Doğum borçlanması mağdurlarına müjde mi var?

0
51

 

Emekli olmak için çalışılamayan süreleri borçlandırılarak hizmet olarak kazanma yollarından en önemlisi doğum borçlanmasıdır. Çalışan kadın sigortalıların hemen hepsi doğum borçlanması yoluna gitmekte ve doğum nedeniyle çalışamadıkları süreleri günlerine ekleyerek erken emekli olmaktadırlar. Ancak doğum borçlanması konusunda kadın çalışanların sıkıntıları bitmek bilmiyor.

Kadın çalışanların doğum borçlanması konusunda en sıkıntılıları ise borçlanma yapabilmek için işinden ayrılıp SGK’ya emeklilik için başvuran ve daha sonra borçlanma tutarını yatırıp emekli olmayı beklerken; SGK’dan “yanlışlık oldu, siz bu şekilde emekli olamazsınız” diye emeklilikleri reddedilen sigortalılardır. Bu durumda olan çalışanlar işten ayrıldıklarına mı yansın, yoksa emeklilik hayallerinin suya düştüğüne mi?

Şimdi diyeceksiniz bu nasıl oluyor?

Doğum borçlanması ile ilgili 5510 sayılı Kanunda, “kadın çalışanların, Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4/a (eski SSK) kapsamındaki çalışmalarının, iki defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreleri” borçlanabilecekleri belirtilmektedir. Yani Kanun 4/a (eski SSK) kapsamındaki çalışmalardan sonra doğum yapan kadının, 2 çocuğu için doğum tarihinden sonraki 2’şer yıllık süreyi (toplamda 4 yıl) borçlanabileceğini ifade ediyor.

Ancak SGK tarafından bu konu ile ilgili yayımlanan alt yasal düzenlemelerde, doğum borçlanmasına ilişkin Kanunda ifade edilmeyen bazı kısıtlamaların getirildiği görülmektedir.

 Bu kısıtlamaların bir kısmı özellikle kaybedilen davalardan sonra kaldırılmış olmasına rağmen, halen uygulanan Sigortalılık İşlemleri Genelgesine göre “4/a (eski SSK) sigortalılığı sona erdikten sonra 4/b (eski Bağ-Kur) ve 4/c (eski Emekli Sandığı) kapsamında çalışan kişilerin bu çalışmalardan sonra doğum yapmaları durumunda borçlanma yapamayacakları” ifadesinden ötürü kadın sigortalılar zor durumda kalmaktadırlar.

Yani 1980-1990 yılları arasında 10 yıl SSK kapsamında çalıştıktan sonra, 1990 yılında Bağ-Kur kapsamında sigortalısı olan ve 1991 yılında doğum yapan kadın sigortalı, 1 günlük bile Bağ-Kur sigortalılığı söz konusu olduğu takdirde doğum borçlanması hakkından yararlanamamaktadır.

Kamu Denetçiliği Kurumu uygun görmedi

Bu konu ile ilgili olarak Kamu Denetçiliği Kurumu kadınların lehine bir karar aldı.

Ankara’da daha önce SSK kapsamında çalışıp 1998-1999 yıllarında Emekli Sandığı kapsamında çalışan kadın sigortalı, 2002 yılında gerçekleşen doğumla ilgili SGK’ya borçlanma talebinde bulunuyor. SGK’dan bu süreyi borçlanabileceği belirtilince de işinden ayrılıp, borçlanma tutarını yatırıyor. Emeklilik için beklerken bir anda “borçlanma yapamayacağı ve emeklilik için eksik günlerini çalışarak tamamlaması gerektiği” bildiriliyor.

Bunun üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuran sigortalı ile ilgili herkes için emsal taşıyacak bir görüş ortaya çıkıyor. Kararda 5510 sayılı Kanunda söz konusu kadın sigortalının durumu ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmadığı, alt düzenleyici normlarda konuyu açıklığa kavuşturacak ve dar yorumlara yer vermeyecek gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunulmuştur.

SGK tarafından yapılan işlemin adalet, eşitlik ve hakkaniyete aykırı olduğu vurgulanan karar sonrasında bu şekilde emekli olmak için bekleyen binlerce sigortalı için umut ışığı doğdu diyebiliriz.

Artık bundan sonrası SGK tarafından atılacak adıma bağlı. Umarız kayıt dışı çalışmayı da artıran mevcut uygulamadan ötürü mağdur olan kadın sigortalılarla ilgili olumlu bir düzenleme en kısa sürede yapılır.

 İletişim: osmanozpolat@gmail.com

twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz