Dünya genelinde turist sayısı 51 milyon arttı

0
59

RADİKAL – Dünya Turizm Örgütü (DTÖ), 2014’te dünya genelinde yüzde 4,7 olan turist artışının 2015’te yüzde 3-4 arasında olmasının öngörüldüğünü açıkladı.

Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’deki örgütün verilerine göre, 2014 yılında dünyada 1 milyar 138 milyon kişi seyahat ederken, bir önceki yıla oranla turist sayısı yüzde 4,7 (52 milyon) arttı.

Kıtalara göre turizmde en büyük gelişme yüzde 7 ile Amerika’da görülürken, onu yüzde 5 ile Asya ve Pasifik, yüzde 4 ile Avrupa ve Orta Doğu ve yüzde 2 ile Afrika izledi. Dünyada en fazla turist alan bölgeler Avrupa (588 milyon), Asya ve Pasifik (263 milyon), Amerika (181 milyon), Afrika (56 milyon) ve Orta Doğu (50 milyon) olarak sıralandı. Ülke bazında Fransa, ABD, İspanya, Çin, İtalya, Türkiye, Almanya, İngiltere, Rusya ve Tayland’dan oluşan ilk 10 sıralaması değişmedi.

Örgüt, turist sayısıyla ilgili dünya geneli için 2015 yılında yüzde 3-4 arasında artış öngördüğünü açıkladı.

Rakamları değerlendiren DTÖ Genel Sekreteri Taleb Rifai, turizmin son yıllarda çok güçlü ve dayanıklı bir ekonomik faaliyet olduğunu gösterdiğini, dünyanın her destinasyonunda ekonomik büyüme ve istihdam artışı sağlamaya devam ettiğini söyledi. (AA)

Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz