2006 tarihinde çalışmaya başlayan kadın sigortalının, 01/07/2007 tarihinde doğan çocuğu hakkında, sağlık hizmeti sunucusu tarafından düzenlenen rapor Sağlık Kuruluna gönderilirken, çocuğun 01/10/2008 tarihi itibariyle başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul durumda olup olmadığı sorulmuş, Sağlık Kurulunca çocuğun 01/10/2008 tarihi itibariyle malul olduğuna ve kontrol muayenesi gerekmediğine karar verilmiştir. Buna göre, kadın sigortalı 01/10/2008 tarihi itibariyle bu haktan yararlandırılmaya başlanacaktır.

– Yine 10.04.2008 tarihinde çalışmaya başlayan kadın sigortalının, 01/01/2007 tarihinde doğan çocuğu hakkında, sağlık hizmeti sunucusu tarafından düzenlenen rapora göre, 01/01/2009 tarihinden itibaren başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olduğuna ve kontrol muayenesi gerekmediğine Kurum sağlık kurulunca karar verilmiştir. Buna göre, kadın sigortalının bu haktan yararlandırılmaya başlama tarihi 01/01/2009 olacaktır.

2008 yılı Ekim ayı başından sonra çalışmaya başlayan ve başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul durumda çocuğu bulunan kadın sigortalıların ise; çocuğunun doğum tarihi dikkate alınarak, çocuğun maluliyetinin işe giriş tarihinden önce olması halinde; işe giriş tarihinden, sonra olması halinde ise maluliyet tarihinden itibaren bu avantajdan yararlandırılmaları başlatılmaktadır.

Evlat edinen kişiler de evlat edindikleri tarihten sonraki süreler için geçerli olmak üzere başvurdukları takdirde bu emeklilik avantajından yararlanmaktadırlar. Bu avantajdan yararlanma süresi herkes için engelli çocuğun vefat etmesi durumunda sona ermektedir.

Soru: Merhaba Osman Bey; Annem Ayşe Hanımın size emeklilik ile ilgili bir sorusunu yöneltiyorum, bilgi verirseniz çok seviniriz. “10.10.1949 doğumluyum. 17.04.1996 da isteğe bağlı Bağ-kurlu oldum. 2004 tarihinde maddi durumum iyi olmadığı için terk etmek zorunda kaldım. Toplamda 8 yıl 03 ay 13 gün gibi hizmet sürem oldu Bağ-Kur'da. 17.05.2011 tarihinde SSK’lı ( 4a’lı ) olarak çalışmaya başladım ve bugüne kadar 650 gün primim yatmış. %45 özürlü bakıma muhtaç çocuğum bulunmaktadır. SSK’dan 4 (a)’lı olarak emekli olabilmem için ne kadar süre daha çalışmam gerekiyor? Ayşe Y.

Bu bilgiler çerçevesinde normalde anneniz için emeklilik şartları; 52 yaş, 20 yıl sigortalılık süresi ve 5825 gündür. Toplamda 3633 gün sigortalılık süresi bulunan annenizin 2192 gün daha sigortalılık süresine ihtiyacı vardır. Eğer çocuğu için yazımızda belirtilen raporu alması halinde bu süreden sonraki çalışmalarının ¼’i hizmet olarak kendisine verilecektir ve eksik günlerini tamamladığında anneniz emekliliği kazanacaktır. Ancak kısmi emeklilik için (15 yıl 3600 gün) başvuruda bulunabilir.

Soru: Merhaba Osman Bey; ben yaklaşık 6 yıldır bir sağlık merkezinde temizlikçi olarak çalışıyorum. Şimdi işten çıkarıldım, tazminatımı nasıl alabilirim bağlı olduğum şirkete mi dava açmalıyım? Rafiye T.

İşverenler tarafından çalışanlarının iş sözleşmeleri, bildirim sürelerine uyulmadan veya usulsüz bir şekilde veya kötü niyetli olarak sona erdirilirse bu durumlarda işçiye tazminat ödenmesi gerekir. Yani işten keyfi olarak direk çıkarılan işçi kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Bu nedenlerden dolayı sözleşmenin sona erdiğinin ispatını ise kanun işçiye yüklemiştir. Bunun için öncelikle Bölge Çalışma Müdürlüklerine gitmenizi, sonuç alamadığınız takdirde dava açmanızı öneririz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz