Doğum İzninde İşçiye Ücret Ödenir mi?

0
56

dogum izniDoğum izinleri ile ilgili siz değerli okurlarımızdan o kadar çok soru geliyor ki. Bunlara yeri geldikçe değiniyoruz. Ama geçte olsa muhakkak cevaplıyoruz. Bugün sık sorulan doğum (analık) hali ile ilgili sorulara yer vereceğiz.

Okurumuz K. Türkman: “İşveren doğum iznine ayrılacak kadın işçiye yasal doğum izni (16 hafta) boyunca “ücretini ödemem” diyor. Bunun şirketin bir genel tutumu olduğunu iddia ediyor. Yasal doğum izni süresi sonunda SGK’dan maaşının yarısı kadar bir ücreti toplu alacağını söylüyor. Bu durum yasaya uygun mudur? Aksi halde hakkımızı yargıda mı arayabiliriz?”

Doğum iznine ayrılan işçiye izinli olduğu süre içerisinde SGK tarafından geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir. Doğum rapor parası diye de bilinen bu ödeme iş göremezlik süresi boyunca sigortalıya ödenir. Bu izin süresi içerisinde işverenin işçiye ücretini ödeme zorunluluğu yoktur. Dilerse öder, dilemezse ödemez. Çünkü siz zaten SGK’dan bu parayı alıyorsunuz.

Okurumuz E. Meşekoparan: “İyi günler, erken doğum yaptığım için kullanamadığım 6 günüm doğum raporunda belirtilmediğinden o hakkım yanıyor mu? yoksa kurumum mevcut raporlarımda doğum yapmam gereken gün ile yapmış olduğum gün arasındaki farktan bunu hesaplayıp, işleyemez mi?

Tekil gebeliklerde doğumdn önce ve sonra 8’er hafta izin kullanabilirsiniz. Galiba kullanamadığınız 6 gün bu sürelere ait izin günü. Erken doğum durumunda kanuna göre doğumdan önce kullanılamayan çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır. Dolayısıyla 6 gününüz doğum sonrasına eklenerek kullanılacaktır.

Okurumuz D. Eser:  15.10.2012 tarihinde 32+0 da doğuma 3 hafta kalaya kadar çalışmak için aktarma raporu aldım. Ancak 21.10.2012 de erken doğum yaptım. Doğum sonrası aktarma raporunu aldığım devlet hastanesine gittim. Bana iş görmezlik belgesi ve çalışabilir kâğıdı verdiler. İş göremezlik belgesinde doğum sonrası 8 hafta (56 gün) istirahati uygundur yazıyor. Yeni torba yasaya göre SGK erken doğum yaptığım için 112 gün izin hakkım olduğunu söyledi. İş yerimse şimdi benden 56 günlük bir rapor daha istiyor. Benim elimde sadece aktarma raporum ve 56 günlük doğum sonrası iş göremezlik belgem var. Şuan itibariyle doğum sonrası raporum çoktan bitti. İşverenim yıllık iznimi kullanmaya başladığımı söyledi. Ya iş başı yapın ya da ücretsiz izne çıkın diye diretiyorlar. Bana SGK’nın söylediği hastane sadece doğum sonrasını ekliyor. İşvereniniz 112 gün hesaplayarak sisteme o şekilde giriş yapacak ancak işyerimde sadece 56 günlük iş görmezliğimin bulunduğunu başka bir belge olmadığı için giriş yapamadıklarını söylüyor. Benim nasıl bir yol izlemem gerekli. İşverenim beni işe başlatabilir mi? Bunun bana veya işverenime cezası var mıdır? Bebeğim henüz çok küçük lütfen bana bir yol gösterin. Şimdiden çok teşekkür ederim.

İşvereniniz sizi kesinlikle çıkaramaz. SGK size doğru bilgi vermiş. İş göremezliğini sisteme işyeri girecek ve 16 hafta izinli olacaksınız. Hatta 16 haftadan sonra 6 aya kadar da ücretsiz izin kullanabilirsiniz. Bunda işverenin takdir hakkı yoktur.  Eğer işten çıkarma durumu söz konusu olduğunda en yakın Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne giderek şikâyette bulunabiliriniz.

Okurumuz T. Bulut:  “Size küçük bir sorum olacak. Eşim 21.10.2012 tarihinde 32.5 haftalık  iken oğlumuzu dünyaya getirdi. 32 haftaya girdiği gün X Doğum hastanesinden 3 haftaya kadar çalışabilir raporu aldı ve 5 gün sonra doğum maalesef gerçekleşti. SGK ve sizin yazınızda olduğu gibi izin süreci 112 gün yani doğum öncesi ve sonrası tüm izinleri kullanabileceğimiz yönünde. Aynı hastaneden doğum gerçekleştikten sonra da tıbbı olarak 8 haftalık iş göremezlik raporu aldık ve SGK’ya başvuru yapmaya gittik. Onlarda işverenin hesaplayıp SGK’ya bildirdikten sonra burada işlemlerinizi yaparız dediler. Fakat iş veren maalesef bu şekilde olmaz 56 günden fazla raporlu gösteremeyiz diyerek eşimi işe başlatmak istiyorlar. Henüz bunun için çok erken çünkü erken doğum olduğu için oğlumuz çok küçük. Bizim ne yapmamız gerekiyor? Nasıl bir yol izleyelim? Genelge nasıl diyor?     Yardımlarınızı bekliyorum.     İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Yukarıdaki soruya verilen cevap aynen sizin içinde geçerlidir.

Okurumuz Ş. Yıldırım: “merhaba, bir sorum olacaktı. Beni aydınlatırsanız memnun olurum. 657 sayılı kanuna tabi devlet memuruyum. 34. haftamda ölü doğum yaptım. Kalan 4 haftalık iznim doğum sonrası 8 haftalık iznime eklendi. Doktorum bu şekilde istirahat raporu verdi. Bunu kurumuma sundum. İznimi kullandım. Bu sonradan benim için sorun teşkil eder mi? Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.

Öncelikle geçmiş olsun. 657 sayılı DMK’ya göre aynen iş Kanunu’nda olduğu gibi 16+2 haftalık doğum izin süreniz var. Kanunda “doğumun olması” denildiğinden çocuk sağ veya ölü doğsa da bu izni kullanırsınız. Bu durum size hiçbir sorun teşkil etmez.

Günün Bilgisi: İşyeri, sigortalı sayılanların maddî olan ve olmayan unsurlar ile birlikte işlerini yaptıkları yerlerdir.

Osman ÖZBOLAT

https://twitter.com/osozbolat

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz