Emekli olamayanlar SGK primlerini geri alabilir mi?

0
40

 

 

Soru: Osman Bey Selamünaleyküm. Annem 1948 doğumlu 19.03.1991 ve 31.10.1996 tarihlerinde 5 yıl 7 ay 12 gün Bağkur prim ödemesi mevcut başkaca bir çalışması ve prim ödemesi yok. Nasıl Emekli olabilir? Çalışabilecek durumda da değil. Emekli olamaz ise  ödenen primler iade alınabilir mi? Cevap verirseniz sevinirim. Erdal A.

Cevap: Erdal Bey, annenizin SSK kapsamında emekli olması için, 20 yıl sigortalılık süresi, 47 yaş ve 5450 prim gününün doldurması gerekmektedir. Ancak annenizin Bağ-Kur kapsamında ödenen 2022 günü mevcut. Bu şartlarda hem SSK, hem de Bağ-Kur kapsamında emekli olma imkanı yoktur.

Ancak SSK (4/a), Bağ-Kur (4/b) ve Emekli Sandığı (4/c) kapsamında sigortalı olan ve herhangi bir nedenle çalıştığı işten ayrılan veya işyerini kapatan ve emekli olmak için için gerekli yaş şartını doldurduğu halde aylık bağlanmasına hak kazanamayan sigortalılara, ödemiş oldukları primlerinin her yıla ait tutarı, kişilerin talep etmesi halinde iade edilmektedir.

Burada amaç emeklilik primlerini (malullük, yaşlılık ve ölüm) ödeyen ancak emeklilik hakkından faydalanamayan sigortalılara, devlete ödemiş oldukları primlerin kişiye geri iade edilmesidir. Sizde ödemiş olduğunuz primleri, şayet çalışarak emeklilik hakkına sahip olma imkanınız yoksa dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan talep edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz