Emekli maaşlarında yeni intibak umudu

0
39

Hürriyet ’ten Aysel Alp ’in haberine göre, mahkeme yargılama sonunda Hamdi Öz ’ü haklı bulursa karar milyonlarca emekliye ‘emsal ’ olacak. İşçi, Memur, Bağkur Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz, 2012 yılında çıkarılan 6283 Sayılı İntibak Yasası ’nın ‘eksik ’ çıktığını savunarak, Ankara İş Mahkemesi ’ne Sosyal Güvenlik Kurumu aleyhine dava açtı. Öz, İntibak ’ın eksik çıktığını ileri sürerek, yeniden hesaplama yapılmasını ve mağduriyetinin giderilmesini istedi.

SSK VE BAĞ-KURLU ’YU İLGİLENDİRİYOR

Mahkemeye 6092 prim günü bulunan ve 6283 sayılı yasa ile yapılan İntibak da dahil 1005 lira emekli maaşı aldığını bildiren Öz, bunun eksik hesaplandığını dolayısıyla da mağdur olduğunu söylüyor. Ayrıca 5510 sayılı Yasanın ‘tek çatı ’ yasası olduğunu dolayısıyla işçi, memur ya da Bağkur ayrımı yapılmaksızın aynı prim süresi ve miktarını yatıranların aynı maaşı almaları gerektiğini ileri sürüyor. Dolayısıyla da asgari ücret üzerinden prim yatıran bir işçi ile aynı miktar ve sürede prim yatıran BAĞ-KUR emeklisinin, memur emeklisi gibi en az 1250 lira maaş alması gerektiğini belirtiyor. Bu nedenle Hamdi Öz davası, milyonlarca SSK, BAĞ-KUR emeklisini ilgilendiriyor.

YENİ DURUŞMA 2 ŞUBAT ’TA
Dünkü duruşmada, bilirkişi raporuna itiraz eden Öz, “14 Nisan bilirkişi görevlendirildi ama rapor hep ertelendi. Sonunda rapor elimize ulaştı biz de itiraz ettik. Mahkeme de itirazımızı kabul etti ve 2 Şubat ’ta yeni bir duruşma olacak” dedi. Ankara 8.İş Mahkemesi, dünkü duruşmada dosyanın ileri sürülen itirazlar ve kapsama göre değerlendirme yapılmak üzere iş ve sosyal güvenlik konularında uzman resen seçilecek başka bir bilirkişiye tevdi ile rapor hazırlanmasının istenilmesine ve duruşmanın 2 Şubat 2015 tarihine bırakılmasına karar verdi.

, Emekli maaşlarında yeni intibak umudu www.osmanozbolat.com farkıyla sizlerle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz