Çocuğu Hasta Olan Ücretsiz İzin Alabilir mi?

0
124

Çocuğunuzun Hastalanması Durumunda Ücretsiz İzin Alabilir Misiniz?

Bu soru için çalışanların çalıştıkları sektöre göre durumları değişmektedir.

Eğer 4857 sayılı İş Kanununa göre çalışan özel sektör çalışanı iseniz maalesef çocuğunuzun hasta olması durumunda kullanabileceğiniz ücretsiz izin diye yasal olarak tanımlanmış bir hakkınız bulunmuyor.

Devlet memurlarına ise hasta yakınları için 3 aya kadar ücretsiz refakat izni tanınmaktadır.

Yani devlet memurları için tanınan bu hak 4857 sayılı İş Kanununda yer almamaktadır. Ancak, işçi ve işverenin karşılıklı mutabakatı ile çeşitli nedenlerle, özellikle de hasta çocuklar için ücretsiz izin veya ücretli izin kullanılması uygulamada oldukça yaygındır.

Hasta çocuğun hekime götürülmesi veya belli bir süreyle bakımı için başvurulan diğer bir çözüm annenin yıllık iznine mahsuben izin kullanması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere yıllık izinler son değişiklikten sonra "bir kısmı 10 günden az olmamak üzere bölünerek kullanılabilmektedir." İnsani bir durumla karşılaşan işveren de bu gibi durumlarda iznin bölünmesine muvafakat etmektedir.

İş Kanunu sadece doğum yapan annelere veya evlat edinen ebeveynlere 6 aya kadar ücretsiz izin hakkı tanımaktadır. Ayrıca, engelli veya kronik hastalığı olan çocukların ebeveynleri son bölümde üzerinde duracağımız mazeret izninden yararlanabilmektedirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz