Çıraklık Sigortasından Emekli Olunabilir mi?

0
56

çırakların sigoralılığıSoru: 1998 yılında çıraklık okulunda sigorta girişim yapıldı. Kaynakçı olarak işe başladım. Çalıştığım firmadaki muhasebecimiz 2007 yılından sonra kaynakçı ve ağır işlerdeki işçilerin sigorta primlerinin yüksek yatırılarak erken emeklilik söz konusu olduğunu söyledi. Şimdiki firmada 2008 yılından beri çalışıyorum. Bizim şuanda ki yasalardan yararlanarak yaş indirimi söz konusu olur mu ve de kaç yaşında emeklilik hakkını kazanırım? (Mesut Bey)

Mesut Bey, çıraklık döneminde yatırılın primler kısa vadeli sigorta kolları dediğimiz iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortası primleridir. Dolayısıyla size o dönemde uzun vadeli sigorta kolları (emeklilik sigortası) primi yatırılmamıştır. Eğer fiili hizmet süresine tabi işlerde çalışıyorsanız (ağır ve tehlikeli işler) size çalıştığınız her yıl için ek fiili hizmet süresi eklenir ve yaş haddinden de koşulları sağlamanız halinde indirilir. Emekliliğiniz ile ilgili yeterli bilgi olmadığından cevap veremiyorum.

Soru: Merhaba; 1964 doğumlu ev hanımıyım. Mart 1977 yılında Giresun’da fındık fabrikasında çalışmaya başladım. Aralıksız olarak 1983 yılının sonuna kadar aynı fabrikada çalıştım. İşveren bana senede 24 gün, 18 gün 11 gün prim ödemiş. Sene de 12 ay çalışmama rağmen çok komik primler ödemiş. 1987 ve 1991 doğumlu iki erkek çocuk annesiyim. Sorum şu: 7 sene aralıksız çalışmama rağmen işveren bana 187 gün prim ödemiştir. Bu durumda emekli olabilmek için bu çalıştığım zamanların primlerini saydırabilir miyim ve nasıl emekli olabilirim. Şimdiden teşekkürler.

İnsanlar maalesef genç yaşlarda sigortanın kıymetini bilemiyor. Uzun vadede emeklilik durumu söz konusu olduğunda sigortasız geçen günler çalışanlar için sorun oluyor. Hanımefendinin durumu da buna örnek. Çalışmalarınızı kapsayan dönemler üzerinden uzun zaman geçtiğinden zaman aşımına girmiş. 187 gün üzerine 2 çocuk için doğum borçlanması yapmanız durumunda 1440 gün daha kazanırsınız. Toplamda da 1627 gününüz oluyor. Tam emekli olmak için 5000 günü tamamlamanız gerekir.  5 yıl 5 ay 23 gün daha prim ödeyip prim gün sayınızı 3600’e tamamlayıp emekli olabilirsiniz.

Soru: Hayırlı günler. 20.02.1971 doğumluyum. 01.07.1996 yılında sigortalı işe gidim. 2004’e kadar 2004 sonrası 3 yıl 9 ay 24 gün Bağ-Kur yatırdım. 09.01.2009 tarihinden beride sigorta yatırmaktayım. 990 gündür toplam sigorta 3500 Bağ-Kur 1375 günüm var. Şeker, tansiyon kolesterol ve şekere bağlı hastalıklarım var vergi indiriminden faydalanıp emekli olabilir miyim? Mehmet Gümüşten

Mehmet Bey, vergi indiriminden yararlanmak için çalışma gücünün en az %40’ını kaybetmeniz gerekmektedir. Bunun tespitini yaptırmak içinde Vergi Dairesi Başkanlığı olan illerde ilgili Grup Müdürlüğüne, Vergi Dairesi Başkanlığı olmayan illerde ise Gelir Müdürlüğüne, Bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne, Vergi Dairesi bulunmayan ilçelerde ise Mal Müdürlüklerine dilekçe ile başvuracaksınız ve rapor tespiti için sizi hastaneye sevk edecekler. Hastaneden alınan rapor oranınız %40 üzerinde olursa vergi indiriminden yararlanırsınız.

Soru:  Emzirme parası kaç defa veriliyor bilgilendirirseniz sevinirim.iyi çalışmalar. (Bayraktar Caci)

2013 Emzirme ödeneği 94 TL’dir ve bir sefere mahsus ödenmektedir. Emzirme ödeneği almak için bağlı bulunduğunuz yerdeki SGK İl Müdürlüğüne / Sosyal Güvenlik Merkezine Doğum Raporu le başvurmanız gerekmektedir.

Osman ÖZBOLAT

https://twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz